Zeman čelil v Plzni kritice za slova o Krymu, někteří politici setkání bojkotovali

Plzeň - Prezident Miloš Zeman dnes zahájil návštěvu Plzeňského kraje a hned si vyslechl kritiku svého nedávného prohlášení o Krymu v Radě Evropy. Hlava státu oponuje, že anexi Krymu nelegitimizuje.

Přidejte svůj názor 142 komentářů

Miloš Zeman, prezident České repubilky

Hejtman Josef Bernard (ČSSD) Zemanovi tlumočil usnesení krajských radních, v němž prezidentovo vyjádření odmítli. Zeman minulý týden prohlásil, že obsazení Krymu Ruskem je "fait accompli", tedy hotová věc.

"Prohlášením v Radě Evropy dne 10. října 2017 prezident, jako hlava státu, který má bolestné zkušenosti s okupací naší země v roce 1968, otevřeně legitimizuje agresi, která je v rozporu s mezinárodním právem," usnesli se na mimořádném jednání krajští radní.

Bernard dnes Zemanovi řekl, že oceňuje jeho postoj v jiných zahraničních otázkách. Ocenil jeho postoj vůči Izraeli i to, že jako jeden z mála státníků veřejně prohlásil, že se v Arménii na začátku 20. století jednalo o genocidu. Zdůraznil však, že kraj odsuzuje agresi, kdy ruská vojska okupují část Ukrajiny.

"A jsme proti této agresi jako země, která má bolestné zkušenosti s okupací v roce 1968. A myslíme si, že stojí za to, i z tohoto malého kraje dát vzkaz Ukrajincům, kteří jsou stále ve válečné zóně a kde trpí rodiny s dětmi válkou, že jsme s nimi solidární," řekl Bernard.

Zeman namítl, že v jeho projevu v Radě Evropy nebylo o Krymu ani slovo. "Já bych byl především rád, kdyby lidé, kteří kritizují můj projev v Radě Evropy, si ten projev přečetli," řekl.

O Krymu hovořil po projevu na dotaz z pléna. "Já jsem někdy kritizován za to, že jsem legitimizoval anexi Krymu. Mohu konstatovat, že jsem ve svých veřejných vystoupeních vždy označit tuto anexi za protiprávní. Řekl jsem jednu věc, kterou nikdo ze státníků neřekl, i když je pravda. Že obsazení Krymu je 'fait accompli'. "Hotová věc vůbec neznamená uznání legitimity anexe, naopak, je to terminus technicus," konstatoval dnes Zeman.

S prezidentem se dnes nechtěli někteří politici setkat. Další odmítli účast na slavnostním obědě. Setkání na krajském úřadě se nezúčastnili například zastupitelé za TOP 09 Jiří Pospíšil, Jiří Dort a Richard Pikner.

"Prezident Zeman mě zklamal. Nespojuje národ, nezastupuje jiné než své voliče. Upřednostňuje své ego i vyřizování osobních účtů a komerčních zájmů nejbližších spolupracovníků nad zájmy národa jako celku," sdělil předseda klubu TOP 09 Pikner. Europoslanec Pospíšil nepřišel později ani na slavnostní oběd s prezidentem. "Nechci být stafáží v jeho předvolební kampani," řekl v úterý ČTK.

"Omlouvám se, ale s lidmi, kteří vyzývají k porušování mezinárodního práva, neobědvám," napsal na sociální sítě k fotografii pozvánky na slavnostní oběd místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. Senátor Lumír Aschenbrenner (ODS) svou neúčast na slavnostním obědě nechce svádět na jiný program. "Oběda se nezúčastním, protože v něm nevidím žádný přínos. A to pro obě strany. S mnoha postoji pana prezidenta nesouhlasím a v poslední době obzvláště," řekl ČTK.

Vstupte do diskuze (142)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČSSD jako fackovací panák? Babiš podráží už před vznikem koalice, rýpl si…

18.06.2018 09:39 Bratislava/Praha - Spor o Miroslava Pocheho komentuje i slovenský list Denník N. ČSSD je podle něj…

Drsné hádky o Pocheho: To jsou bohapusté lži, zuří europoslanec. Pak vše…

18.06.2018 09:29 Aktualizováno Praha – Předseda KSČM Vojtěch Filip v nedělních Otázkách Václava Moravce prozradil, že jeho straně…

ČSSD se rozpadá? Vlivný straník prozradil, co se u sociální demokratů děje…

18.06.2018 09:21 Praha - Většina sociálních demokratů podpořila vstup ČSSD do vlády s hnutím ANO. Přesto se ozývají…

Zeman chce, aby si Poche rozmyslel kandidaturu na ministra zahraničí

17.06.2018 18:22 Aktualizováno Lány - Prezident Miloš Zeman požádá europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD), aby zvážil svoji…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama