Paroubek udeřil: Snad už přestanou hloupé a pitomé řeči. Kdyby bylo vedení ČSSD soudné, tak mě povolá ke spolupráci

ROZHOVOR - Výsledek sociální demokracie je nejhorší v historii, je to naprostý debakl, říká někdejší šéf ČSSD Jiří Paroubek. Ten sice ze strany odešel, teď ale v rozhovoru pro EuroZprávy.cz říká, že kdyby bylo vedení ČSSD soudné, povolá ho ke spolupráci.

Přidejte svůj názor 47 komentářů

Jiří Paroubek

Jak obecně hodnotíte výsledky jednotlivých stran? Očekával jste podobná čísla?

Čekal jsem , že hnutí ANO zvítězí, ale s horším výsledkem někde kolem 25 procent. Pokud jde o ČSSD, tam jsem očekával výsledek kolem 10 až 12 procent. Moc jsem nečekal, ale tohle byl debakl, který za 140 let existence strany nemá obdoby. Komunistická strana také vyla velmi oslabena, takže se to dá označit za porážku politické levice. Když vezmu tradiční českou pravici, ke které počítám i lidovce, tak to není žádná sláva. ODS teď sice jásá, že je na stříbrné pozici, ale moc velký důvod k oslavám to určitě není. Možná se dostala z nejhoršího, ale nedostala se nikam dál. TOP 09 oslabila, Starostové oslabili – respektive ti získali, ale v souhrnu s TOP 09 je to pořád slabší výsledek než před čtyřmi lety. Slabší jsou i lidovci, což je poměrně nečekané a souvisí to s tím, že neměli zájem více expandovat do politického prostoru, omezili svůj vliv pouze na své tradiční katolické voliče.

A co nové strany?

Velký překvapením voleb, i když pro mě to tak velké překvapení není, je Okamurovo hnutí a Piráti. To jsou zejména v případě Okamury spíš protestní hlasy, ale do značné míry se to týká také právě Pirátů, i když se zabarvení protestu u těchto stran liší. Piráti vsadili na některá témata modernizační, která je pasovala do role moderní strany a čerstvého vánku české politiky. To podle mého ovlivnilo velký nárůst jejich politické přízně. Okamura pak přišel s demagogií, populismem a myslím si, že dokázal, to, co by asi nikdo jiný nedokázal. Ukradli mu jeho stranu, mám teď na mysli Úsvit, a on stačil vybudovat druhou a s trošku jinými hesly a působením na stejný typ voliče jako před čtyřmi lety, se znovu dostal do Poslanecké sněmovny.

S ohledem na to vše, co jste teď říkal, vidíte prosto pro vznik nějaké koaliční většinové vlády?

Záleží samozřejmě na postoji politických stran, zatím jsou tyto postoje zabetonované. Například ODS, která by nepochybně s lidovci mohla jít spolu s hnutím ANO do koalice, která by měla pohodlnou většinu ve Sněmovně, se tváří, že s Andrejem Babišem nikdy a s ANO bez Babiše také nikdy. Tak uvidíme, jestli ji tento postoj nepřejde.

Druhá možnost v rámci standardního uspořádání je ČSSD a lidovci s hnutím ANO. Ale upřimně, sociální demokracie musí tyto věci řešit s ohledem na to, aby nedošlo během příštích čtyř let k jejímu dalšímu oslabení. Spolupráce s Andrejem Babišem na stejném půdorysu koalice a stejným způsobem, kdy si Babiš přivlastňoval úspěchy koalice, by mohla znamenat její zlomení do té míry, že by ji voliči při příštích volbách nemuseli pustit přes pět procent. V tomto musí být ČSSD velmi obezřetná. To lidovci budou ochotni jít do jakékoliv koalice, protože to je strana, která je postavena na tom být u toho.. jak říkal její zakladatel monsignore Jan Šrámek.

Je tu také možnost takového politického uspořádáni, jako je menšinová vláda Andreje Babiše s nepřímou podporou některých politických stran, v první řadě právě s Okamurou, Piráty i dalšími. Strany by si určitě kladly svoje podmínky, takže je otázka, zda k tomu může dojít. Je to také možnost. S ohledem na 78 mandátů ANO je to, abych pravdu řekl, řešení nejčistší, a z hlediska ústavního pořádku země nejbezpečnější, protože Andrej Babiš si bude muset pro hlasování o zákonech ve Sněmovně hledat podporu ad hoc napříč spektrem. A pokud má záměry změnit ústavní pořádek a politický systém, zejména systém voleb, tak by ho to omezovalo víc, než vláda koaliční.

Propad ČSSD je opravdu velký. Mluví se o tom, že by mělo být vyměněno vedení. Bude to ale stačit? Není třeba provést hlubší změny?

Bez výměny vedení ke změně nedojde. Ale nejde jen o vedení strany. Ti noví lidé, kteří se budou ucházet o vedení sociální demokracie, musí říct, co by vlastně udělali. A neměla by to být pouze líbivá slova, měla by za nimi být vidět nějaká práce, to, co už ve svém politickém životě vykonali. Chce to ale změny i v programové oblasti, marketingu, organizaci strany, oprášit a znovu zahájit projekt modernizace sociální demokracie. Musí velmi tvrdě pracovat, aby za čtyři roky strana do voleb šla v lepší kondici.

Sociální demokraté v Cerhenicích v souvislosti s volební prohrou ČSSD oprášili požadavek na váš vstup do strany. Umíte si představit, že byste se na této obměně podílel? Měl byste ambice vrátit se do jejího vedení?

Kdyby bylo vedení strany soudné, tak mě povolá ke spolupráci. V tuto chvíli mi nejde o nějaké funkce, ale umím si představit, že bych pomohl v rekonstrukci programu organizace, ale i v záležitostech jako je kauza advokáta Altnera. Jsem člověk, který má za sebou nějaké zkušenosti, vývoj i výsledky. Doufám, že už přestanou ty hloupé a pitomé řeči, které jsem slyšel od Dolínků a jiný propadlíků ve volbách ještě před nějakou dobou, že nemám straně co nabídnout, že nemám budoucnost a podobně. Teď ukázali oni, jakou mají budoucnost.

Děkujeme za rozhovor. 

Vstupte do diskuze (47)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Český majstrštyk. V4 se chová jako parta vzdorovitych puberťáků, zuří…

23.06.2018 22:00 Aktualizováno Praha - Premiér Andrej Babiš čelí kritice za to, že v neděli nepojede na minisummit Evropské unie,…

Fraška s Pochem a Hamáčkem? Žádné ústupky, ČSSD by to poškodilo,…

23.06.2018 21:02 Aktualizováno Praha - Návrh, aby ministerstvo zahraničí místo Miroslava Pocheho dočasně vedl předseda ČSSD Jan…

Babiš telefonoval Merkelové. Výrok o bojkotu odmítl, minisummit je prý z…

23.06.2018 20:06 Aktualizováno Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) se dnes ohradil proti slovům o bojkotu nedělního minisummitu EU…

Kontroverze kolem Malé? Měla by naslouchat a nic nekomentovat, vzkázal jí…

23.06.2018 18:20 Praha – Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek oznámil, že ministra spravedlnosti Roberta Pelikána v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama