Letošní kampaň? Díky změnám zákonů zmizel pocit politické záplavy, říkají experti

Praha - Podobu kampaně před letošními volbami do Sněmovny dle expertů ovlivnily mimo jiné legislativní novinky, zejména omezení rozpočtu jednotlivých stran na 90 milionů korun, ale také odstranění billboardů od dálnic a silnic první třídy.

Přidejte svůj názor

Česká republika

Politolog Jan Kubáček míní, že předpisy kampaň jednoznačně ovlivnily. "Ubylo billboardů jako dosud 'tradičního' dominantního volebního média, naopak se komunikace přesunula více směrem k sociálním médiím a kontaktní kampani," uvedl. Pozoroval také větší výskyt netradičních poutačů na nádražích, na neobvyklých místech ve městech a vesnicích.

Omezení billboardů zbavilo podle konzultanta pro politický marketing Martina Joachymstála veřejnost pocitu politické záplavy. "Nejen díky tomu vidíme mnohem více menších reklamních formátů a sponzorovaných příspěvků. Také podle Kubáčka strany používaly pestré formáty, například volební dopisy, setkávání s voliči a netradiční výlepy. Nebývale vysoký byl také letošní počet televizních a dalších debat, kde si kandidáti cvičí vystupování či argumentaci.

Joachymstál uvedl, že strany a hnutí zatím s limity neumějí příliš pracovat. "Proto jsme svědky relativně mdlých a nevýrazných kampaní spoléhajících na tradiční voličské skupiny a nástroje. Jsem přesvědčen, že v příštích volbách uvidíme mnohem větší míru specializace a tematického zacílení," uvedl.

Podle předsedy Institutu politického marketingu Karla Komínka přineslo nejviditelnější efekt pravidlo o nutnosti podepisování všech propagačních materiálů stran, což komplikuje vytváření grafických podkladů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Český majstrštyk. V4 se chová jako parta vzdorovitych puberťáků, zuří…

23.06.2018 22:00 Aktualizováno Praha - Premiér Andrej Babiš čelí kritice za to, že v neděli nepojede na minisummit Evropské unie,…

Fraška s Pochem a Hamáčkem? Žádné ústupky, ČSSD by to poškodilo,…

23.06.2018 21:02 Aktualizováno Praha - Návrh, aby ministerstvo zahraničí místo Miroslava Pocheho dočasně vedl předseda ČSSD Jan…

Babiš telefonoval Merkelové. Výrok o bojkotu odmítl, minisummit je prý z…

23.06.2018 20:06 Aktualizováno Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) se dnes ohradil proti slovům o bojkotu nedělního minisummitu EU…

Kontroverze kolem Malé? Měla by naslouchat a nic nekomentovat, vzkázal jí…

23.06.2018 18:20 Praha – Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek oznámil, že ministra spravedlnosti Roberta Pelikána v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama