ANKETA: Babiš si jde plnit sen, že chce vládnout sám. Politici kvůli menšinové vládě nešetří kritikou

ANKETA - Předseda hnutí ANO Andrej Babiš oznámil, že se pokusí složit menšinovou vládu ministrů ANO doplněnou o nestranické odborníky. Politici napříč spektrem toto řešení nepovažují za ideální, celá řada z nich už uvedla, že takovou vládu nepodpoří.

Přidejte svůj názor 54 komentářů

Andrej Babiš volí do Poslanecké sněmovny

„Ministr je politik a činí politická rozhodnutí. Je jedno, zda je či není členem strany. Budou to politici za ANO a jednobarevná vláda ANO,“ komentoval zprávu šéf TOP 09 Miroslav Kalousek na twitteru. „Říkat tomu vláda s nestranickými odborníky je pouze marketingová mlha," dodal.

„Je to jedna z možnosti, pro které musí získat tato vláda úplně stejnou podporu většiny ve sněmovně, jako každá jiná vláda. Andrej Babiš si jde plnit sen, že chce vládnout sám. My jsme už oznámili, že podporu menšinové vládě premiéra Andreje Babiše nevyslovíme,“ uvedl na facebooku předseda ODS Petr Fiala.

„ČSSD míří do opozice. Na pokusné balonky, které hnutí ANO vypouští do médii, reagovat nebudu,“ uvedl na twitteru úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec‏.

„Pokud Andrej Babiš zrealizuje svůj plán, jak předestřel dnes v mediích, bude ČR jedinou zemí v Evropě, která bude mít premiéra vydaného parlamentem k trestnímu stíhání. Něco takového nelze podpořit. Vláda s tzv. odborníky je jen zástěrkou pro vládu jedné strany, ve které "odborníci" budou loutkami toho, kdo má politickou moc. Pokud taková vláda projde při hlasování o důvěře Sněmovnou, nebude to menšinová vláda, ale vláda skryté nebo přiznané dohody. ČSSD takovou vládu svými hlasy nepodpoří," uvedl na sociálních sítích volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek

Stejně to vydá i předseda hnutí SPD Tomio Okamura. „Menšinovou vládu nepodpoříme,“ uvedl v SMS zprávě pro EuroZprávy.cz.

„Jakákoliv vláda – i menšinová, musí získat důvěru. Stabilní vláda nemůže být apolitická či neprogramová, takže trvá potřeba jednat,“ uvedl pro EuroZprávy.cz místopředseda KSČM Jiří Dolejš, který připomněl, že další kolo jednání se uskuteční 31. října.

„Není to šťastné řešení. Dle naší povolební strategie, která byla nedílnou součástí kampaně a naši voliči s ní byli seznámeni, je faktická podpora vlády s většinou ANO, tedy s jeho dominantním postavením, vyloučena. A to jak přímá i tichá," uvedl pro ČTK šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Předseda hnutí STAN Petr Gazdík uvedl, že volba je na Babišovi. „Navrhuje fakticky jednobarevnou vládu ANO. Straníci i nestraníci, kterým říká odborníci, budou politicky nominováni hnutím ANO. Bude zajímavé sledovat, zda pro ni sežene aktivní podporu rukama nebo jen nohama tak, že někdo odejde při hlasování," uvedl. Babiš však podle něj netrpělivě spěchá, když se k podobnému rozhodnutí uchyluje necelý týden po volbách. "Toto řešení není ani pro něj ideální," míní.

„Dost by záleželo na personálním obsazení. Jasné je, že by tato vláda musela brát větší zřetel na postoje všech politických stran. Možná by se tak podařilo prosadit věci, které např. Vládě SPD a ANO ne. Kvórum při hlasování o důvěře by myslím snížili poslanci SPD a KSČM. Na druhou stranu by ale mohlo vznikat velké pnutí během období, protože by stoupl zákem o přeběhlíky při hlasování o jednotlivých zákonech.“ uvedl pro náš server novopečený poslanec Dominik Feri (TOP 09).

Babiš zřejmě neuspěje ani u lidovců. Předsednictvo KDU-ČSL tento týden doporučilo jít do opozice a nepodporovat menšinovou vládu.

„A bude zajímavé sledovat, které politické strany či kteří jednotliví poslanci se nezúčastní hlasování o důvěře vládě. A co na to pan prezident M.Zeman? Kde má pan Babiš tu potřebnou stojedničku?“ končící poslanec ČSSD Antonín Seďa.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček připomněl slova prezidenta Miloše Zemana o tom, že „nechá volnou ruku Andreji Babišovi“. protože právě on vede koaliční vyjednávání. V rozhovoru pro Barrandov Zeman také poukázal na to, že on sám vedl menšinovou vládu, která zemi „vedla stabilně čtyři roky“. 

Vstupte do diskuze (54)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ANO navrhlo novou kandidátku v Praze, Nachera na postu jedničky vystřídá…

16.07.2018 21:17 Praha – Pražskou kandidátku ANO do podzimních komunálních voleb nepovede poslanec Patrik Nacher.…

Další ministr má problém? V Krčálově bakalářské práci je řada shod s jinou…

16.07.2018 20:18 Aktualizováno Praha - Nový ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD) má zřejmě se svou bakalářskou prací…

Na Babiše tvrdě dopadne nové nařízení EU. Musí prokázat, že neovládá…

16.07.2018 18:47 Aktualizováno Praha - Nové nařízení, které počátkem července schválil Evropský parlament, zakazuje politikům v…

Radní ČSSD Petřík vysvětloval své záhadné zmizení. Proč byl dva měsíce…

16.07.2018 17:17 Olomouc – Téměř dva měsíce byl nezvěstný olomoucký radní ČSSD Miroslav Petřík. Důvody pro svůj…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama