Katolický časopis vyzval věřící, aby volili Okamuru. A pak přišla hodně ostrá reakce

Praha – Téma blížících se voleb do Poslanecké sněmovny rozdělilo české katolíky. Předmětem sváru se stalo hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Postaral se o to církevní čtrnáctideník Monitor.

Přidejte svůj názor 51 komentářů

Mons. ThLic. Tomáš Holub, Th.D.

Publicistický čtrnáctideník Monitor, který vychází s církevním schválením Arcibiskupství pražského z roku 2010, v poslední době nasadil silnou protievropské rétoriku. Svým čtenářům navíc doporučil raději volit například SPD, než standardní politické strany. A to včetně křesťanské KDU-ČSL. ve svých textech magazín kritizoval například i šéfa lidovců Pavla Bělobrádka za to, že „pod Pithartovým vedením vyrostl v politika evropského formátu, což není zrovna kompliment".

„Tyto volby nejsou jen v řadě jiných. Možná se v nich nezvratně rozhoduje o našem osudu, mimo jiné i o svobodě vyznání. Zodpovědná volba křesťanů proto nemůže být prounijní, tj. promuslimská, a tedy protikřesťanská. Daleko pravdivěji hodnotí naše bytí v EU Robejškovi Realisté, Machovi Svobodní či Okamura - tedy politici (pokud vím) nikoli křesťanští,“ uvedl Monitor.

Tomáš Holub, biskup plzeňské diecéze a někdejší generálním sekretář České biskupské konference, komentář, který věřícím voličům doporučuje vybrat strany prosazující odklon od Evropské unie, kritizoval v otevřeném dopisu šéfredaktorce, redakční radě a teologickému poradci časopisu. „S velkým zděšením a zároveň smutkem jsem četl v posledních dvou číslech Vašeho časopisu Monitor (č. 17 a 18) slova, která se týkají domněle křesťanských postojů,“ píše Holub.

Problém přitom podle něj nespočívá jen v jednom článku. „Jestliže se v čísle 18 můžeme v článku Jiřího Fuchse dočíst, že lépe než-li volit tradiční strany, má smysl naslouchat populistické a na šíření strachu založené kampani SPD Tomia Okamury, pak jsem skutečně zaskočen. Jestliže při nalistování dalších stran Vašeho časopisu zaznívá ve stati Dr. Tomana povzdech, že křesťanská strana má na své kandidátce muže židovské národnosti, pak jsem přesvědčen, že je již hrubě překročena hranice, která jasně dělí křesťanství od štvavé a nenávistné ideologie,“ varuje Holub.

„Vše, co rozeštvává, co staví na strachu nebo naopak slibuje ráj na zemi, je neslučitelné s pravou křesťanskou nadějí. Bohužel i u nás jsou takové strany. Klasickým příkladem, který se nebojím zmínit, je Tomio Okamura,“ uvedl plzeňský biskup v rozhovoru pro kKatolický týdeník.

Vstupte do diskuze (51)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Český majstrštyk. V4 se chová jako parta vzdorovitych puberťáků, zuří…

23.06.2018 22:00 Aktualizováno Praha - Premiér Andrej Babiš čelí kritice za to, že v neděli nepojede na minisummit Evropské unie,…

Fraška s Pochem a Hamáčkem? Žádné ústupky, ČSSD by to poškodilo,…

23.06.2018 21:02 Aktualizováno Praha - Návrh, aby ministerstvo zahraničí místo Miroslava Pocheho dočasně vedl předseda ČSSD Jan…

Babiš telefonoval Merkelové. Výrok o bojkotu odmítl, minisummit je prý z…

23.06.2018 20:06 Aktualizováno Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) se dnes ohradil proti slovům o bojkotu nedělního minisummitu EU…

Kontroverze kolem Malé? Měla by naslouchat a nic nekomentovat, vzkázal jí…

23.06.2018 18:20 Praha – Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek oznámil, že ministra spravedlnosti Roberta Pelikána v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama