Rýsuje se koalice SPD a ANO? Okamura může být místopředsedou Sněmovny

Praha - Tomio Okamura dnes dorazil na na jednání se zástupci hnutí ANO, které o víkendu ve sněmovních volbách drtivě zvítězilo. Lídr hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se může stát místopředsedou Sněmovny, jak požaduje.

Přidejte svůj názor 205 komentářů

Tomio Okamura

Okamura zopakoval, že vzhledem k výsledkům voleb SPD respektuje právo hnutí ANO na předsedu Sněmovny. "Principiálně chceme ctít systém poměrného zastoupení, z tohoto pohledu volební výsledek SPD odpovídá tomu, aby měli člověka ve vedení Sněmovny," řekl šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Jaký to bude kandidát, to už je na zodpovědnosti SPD, dodal Vondráček. "Nebudeme zasahovat do vnitřního jednání, takže bude-li jejich kandidátem pak Okamura, tak to bude pan Okamura," konstatoval.

Dnešní rozhovory ANO a SPD se podle Faltýnka týkala složení orgánů Sněmovny a programových průniků. "Před volbami jsme dali jasné stanovisko, že s SPD a KSČM do vlády nepůjdeme, na tom trváme. O vládě nebo podpoře vlády jsme se vůbec nebavili," řekl Faltýnek. Prioritou podle Radka Vondráčka, kandidáta na šéfa Sněmovny, je, aby ustavující schůze měla hladký průběh, rozhovory o vládě by v tomto smyslu předbíhaly aktuálnímu dění a problémům.

SPD je prvním subjektem, se kterým ANO zahájilo druhé kolo povolebních jednání. Mluvit dnes chce o programových prioritách, SPD hovoří o reformě systému sociálních dávek či o zrušení Senátu. Hnutí ANO zatím koaliční spolupráci s SPD vylučuje. Okamura řekl, že by ale byl rád ve vládě, protože by to usnadnilo prosazení programu. 

"O koalici jsme se dnes nebavili, pro nás není v tuto chvíli ani téma podpora menšinové vlády," uvedl dnes Okamura. Za posun označil debatu o prosazení zákona o referendu. "Bylo nám řečeno, že určitě, chtějí zákon podpořit. Je potřeba se bavit o parametrech, bylo nám řečeno i Andrejem Babišem, že jejich představa kvóta pro vyvolání je vyšší. Představuje si je vyšší než 250.000 lidí, což je víc, než byl vládní návrh, s tím nesouhlasíme," uvedl. Důležitý je podle něj souhlas s přípravou normy. Připomenul, že slib dostal i od KSČM, takže k prosazení zákona zbývá SPD získat pět poslanců.

Později Okamura řekl, že s ANO nenachází shodu na tom, aby se podle zákona mohlo uskutečnit i všelidové hlasování o vystoupení Česka z Evropské unie. "O tom hovořil (předseda ANO) Andrej Babiš, že se mu to nelíbí," uvedl šéf SPD. Hnutí ANO podle něho pokládá možnost takového referenda za zásadní problém, což ho prý překvapuje. Rozdílný názor mají obě hnutí podle Okamury také na návrh SPD na zrušení Senátu jako zbytečné instituce. ANO podle něho nepovažuje záměr za aktuální. "My ho za aktuální považujeme," řekl Okamura.

ANO je podle něj ochotno pracovat i na omezení udělování azylu muslimům. "Třetí bod, zákaz propagace džihádu a práva šaría, tam se zamysleli. Máme z toho dojem, že bychom to mohli legislativně posunout," uvedl. Dalšími tématy, která SPD a ANO podle Okamury spojují, je zásadní změna systému exekucí a pomoc lidem v dluhové pasti. Značnou podporu viděl Okamura ze strany ANO v tématu přesunu státní podpory k pracujícím rodinám od těch, kteří se dlouhodobě vyhýbají práci.

S prezidentským kandidátem Okamura počká do konce lhůty pro podání kandidatury, která je 7. listopadu. Podporu dá SPD jen tomu, kdo bude naplňovat její program. Pokud nikdo takový nebude, zváží vlastního kandidáta. Okamura přitom nechtěl potvrdit ani vyloučit, že by kandidátem mohl být on sám. Faltýnek řekl, že osobně podpoří v prezidentské volbě současnou hlavu státu Miloše Zemana.

Vstupte do diskuze (205)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi by se měli lépe, kdyby po válce Němce nevyhnali? Kalousek to pořádná…

15.08.2018 08:36 Praha - Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek čelí kritice za svoje slova o tom, že…

Klaus mladší zradil ODS? Po slovech o českých vojácích odpálil další…

15.08.2018 08:14 Praha – Poslanec ODS Václav Klaus mladší dál čeří vody. Poté, co sepsal kritizovaný komentář o…

Hrátky s rokem 1968? Filipova interpretace čpí účelovostí, ale...

14.08.2018 19:36 Aktualizováno NÁZOR - Předseda komunistů Vojtěch Filip se vyjádřil v pro britský list The Guardian o roku 1968.…

Bakalu předvedou v poutech? Před komisi k OKD nedorazil, má zakročit…

14.08.2018 18:28 Aktualizováno Praha - Zdeněk Bakala, který žije ve Švýcarsku, se dnes nedostavil před sněmovní vyšetřovací komisi…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama