Státní vyznamenání? Kameňák, chytrý zemanovský mix, komentují média

Praha - Tisk v Česku dnes komentuje sobotní předávání vyznamenání prezidentem Milošem Zemanem při příležitosti státního svátku. Například podle Hospodářských novin (HN) Zeman využil 28. říjen jako součást kampaně za znovuzvolení, a to "dokonalou podprahovou manipulací".

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Udělování státních vyznamenání prezidentem Milošem Zemanem dne 28. října 2017

"Zatímco projev představoval defenzivní složku Zemanova boje za znovuzvolení, udělené medaile Za zásluhy byly už čistou ofenzivou," píše list. Podle něj je pozoruhodné, že se prezident v projevu téměř zcela vyhnul politice. "... nechce si to u žádného z politických aktérů rozházet víc, než je nutné," konstatují HN.

Seznam oceněných je "chytrý, vpravdě zemanovský mix". "Zeman dobře ví, kdo ho volí, a tak, i když ví, že leckoho bude ocenění režiséra (Zdeňka) Trošky považovat přinejlepším za kameňák, vyplatí se mu to," míní.

Lidové noviny (LN) ze seznamu oceněných vybraly Petra Žantovského, připomínají především jeho angažmá v 80. letech. "V březnové Melodii ročníku 1985 uveřejnil naprosto neuvěřitelný text, který Jiří Černý s odstupem velmi trefně nazval manifestem žurnalistického oportunismu a posrpnového kolaborantství," připomíná redaktor LN.

Mladá fronta DNES v komentáři o "Zemanově první derniéře" soudí, že Zeman při výběru medailistů nepodlehl nebezpečí. "Nejedna z 39 vyznamenaných osobností je sice jeho krevní skupina, ale vyslovení kamarádi a pobočníci na seznamu nejsou," píše MfD.

Zeman podle listu nezapomněl, že neuděluje jen nějakou plaketu Miloše Zemana, nýbrž nejvyšší řády oceňující jedinečný přínos pro celou zemi. "Uvidíme, jak si s tím v roce stého výročí republiky poradí ten další. Byť se možná bude jmenovat Miloš Zeman," uzavírá MfD.

LN si ve sloupku na titulní straně všímají i zdravotního stavu prezidenta, který podle deníku za jediný rok "strašlivě sešel". "Hlava státu ještě loni přednesla suverénní a dlouhý projev, letos byl kratší, zaškobrtávala a zadýchávala se. Ještě loni chodil Zeman za vyznamenanými, letos museli i muže o generaci starší přivést za Zemanem. Ještě loni připnul každému medaili na hruď, letos nedokázal ani to," píšou LN.

Vstupte do diskuze (16)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší problém je nelegální migrace, zopakoval Babiš v projevu o EU

19.06.2018 15:42 Praha - V Praze dnes začala třídenní mezinárodní konference s názvem Pražský evropský summit …

Zvyšování platů? Zatím roste hlavně napětí, jednání vlády s odbory…

19.06.2018 15:26 Praha - Ani dnešní jednání předáka Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa…

Babiš o Agrofertu všem lhal? TI přišla s vážným obviněním

19.06.2018 15:24 Aktualizováno Praha – Skupina Transparency International Česká republika (TI) ve slovenském rejstříku zjistila,…

Mirdovi s láskou... Soukup poslal Kalouskovi milostný vzkaz, všem je pro…

19.06.2018 13:57 Praha - Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek se svěřil, že mu moderátor, majitel stanice…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama