V ČSSD to vře: To nás povede uklízečka z Lidového domu? Nejvíc to schytal Dienstbier

Praha - Pro ČSSD byly volby propadák. Strana ztratila většinu svých příznivců a křesel ve Sněmovně. Její členové proto volají po svolání sjezdu, který by měl být co nejdříve. Odpovědnost nese vždy lídr a vedení, vzkazuje svým stranickým šéfům někdejší poslanec a exhejtman Michal Hašek.

Přidejte svůj názor 114 komentářů

Michal Hašek /ČSSD/

„Úspěch má mnoho rodičů, neúspěch je sirotek... odpovědnost nese vždy lídr a vedení. Dříve názorově pestrobarevné vedení ČSSD za M.Zemana, V.Špidly i J.Paroubka vyhrávalo volby se zisky mezi 21-33%, v názorové pluralitě byla síla socdem umožňující oslovovat různé voličské skupiny,“ myslí si Hašek.

Pak ale strana od takové plurality odstoupila. „Před několika lety se však ČSSD vydala cestou ‘jednoty’ a voliči to ocenili 7.5%. Není čas na hromadné demise a harakiri - ČSSD se musí alespoň pokusit důstojně se zúčastnit povolebních vyjednávání s ambicemi odpovídajícími letošnímu volebnímu výsledku, to je ještě úkol současného vedení s mandátem z letošního sjezdu,“ myslí si.

Okamžitá rezignace vedení podle něj není řešení. „Pokud by hypoteticky všichni odstoupili, jednat za ČSSD by šel vrátný či uklízečka z Lidového domu? Budoucnost ČSSD včetně personálií musí vyřešit mimořádný sjezd a je dobře, že se k němu nynější vedení odhodlalo. Je otázkou zda má být v dubnu nebo o měsíc dříve, to už ale není to nejdůležitější. Voliči rozhodli, karty jsou rozdány a ČSSD se musí rychle zorientovat v novém politickém prostředí ČR, už za rok jsou tu klíčové komunální volby, které rozhodnou o bytí či nebytí ČSSD,“ varuje někdejší jihomoravský hejtman.

Někdejší ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier jasně uvedl, že za stávající situace by strana měla odejít do opozice. „Jediné možné zásadové rozhodnutí ČSSD po výprasku ve volbách je odchod do opozice. Představa, že ve vládě s ANO jsme schopni obnovit důvěru lidí v sociální demokracii, je cestou do nicoty,“ upozornil.

Jeho slova se ale některým sociálním demokratům vůbec nelíbí. „Všechna takzvaná zásadová rozhodnutí, která ČSSD doporučoval J.Dienstbier, se ukázala jako smrtící. Proč mám pořád pocit, že nás chce tenhle pán přivést do područí svých přátel v TOP09? Tím neříkám, že bychom měli bez rozmyslu skočit do koalice. Ale skutečně se dokážeme v opozici očistit a poslanecký klub v čele se Sobotkou nám vrátí podporu voličů???“ udeřil bývalý hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola.

Jihočeská ČSSD zároveň navrhuje uspořádat sjezd už v únoru a nebrání se ani dřívějšímu termínu. Do té doby by podle Zimoly měli členové vedení zůstat ve svých funkcích. On sám prý zváží kandidaturu do vedení ČSSD, bude-li mít členská základna zájem. 

Vstupte do diskuze (114)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Český majstrštyk. V4 se chová jako parta vzdorovitych puberťáků, zuří…

23.06.2018 22:00 Aktualizováno Praha - Premiér Andrej Babiš čelí kritice za to, že v neděli nepojede na minisummit Evropské unie,…

Fraška s Pochem a Hamáčkem? Žádné ústupky, ČSSD by to poškodilo,…

23.06.2018 21:02 Aktualizováno Praha - Návrh, aby ministerstvo zahraničí místo Miroslava Pocheho dočasně vedl předseda ČSSD Jan…

Babiš telefonoval Merkelové. Výrok o bojkotu odmítl, minisummit je prý z…

23.06.2018 20:06 Aktualizováno Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) se dnes ohradil proti slovům o bojkotu nedělního minisummitu EU…

Kontroverze kolem Malé? Měla by naslouchat a nic nekomentovat, vzkázal jí…

23.06.2018 18:20 Praha – Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek oznámil, že ministra spravedlnosti Roberta Pelikána v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama