Tisková konference předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska (ŽIVĚ) | video: ČTK

Miroslav Kalousek nebude na listopadovém sněmu obhajovat funkci předsedy TOP 09. Podle informací ČTK to oznámil na dnešním jednání předsednictva strany. TOP 09 ve volbách minulý týden získala 5,31 procenta hlasů, do Sněmovny se dostala především díky hlasům z pražských okrsků. Od posledních voleb přišla o 19 mandátů, v dolní komoře bude mít sedm poslanců.

Kalousek TOP 09 spoluzaložil a od listopadu 2009 byl jejím prvním místopředsedou. Šéfem strany se stal na sněmu v listopadu 2015, kdy v čele nahradil Karla Schwarzenberga. V minulosti vedl necelé tři roky také KDU-ČSL. Rezignoval v roce 2006 poté, co nevyšel plán na účast lidovců v menšinové vládě s ČSSD podporované komunisty. V červnu 2009 z KDU-ČSL vystoupil.

V souvislosti s místem předsedy se objevuje jméno europoslance za TOP 09 Jiřího Pospíšila, který nově do strany vstoupil. Šéf jihomoravské organizace TOP 09 Jan Vitula už o víkendu uvedl, že exministra spravedlnosti za ODS do čela strany navrhne. Vyslovil se pro něho také lídr kandidátky TOP 09 v Plzeňském kraji Marek Ženíšek, který na sněmu nehodlá obhajovat křeslo prvního místopředsedy a soudí, že Kalousek by taky funkci obhajovat neměl.

Právě Ženíška by si dovedl představit v předsednickém křesle předseda zlínského krajského výboru TOP 09 Vít Peštuka. "Ale asi nebude mít zájem," konstatoval. Není ani proti Pospíšilovi. "Nechci však teď vedení nic vzkazovat. Jsme rádi, že jsme se do Sněmovny dostali," zdůraznil Peštuka. TOP 09 podle něj nebyla pro lidi dost srozumitelná a věrohodná. "Také jsme možná nebyli v některých věcech moc sociálně citliví," soudí.

Dosavadní místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová, která reprezentuje mladší část TOP 09, ČTK řekla, že až na úterním jednání předsednictva se uvidí, zda Kalousek z vedení strany odstoupí. "Všechny varianty se teprve budou řešit, takže není důvod se k tomu blíž vyjadřovat," uvedla. Na dotaz, zda by mohla do čela strany kandidovat ona, opáčila, že nic není vyloučeno.

– EuroZprávy.cz / ČTK

reklama
reklama