Vláda Bohuslava Sobotky končí: Co se bude dít po sečtení hlasů?

Praha – Letošní volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR oficiálně začaly. Volební místnosti budou otevřeny v pátek 20. října 2017 od 14:00 až do 22:00. V sobotu 21. října pak budou moci lidé hlasovat od 8:00 až do 14:00. První výsledky by měly být známy zřejmě ještě v sobotu v noci. Pak samozřejmě začnou povolební jednání. Co ale čeká končící vládu?

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Poslanecká sněmovna

Termín voleb do Poslanecké sněmovny vyhlásil prezident republiky Miloš Zeman už 19. dubna 2017. Volební právo mají všichni občané České republiky, kteří nejpozději ke druhému dni voleb dosáhnou věku 18 let a nejsou omezeni ve svéprávnosti k výkonu volebního práva. Do dolní komory Parlamentu ČR se volí 200 poslanců, každý volič má právo na volebním lístku vybrané strany či hnutí udělit zakroužkováním preferenční hlasy maximálně čtyřem vybraným kandidátům.

Podle Ústavy ČR se do Poslanecké sněmovny volí systémem poměrného zastoupení. Obyvatelé ČR mohou volit i mimo místo svého trvalého bydliště, musí si ale s předstihem vyřídit voličský průkaz. O hlasy voličů se bude ucházet celkem 31 politických subjektů, některé však pouze v určitých volebních krajích. K získání křesel ve sněmovně musí každý subjekt získat v celostátním sčítání nejméně 5 procent hlasů voličů, kteří se voleb zúčastnili. Pokud strany kandidují v koalici, násobí se toto kvórum podle počtu stran v koalici. 

Průběžné a následně i oficiální výsledky bude zveřejňovat Český statistický úřad na webových stránkách www.volby.cz.

Demise vlády po schůzi Poslanecké sněmovny

Současná vláda Bohuslava Sobotky bude i po volbách pokračovat v práci. Nejpozději do 30 dnů po dni voleb musí být svolána ustavující schůze nově zvolené Poslanecké sněmovny. teprve po jejím skončení podá současná vláda Bohuslava Sobotky demisi prezidentu republiky Miloši Zemanovi.

Tuto ustavující schůzi svolává bývalý předseda Sněmovny, pokud je opět zvolen poslancem. O termínu jejího svolání rozhoduje prezident republiky. Nejbližším možným termínem pro její zahájení je první den po skončení volebního období předchozí Poslanecké sněmovny, tedy čtvrtek 26. října 2017, nejzazším termínem je pak 30. den po dni voleb, tedy pondělí 20. listopadu 2017.

Podání demise si vláda formálně odhlasuje na své schůzi, která se obvykle koná den po skončení ustavující schůze nové Sněmovny, výjimečně to ale může být hned v den ukončení ustavující schůze. Končící premiér Bohuslav Sobotka poté demisi oficiálně oznámí dopisem prezidentu republiky. Prezident republiky poté v souladu s článkem 62 Ústavy ČR pověří dosavadní vládu dalším výkonem funkcí do jmenování vlády nové.

Vstupte do diskuze (17)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Český majstrštyk. V4 se chová jako parta vzdorovitych puberťáků, zuří…

23.06.2018 22:00 Aktualizováno Praha - Premiér Andrej Babiš čelí kritice za to, že v neděli nepojede na minisummit Evropské unie,…

Fraška s Pochem a Hamáčkem? Žádné ústupky, ČSSD by to poškodilo,…

23.06.2018 21:02 Aktualizováno Praha - Návrh, aby ministerstvo zahraničí místo Miroslava Pocheho dočasně vedl předseda ČSSD Jan…

Babiš telefonoval Merkelové. Výrok o bojkotu odmítl, minisummit je prý z…

23.06.2018 20:06 Aktualizováno Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) se dnes ohradil proti slovům o bojkotu nedělního minisummitu EU…

Kontroverze kolem Malé? Měla by naslouchat a nic nekomentovat, vzkázal jí…

23.06.2018 18:20 Praha – Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek oznámil, že ministra spravedlnosti Roberta Pelikána v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama