Exkluzivní rozhovor s nejmladším poslancem v historii: Jaké plány má miláček voličů Dominik Feri

ROZHOVOR - Dominik Feri se ve svých 21 letech dostal do Sněmovny za TOP 09 jako nejmladší poslanec v historii. Mladého politika, který už má zkušenosti z postu teplického radního, do vysoké politiky dostalo 15 tisíc preferenčních hlasů. Jak přiznává pro EuroZprávy.cz, byl tímto výsledkem velmi dojatý. Prozradil také, jakým tématům by se chtěl věnovat.

Diskuze zablokovaná

Feri, Dominik (TOP 09)

Jaké pocity jste měl, když se při sčítání hlasů TOP 09 pohybovala pod hranicí pěti procent a jen pomalu se tlačila nahoru?

Prožíval jsem hroznou nervozitu a byl jsem neuvěřitelně napjatý jako snad nikdy v životě. Na druhou stranu jsem v koutku cítil, že by to mohlo vyjít, poněvadž nebylo sečteno dost velkých a lidnatých okrsku v Praze, kde jsme měli velkou podporu.

A jaké to bylo, když jste se dozvěděl, že jste se stal poslancem?

Byl jsem strašně dojatý. Vezměte si, že je mi 21 let, v tomto věku není úplně běžné, že by se lidé dostali do Parlamentu. V první řadě jsem všem poděkoval – a znovu děkuji všem, kteří mě podpořili svým hlasem. Nejen, že přispěli TOPce, ale zároveň mi i dali dostatek kroužků, takže jsem snad šestý v počtu preferenčních hlasů v celé republice, což mě velmi potěšilo.

Ale pro TOP 09 ten výsledek znamená jednu věc – a to sice nutnost provést změnu. A ta změna, jakkoliv se to mnozí novináři snaží podávat, nemám mít jenom podobu diskuze o vedení strany, ale měla by se týkat také toho, jak pracuje poslanecký klub i jednotliví poslanci, jakým způsobem se marketingově pracuje a jaký byl tón kampaně. Když tyto změny provedeme, pak by to mohlo znamenat, že bychom mohli v budoucnu získat větší voličskou podporu.

Právě o změně ve vedení se ale po volbách diskutuje asi nejvíce. Vidíte v tuto chvíli někoho, kdo by mohl Miroslava Kalouska nahradit? Spekulovalo se třeba o Jiřím Pospíšilovi…

Jsem velmi rád, že Jiří Pospíšil do TOP 09 vstoupil, myslím si, že je to velmi kompetentní člověk. Ale co se týče toho, jaký bude další vývoj, to si počkejme na úterý, kdy se sejde předsednictvo strany, a zároveň se sejdeme my jako poslanecký klub TOP 09.

Vy sám ještě studujete. Dá se podle vás skloubit studium a práce poslance?

Myslím, že se to skloubit dá, už jenom z toho důvodu, že bych rád zasedl v ústavně právním výboru. A ústavně právní výbor v kombinaci se školou, kterou studuji, tedy právnickou fakultou, je docela rozumná kombinace, která se prolíná. Myslím, že z ní budu profitovat. Samozřejmě to bude časově a po stránce energie náročnější, na druhou stranu věřím, že to zvládnu.

Už víte, na jaké konkrétní otázky byste se chtěl jako poslanec zaměřit?

Rozhodně budu řešit témata, která se dotýkají mladých lidí a svobody každého z nás. Netajím se tím, že patřím v TOP 09 k liberálnějšímu proudu, což znamená, že v budoucnu se budu zabývat problematikou stejnopohlavních sňatků a následného osvojení dětí. To je pro mě důležité téma. A co se týče ústavně právního výboru, tam ta agenda samozřejmě bude vycházet z analýz. Velmi rád bych se při výkonu své funkce, právě proto, že jsem mladý a ještě studuji, radil s různými skupinami. Například s Českou advokátní komorou a s experty z daných oborů, aby byl můj mandát co nejefektivnější a respektoval názory lidí, kteří jsou v tomto kvalifikovanější.

Už víte, co přesně vás čeká v příštích několika dnech?

Budu dávat nějaké rozhovory. Zítra už budu mít první schůzky s lidmi, kteří by mohli být mými poslaneckými asistenty. Rád bych měl za asistenty lidi, kteří jsou stejně staří jako já a kteří zároveň budou kompetentní. Rád bych měl někoho z právnické fakulty. A následně se asi začne vést poměrně živelné debata, protože jak jsem říkal, v úterý bude jednat předsednictvo a sejde se náš poslanecký klub. Mluvit se bude o podobě naší práce ve Sněmovně a naší účasti ve vládě, která se nejeví vůbec jako pravděpodobná, takže skončíme v opozici.

A 20. listopadu by měla být podle slov Miloše Zemana ustavující schůze. Do té doby bych rád vyřešil některé administrativní věci. Mám zároveň mandát radního v Teplicích. Toho se nevzdám, ale zařídím transparentní účet a budu na něj posílat odměnu za výkon tohoto mandátu, je to asi 7 tisíc měsíčně. Tyto alokované peníze bych rád využil na podporu občanského vzdělávání, vytvoření nějaké platformy pro mladé lidi, která by se tomu věnovala, protože to je moje dlouhodobé téma.

DISKUZE BYLA ZABLOKOVÁNA! Diskuze mimo rámec slušného chování
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Český majstrštyk. V4 se chová jako parta vzdorovitych puberťáků, zuří…

23.06.2018 22:00 Aktualizováno Praha - Premiér Andrej Babiš čelí kritice za to, že v neděli nepojede na minisummit Evropské unie,…

Fraška s Pochem a Hamáčkem? Žádné ústupky, ČSSD by to poškodilo,…

23.06.2018 21:02 Aktualizováno Praha - Návrh, aby ministerstvo zahraničí místo Miroslava Pocheho dočasně vedl předseda ČSSD Jan…

Babiš telefonoval Merkelové. Výrok o bojkotu odmítl, minisummit je prý z…

23.06.2018 20:06 Aktualizováno Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) se dnes ohradil proti slovům o bojkotu nedělního minisummitu EU…

Kontroverze kolem Malé? Měla by naslouchat a nic nekomentovat, vzkázal jí…

23.06.2018 18:20 Praha – Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek oznámil, že ministra spravedlnosti Roberta Pelikána v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama