Změny ve vedení KSČM? Krajští představitelé strany se neshodnou

Praha/Zlín - Zklamání nad volebním výsledkem komunistů vyjádřil lídr jejich kandidátky ve Zlínském kraji Vladimír Koníček. Vzhledem k neúspěchu KSČM nejsou podle něj vyloučeny změny ve vedení strany. Volební výsledky by strana měla hodnotit na pátečním zasedání ústředního výboru. KSČM obhájila ani ne polovinu mandátů ve Sněmovně.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

KSČM

KSČM získala ve Zlínském kraji pouze 7,01 procenta hlasů a jeden mandát, na celostátní úrovni to bylo 7,76 procenta. Zatímco Koníček obhájil post poslance, jeho dosavadní kolegyně ze Zlínského kraje Marie Pěnčíková neuspěla. Při minulých volbách do Sněmovny v roce 2013 přitom KSČM obdržela 12,90 procenta hlasů. 

"Tu půlku hlasů nám odebraly ANO a SPD. Jsem zklamaný, že si lidé myslí, že to Andrej (Babiš) s Tomiem (Okamurou) vyřeší. Voliči ale uvěřili slibům, nic racionálního za tím není," uvedl Koníček. S očekáváním nyní hodlá sledovat, jak dopadnou vyjednávání o vládní koalici. Pokud ji vytvoří právě ANO spolu s SPD, komunisté by se podle něj na ní určitě podílet neměli.

Nejsou vyloučeny změny ve vedení strany. "Budeme si to vyříkávat pravděpodobně v pátek na zasedání ústředního výboru. Myslím, že k nějakým změnám dojde. Kdo přesně je ale za volební výsledek zodpovědný ,nedokáži říci, vedení strany je kolektivní," řekl ČTK Koníček.

"Jednociferný výsledek je pro mě velkým zklamáním. Nyní budeme výsledek analyzovat včetně konkrétní odpovědnosti všech funkcionářů," řekl jihomoravský místopředseda KSČM Filip Zachariaš.

Vedení KSČM by mělo nést odpovědnost za volební výsledek podle komunistického hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka, i on je z něj zklamaný. Podotkl, že pokud byli po minulých krajských volbách kritizováni regionální zastupitelé za to, že neobhájili vítězství, "tak po tomhle debaklu v parlamentních volbách si musí svoji zodpovědnost nést vedení strany a poslanecký klub".

"V pátek na zasedání ústředního výboru budeme požadovat kritickou analýzu voleb a přijetí politické zodpovědnosti jednotlivých funkcionářů," řekl i předseda krajského výboru KSČM na Vysočině Pavel Kalabus. Komunisté z Vysočiny podle něj očekávají personální i ekonomické změny, v rámci úsporných opatření se podle Kalabuse musí změnit i stranická struktura.

Předseda středočeské KSČM Stanislav Grospič by rezignaci stranického vedení kvůli volebnímu výsledku nepožadoval. Před unáhleností varovala i předsedkyně krajského výboru KSČM v Libereckém kraji Dana Lysáková. Podle lídra KSČM v Olomouckém kraji Alexandera Černého komunisté vyrostli z toho, aby dvě hodiny po volbách odvolávali předsedu, na to je podle něj dost času.

Zástupci pražské KSČM o personálních změnách ve vedení moc mluvit nechtěli. "Řešit tyto otázky budu na stranické půdě," uvedla na dotaz ČTK předsedkyně krajského výboru Marta Semelová, která poslanecký mandát neobhájila. První místopředseda strany a pražský zastupitel Petr Šimůnek připustil, že se objevily názory, podle kterých by současné vedení mělo z nevalného volebního výsledku vyvodit osobní zodpovědnost. Více však do pátku, kdy zasedne stranický ústřední a výkonný výbor, nechtějí pražští komunisté otázku dalšího postupu komentovat.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Malá zůstane náměstkyní jihomoravského hejtmana, rozhodl kraj

16.07.2018 13:48 Brno - Taťána Malá (ANO), která minulý týden skončila po 13 dnech v čele ministerstva spravedlnosti…

Poche musí počkat. Vedení ČSSD se v úterý nesejde, přišlo moc omluvenek

16.07.2018 12:29 Praha - Vedení ČSSD mělo v úterý řešit situaci na ministerstvu zahraničí, kvůli vysokému počtu…

Vondráček zahajuje návštěvu USA. Zavítá do Kongresu, sejde se s českými…

16.07.2018 12:20 Praha/Washington - Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes zahájil desetidenní návštěvu USA.…

Spor o odměnu za Lidový dům bude ještě řešit Nejvyšší soud

16.07.2018 10:50 Brno - Vleklým sporem o nárok na odměnu pro právníka Václava Halbicha v kauze Lidového domu se bude…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama