Vítězství ANO nejde podle analytiků srovnávat s Polskem a Maďarskem

Praha - Vítězství hnutí ANO ve sněmovních volbách nelze srovnávat s úspěchy strany Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána nebo polské strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského.

Přidejte svůj názor

Povolební štáb hnutí ANO

V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi se na tom dnes shodli političtí analytici. Podle nich jsou Fidesz i PiS ideologické strany, zatímco ANO je spíš apolitické. Analytici by také za nejčistší řešení povolební situace považovali menšinovou vládu ANO, nepředpokládají však, že takový kabinet nakonec vznikne.

"Viktor Orbán a Jaroslaw Kaczyński jsou ideologové, kteří mají jasný politický program. Očistit Polsko od západního liberalismu. Udělat z Maďarska silný stát, který zajistí přežití maďarského národa. Ti lidé jsou ideologové. Andrej Babiš je podle mě přesný opak, on není ideolog, on je technolog moci," řekl politolog Lukáš Macek. Podle něj bude ideologie nové vlády záležet na tom, s kým se ANO dohodne na spolupráci.

"Česká republika není v situaci Polska nebo Maďarska, protože vítěz voleb je antipolitický. Tady není program na nějakou totální změnu ústavního státu, jako měl Viktor Orbán na vymazání opozice," připojil se právní filozof Jiří Přibáň. Podle něj se Česko liší od Polska a Maďarska i tím, že vítěz voleb nezískal absolutní většinu.

Analytici se také shodli v tom, že nejčistším řešením povolební situace by byl vznik menšinové vlády ANO, která by získávala účelovou podporu pro jednotlivé zákony. Vznik takové vlády by byl podmíněn dohodou s opozicí, která by získala kontrolu nad hlavními sněmovními výbory, a mohla tak kontrolovat práci vlády.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Český majstrštyk. V4 se chová jako parta vzdorovitych puberťáků, zuří…

23.06.2018 22:00 Aktualizováno Praha - Premiér Andrej Babiš čelí kritice za to, že v neděli nepojede na minisummit Evropské unie,…

Fraška s Pochem a Hamáčkem? Žádné ústupky, ČSSD by to poškodilo,…

23.06.2018 21:02 Aktualizováno Praha - Návrh, aby ministerstvo zahraničí místo Miroslava Pocheho dočasně vedl předseda ČSSD Jan…

Babiš telefonoval Merkelové. Výrok o bojkotu odmítl, minisummit je prý z…

23.06.2018 20:06 Aktualizováno Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) se dnes ohradil proti slovům o bojkotu nedělního minisummitu EU…

Kontroverze kolem Malé? Měla by naslouchat a nic nekomentovat, vzkázal jí…

23.06.2018 18:20 Praha – Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek oznámil, že ministra spravedlnosti Roberta Pelikána v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama