Babiš bude vládnout sám? Politolog prozradil, co nás čeká a jak to dopadne s Kalouskem

ROZHOVOR - Je možné, že vládu budeme mít až na Vánoce, rychlé jednání totiž není v zájmu Andreje Babiše ani prezidenta Miloše Zemana. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz to uvedl politolog a ředitel agentury Phoenix online research Jan Kubáček. Jak pravděpodobné je, že bude pokračovat stávající vládní koalice? A dokáže Tomio Okamura prosadit svůj program? I na to jsme se jej zeptali.

Přidejte svůj názor 92 komentářů

Jan Kubáček, politolog a ředitel analytického projektu a výzkumů Phoenix research on-line

S ohledem na volební čísla a prohlášení jednotlivých zástupců stran, jaká koalice je nejvíce reálná?

Dokážu si představit, že to bude tak trochu opakování zkušeností Miloše Zemana, tedy že vznikne jednorázovou podporou menšinová vláda Andreje Babiše, která může získat konstruktivní podporu například od KDU-ČSL, Starostů nebo Pirátů. Pro jednotlivé zákony pak může hledat podporu napříč stranami. V některých bodech ji mohou podpořit Okamurovci, ale i ODS, lidovci, STAN nebo ČSSD. Myslím si, že se teď bude jednat o to, aby Andrej Babiš získal podporu na začátku. Aby našel onu sto jedničku a třeba i hlasy navíc. A potom už bude fungovat menšinová vláda Andreje Babiše. Něco podobného zažil Miloš Zeman, když vedl vládu a když na začátku získal podporu od KDU-ČSL a ODS.

Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek už v sobotu mluvil o tom, že by jeho hnutí mělo nejprve vyjednávat s lidovci a sociálními demokraty. Variantu pokračování stávající koalice tedy nepovažujete za pravděpodobnou?

Spíše bych si vsadil na menšinovou vládu Andreje Babiše. Myslím, že sociální demokraté a lidovci nebudou chtít riskovat, že budou ještě více zkanibalizování Andrejem Babišem v další vládě, protože pro ČSSD to může být téměř fatální. Mohla by se dostat do situace, zvláště teď, když je vnitřně roztříštěná, že se nedostane do příští Poslanecké sněmovny. Ani pro lidovce to nedopadlo příznivě. Myslím si proto, že tady bude spíše vůle profilovat se v rámci Sněmovny, ale ne přímo ve vládě.

Jak dlouho mohou vyjednání o vládě a její podpoře trvat?

Myslím si, že se potáhnou, protože rychlé vyjednání nepotřebuje Andrej Babiš ani Miloš Zeman, který je naprosto klíčový pro jmenování premiéra v prvním a druhém pokusu. Vláda dle mého vznikne až někdy kolem Vánoc nebo adventu. A o důvěru bude žádat možná až na začátku příštího roku. Je to výhodné i pro Zemana s ohledem na prezidentskou kampaň.

SPD výrazně překonala očekávání a průzkumy, když získala více než 10 procent. Tomio Okamura i Radim Fiala zdůrazňují, že podpoří kohokoliv, kdo jim pomůže prosadit jejich program. Ten je ale v řadě bodů krajně pravicový. Mohou svůj program, i když zaznamenali velký úspěch, vůbec naplnit?

Umím si představit, že některé své priority dokáží prosadit. Je to například otázka zvýšení kontroly politiků, otázka zdanění církví v rámci procesu vyrovnávání s církvemi. Dokáži si představit, že může projít i zákon o obecném referendu i další dílčí body z programu SPD. Nepočítám ale, že to bude dominantní program SPD. Některá opatření ale nevadí Andreji Babišovi ani dalším politikům, takže bych se právě proto vsadil, že si Andrej Babiš bude u jednotlivých zákonů chodit pro rozličnou podporu. U těch standardnějších a ekonomických zákonů bude hledat spíše podporu u ODS, STAN nebo lidovců. Myslím, že TOP 09 bude držet trochu v izolaci. U razantnějších antiestablishmentových zákonů, jako je církevní vyrovnání nebo obecní referendum, si půjde pro podporu k ČSSD, Okamurovi, KSČM nebo k jednotlivým poslancům.

SPD postavila velkou část kampaně na vyhrazování se vůči islámu. V tomto směru jsou ale podle odborníků některé jejich návrhy až protiústavní…

Myslím si, že je Babiš bude využívat spíše v oblasti bezpečnostních opatření, aby zpřísnil bezpečnostní ochranu země a hranic, k podpoře investic do policie a bezpečnostního zázemí. Tam se s Okamurou spíše názorově setkají. Otázky politického islámu ale pro Babiše nebudou stěžejní. Uvědomuje si, že pro lidi je hlavní téma řešení migrace jako otázky sociální a sociálně bezpečnostní. A na to se zaměří.

V debatě politických komentátorů na České televizi včera zaznělo, že začíná druhá republika a nová ústavní éra. Souhlasíte s takovým názorem?

Myslím si, že to je vychýlený názor. Trochu mi to připomíná debatu, když se Miloš Zeman v roce 1998 stal vítězem voleb, tehdy se mluvilo o tom, že poprvé nastupuje levice, že začíná nový režim a že se situace proměňuje. To samé jsme pak slyšeli u opoziční smlouvy, u první úřednické vlády i situace, kdy se objevili přeběhlíci. Já si spíš myslím, že i toto je nová zkušenost a že to bude léčba Andrejem Babišem. Stále jsme ale ve standardním režimu, který bude prožívat realitu devíti politických stran a hnutí ve Sněmovně. Něco podobného jsme zažili v roce 1992, kdy tu bylo osm subjektů.

Nevěřím na historické momenty a slova o tom, že právě teď se něco láme. Bude to nová situace a ukáže se, že v řadě věcí jsou tyto subjekty standardní. Prožíváme to, co prožívali Španělé, Italové a teď třeba Rakušané. Je to nástup jiných typů politiků a politických hnutí. Otázka je, zda mohou nová hnutí vyrůst, změnit se ve standardní politické strany. nebo se ukáže, že nový Mesiáš nefunguje a lidé se zase začnou poohlížet po těch starých stranách. Nechal bych to na vývoji a rozhodně bych nebil do historického alarmu a netvrdil, že se tu něco historicky láme a ničí.

Andrej Babiš ale otevřeně hlásal, že by byl pro zrušení Senátu, zavedení většinového systému a dalším změnám v Ústavě. Právě proto někteří varují, že by demokracie u nás mohla být v ohrožení…

To ale neprosadí. Už včera na tiskovce od toho trošku ustupoval a říkal, že situace je složitá, že pro to není podpora a že to neprosadí. Upřimně řečeno, kdybychom vedli debatu o tom, že by se Senát změnil v určitou regionální komoru a byl by spojen s volbami do krajů, nebo kdybychom tu prosadili konstruktivní vyjádření nedůvěry a tím posílili premiéra, kdybychom posílili klouzavý mandát a určitou racionalizaci práci ve Sněmovně, tedy nastavili určité lhůty, to vše by spíše prospělo a nevnímám to jako omezení demokratického procesu. Ale Babiš na to podporu stejně nezíská. Takže bych se takových změn nebál.

TOP 09 určitě patří mezi poražené a do Sněmovny nakonec proklouzla na poslední chvíli. Už se spekuluje o tom, že strana bude hledat nového lídra. Původně silnou podporu díky svému tehdejšímu předsedovi Schwarzenbergovi, ta klesla, když do jejího čela nastoupil Miroslav Kalousek. Existuje v TOP 09 někdo, kdo by mohl být silným lídrem a stranu opět dostat výš?

Otázka je, jestli Miroslav Kalousek vůbec připustí nějakou změnu, jestli pustí do čela někoho nového. Pokud by TOP 09 myslela změnu vážně, mohla by vsadit na nějakou regionální osobnost, na úspěšného komunální politika. Nebo by mohla zkusit vsadit na neotřelý přístup – obecně je v politice málo žen, natož předsedkyň, takže by se mohla pokusit získat pro vedení staronovou tvář a aktivní a úspěšnou političku Markétu Adamovou Pekarovou.

Ta by ale musela mít volné ruce a nebýt jen někým, kdo je předsunutý před Miroslava Kalouska. Pro TOP 09 bude největší výzva zkorigovat právě Kalouska. V minulosti to bylo tak, že se před Kalouska někdo předsunul, právě třeba Karel Schwarzenberg, pak se Kalousek pokusil předsadit Jiřího Pospíšila. Důležité je, aby to teď nebylo podobně. Aby se nepředsunula Adamová Pekarová a nic se nezměnilo. TOP 09 potřebuje razantně změnit svoje priority, vystupování, argumenty i cílení na voliče.

Pro ODS naopak byly volby poměrně úspěšné, předseda Petr Fiala stranu vytáhl z krize. Na druhou stranu ho ale v počtu preferenčních hlasů předběhl Václav Klaus mladší. Spekuluje se proto o tom, že by se mohlo křídlo kolem Klause pokusit převzít vedení strany a vést ji trošku jiným směrem. Může se něco takového opravdu stát?

Není to vyloučené. Bude hodně záležet na tom, jak se bude dařit Andreji Babišovi a jak se bude profilovat. Pokud bude úspěšný a nadále populární, je velká šance, že ODS bude sázet na Václava Klause juniora. Pokud by Babiš začal u veřejnosti ztrácet, není vyloučeno, že by ODS vsadila na rozdělení revíru – Petra Fialu na určitý typ voličů a Klause na jiný typ voličů a jiná témata.

SPO, dříve Zemanovci, vsadili v kampani na hesla hlásící se k prezidentu Miloši Zemanovi. Hlásali, že mu někdo musí krýt záda. Ale zdá se, že tato rétorika vůbec nefunguje, strana dopadla ještě hůře, než v předchozích volbách a přišla i o příspěvek. Znamená to, že na Zemana voliči neslyší?

Myslím si, že český volič obecně je velmi přísný a náročný na prezidentské strany. A nemá je příliš v lásce. Své si prožil Václav Havel, své si prožil Václav Klaus. Obdobně to prožívá Miloš Zeman. Vzpomeňme na to, že když Václav Havel na nějakou stranu ukázal, tak většinou neuspěla – ať to bylo Občanské fórum, ať to bylo Občanské hnutí, Svobodní demokraté, Zelení nebo Unie svobody která měla velké problémy. To stejné zná Klaus – ať to byli Svobodní nebo pověstné Hlavu vzhůru. No a Miloš Zeman si to prožívá se Zemanovci. Obecně je český volič velmi střídmý v podpoře a velmi kritický k prezidentským stranám, které v Čechách, na Moravě i ve Slezsku prostě nemají úspěch a na růžích ustláno.

Vstupte do diskuze (92)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Klaus mladší zradil ODS? Po slovech o českých vojácích odpálil další…

15.08.2018 08:14 Praha – Poslanec ODS Václav Klaus mladší dál čeří vody. Poté, co sepsal kritizovaný komentář o…

Hrátky s rokem 1968? Filipova interpretace čpí účelovostí, ale...

14.08.2018 19:36 Aktualizováno NÁZOR - Předseda komunistů Vojtěch Filip se vyjádřil v pro britský list The Guardian o roku 1968.…

Bakalu předvedou v poutech? Před komisi k OKD nedorazil, má zakročit…

14.08.2018 18:28 Aktualizováno Praha - Zdeněk Bakala, který žije ve Švýcarsku, se dnes nedostavil před sněmovní vyšetřovací komisi…

Filip slovy o roce 1968 šokoval české politiky, zareagoval Babiš i Hrad

14.08.2018 18:16 Aktualizováno Praha – Předseda KSČM Vojtěch Filip se postaral svým rozhovorem pro britský list The Guardian o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama