Čeští poslanci nehájí naše názory a zájmy? Europoslanec poukázal na závažný problém

Praha – Projev českého prezidenta Miloše Zemana ve Štrasburku znovu otevřel diskuzi o tom, jak koordinována česká zahraniční politika – a to především mezi vládou a Hradem. Kabinet Bohuslava Sobotky se od prezidentových slov o Krymu distancoval, kritikou nešetřila ani většina poslanců a senátorů.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Poslanecká sněmovna (7.5.2014)

Hlava státu by měla respektovat českou zahraniční politiku, shodla se ve svém stanovisku horní komora. Podobně se vyjádřila i celá řada poslanců. „V devadesátých letech jsme měli problémy s koordinací zahraniční politiky. Trochu jinak směřoval Hrad, trochu jinam Černín a trochu jinak Strakovka,“ připomněl nejnovější český europoslanec Jiří Payne (Svobodní), který na postu nedávno vystřídal svého stranického šéfa Petra Macha.

„Tehdy jsme jako zahraniční výbor cítili jménem Sněmovny odpovědnost, abychom sjednocovali zahraniční politiku. Dokonce jsme iniciovali podle rakouského vzoru vznik zahraničněpolitické rady, kde se probíraly hlavní otázky - tehdy například Landsmanšaft," píše na sociálních sítích Payne, který byl v letech 1990 až 2002 postupně poslanec České národní rady a Poslanecké sněmovny za Občanské fórum a ODS, později místopředseda Svobodných a poradce prezidenta Václava Klause.

Současnou práci poslanců ale příliš pozitivně nehodnotí. „Nějak mi chybí už asi deset let zahraniční výbor. Kdo je vlastně jeho předseda? Jak to, že se nesešel zahraniční výbor na mimořádné schůzi? Jak to, že zahraniční výbor nepožádal o setkání s prezidentem? Zvolili jsme si poslance, kteří mají hájit naše názory a naše zájmy, a oni nefungují,“ zlobí se.

Zeman označil v úterý v Parlamentním shromáždění Radě Evropy ruskou anexi Krymu za „fait accompli", tedy hotovou záležitost. Ukrajině poradil, aby se dohodla s Moskvou na kompenzaci. Za svá slova sklidil pochvalu ruských vládních politiků, ukrajinské i většinu českých naopak rozhořčil. Jeho výroky už ve středu odmítla také vláda, podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) byly v příkrém rozporu se zahraniční politikou ČR.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští politici nadávají Merkelové kvůli výroku o odsunu Němců: To se máme…

20.06.2018 23:28 Aktualizováno Praha - Výrok německé kancléřky Angely Merkelové o tom, že pro poválečný odsun Němců ze zemí…

Okamurova SPD dostala pokutu 100 tisíc za chyby v kampaních, podá odpor

20.06.2018 20:36 Aktualizováno Praha - Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil hnutí SPD…

Zeman trvá na svém: Pocheho v čele české diplomacie nechce

20.06.2018 19:19 Lišany - Prezident Miloš Zeman dnes zopakoval, že by Miroslav Poche (ČSSD) neměl být ministrem…

Odsun Němců? Zemanovy výroky budily pozornost už před lety

20.06.2018 18:34 Praha - Miloš Zeman se ještě jako premiér v letech 1998 až 2002 k problematice poválečného odsunu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama