Děkujeme, nepřijdeme. Nesouhlasíme s Vámi. Kdo z politiků odmítl Zemanovo pozvání na Hrad?

Praha - Už zítra budou na Pražském hradě předána státní vyznamenání. Prezident Miloš Zeman již dříve uvedl, že ocenění udělí písničkáři Jarku Nohavicovi nebo rychlobruslařce Martině Sáblíkové. Zároveň se ale také mluví o tom, kdo se slavnostního aktu nezúčastní.

Přidejte svůj názor 346 komentářů

Udělování státních vyznamenání prezidentem Milošem Zemanem dne 28. října 2016

„Stejně jako v předcházejících letech jsem se rozhodl nevyužít pozvání prezidenta Miloše Zemana a nezúčastním se předávání vyznamenání u příležitosti 28. října na pražském Hradě. Prezident bohužel nezměnil své postoje ani přístup k reprezentaci státu a já nechci asistovat u případného vyznamenávání lidí, jakými je například bývalý komunistický ministr Toman, kterému v předchozích letech tento prezident také udělil státní vyznamenání. Důležitý státní svátek si proto připomenu bez účasti na udílení vyznamenání,“ uvedl na sociálních sítích europoslanec TOP 09 Jiří Pospíšil.

A není jediný. „Zítra je 28. říjen. Hradních oslav se opět nezúčastním. Důvodů je čím dál více,“ uvedl na sociálních sítích europoslanec KDU-ČSL Pavel Svoboda. „Vzhledem k tomu, že jsem se již po tři roky těchto oslav neúčastnil a důvody, které mě k tomu vedly, stále přetrvávají, musím Vaše pozvání odmítnout i tentokrát,“ uvedl.

Poukazuje také na to, že nepovažuje za společensky přijatelné, aby byli lidé na Hrad zváni podle osobních sympatií. Zároveň prý nesouhlasí s tím, že nebyli poznáni někteří představitelé vysokých škol. „Rovněž se nemohu ztotožnit s Vaším vyjádřením na půdě Rady Evropy souvisejícímu s anexí Krymu,“ dodal lidovec.

„Děkuji za pozvání. Bohužel opět jej nemohu přijmout. Prezidentem republiky by totiž měla být úctyhodná osobnost, která nelže, dobře reprezentuje a ctí Ústavu i ústavní zvyklosti. Takovou osobnost však na Hradě už pátým rokem nemáme. Snad 100. výročí vzniku samostatného Československa budeme moci důstojně oslavit v přítomnosti prezidenta s výše uvedenými kvalitami. Rozhodne se už v lednu,“ uvedla ke své pozvánce poslankyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Podobně se v minulých dnech vyjádřil také místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička. „Tak letos jsem to tedy ale opravdu nečekal!“ uvedl na sociálních sítích Telička a přidal fotku pozvánky na slavnostní večer konaný u příležitosti státního svátku spojený s předáváním státních vyznamenání.

Lidé se jej proto na sociálních sítích ptali, zda na akci opravdu půjde. Na to jim Telička odpověděl: „Již několik let jsem tam nešel. Nemám dostatečně reprezentativní fleecovou mikinu.“ narážel tak na to, že v roce 2014 převzal státní vyznamenání v mikině režisér Robert Sedláček.

Předávání státních vyznamenání na Pražském hradě začne ve 20:00, následovat bude recepce. Na Hrad opět nepřijdou rektoři vysokých škol, protože pozvání na oslavy, stejně jako v minulosti, nedostal od Zemana rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. To, že mu pozvánka nepřišla, potvrdil Bek Lidovým novinám.

Předseda České konference rektorů a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima již dříve ČTK řekl, že on sám bude v zahraničí. Rektoři tak opět založení státu oslaví v sobotu dopoledne na Hradčanském náměstí u sochy Tomáše Garrigua Masaryka.

Vstupte do diskuze (346)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda zřejmě odmítne návrh ODS na zrušení starých zákonů

22.07.2018 12:29 Praha - Na nesouhlas vlády zřejmě narazí další návrh poslanců ODS na zrušení 150 zákonů a nařízení…

Zeman jmenuje Maláčovou 30. července

21.07.2018 19:07 Praha - Prezident Miloš Zeman jmenuje Janou Maláčovou (ČSSD) ministryní práce a sociálních věcí v…

Otřes u Pospíšila. Kvůli koupi bytu budou padat hlavy

21.07.2018 17:43 Praha - Předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil je připravený propustit svého asistenta v…

Vyšší platy? Ani náhodou, shodli se Zeman a Babiš

21.07.2018 16:50 Lány/Praha - Prezident Zeman se shodl s premiérem Andrejem Babišem a ministryní financí Alenou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama