Stydíme se za Zemana. Drahoš i Horáček se distancovali od hlavy státu, mluví o ostudě

Praha – Mezi ty, kteří se distancovali od slov prezidenta Miloše Zemana o Ukrajině, Krymu a Rusku, patří také prezidentští kandidát Michal Horáček a Jiří Drahoš. Oba slova současného prezidenta odsoudili.

Přidejte svůj názor 74 komentářů

Miloš Zeman, Michal Horáček, Jiří Drahoš

Horáček svůj postoj objasnil v dopise, který zaslal ukrajinskému velvyslanci v Praze Jevhenu Perebyjnisovi. „Vaše Excelence, dovolte mi, abych Vám v souvislosti s projevem prezidenta České republiky Miloše Zemana řekl pár osobních slov,“ začíná svůj dopis pro velvyslance Horáček.

Kandidát na prezidenta v souvislosti se slovy Zemana zavzpomínal na své zkušenosti. „Zažil jsem chvíli, kdy do mé země vtrhly tanky okupantů. Byl to pro mě nejsmutnější den mého života. Proto se tak stydím za výroky hlavy našeho státu, které ponížení okupovaných relativizují. Pro mě osobně je svoboda hodnotou absolutní,“ ujišťuje Horáček.

„Nejen já, ale i mí přátelé, příbuzní a kolegové bychom Vás rádi ujistili, že smýšlení Miloše Zemana naším smýšlením není. Dovoluji si Vás ujistit, že budu-li z rozhodnutí občanů ČR zvolen prezidentem, budu na územní celistvosti a nedotknutelnosti mezinárodně uznaných hranic Vaší země bezvýhradně trvat,“ dodal na závěr Horáček.

Podobně to vidí i další uchazeč o prezidentský post. „Ukázka, jak nemá vypadat osobní aktivita hlavy státu. Můj názor je opačný: sankce mají smysl, anexe Krymu je v rozporu s mezinárodním právem,“ uvedl na sociálních sítích Drahoš.

Na facebooku pak přidal další komentář. „Jako občan České republiky, kterému není lhostejná její pověst, se distancuji od projevu Miloše Zemana v Radě Evropy. Vždy jsem odsuzoval ruskou agresi vůči Ukrajině a anexi Krymu jako závažné porušení mezinárodního práva a považuji za správné, že západní společenství zaujalo k této agresi jednoznačně odmítavý postoj. Vyjádření prezidenta Zemana ohledně sankcí a Krymu považuji za nepřijatelná, poškozující pověst i zájmy České republiky,“ dodal Drahoš.

Také lékař a aktivista Marek Hilšer, který zatím sbírá podpisy, aby mohl kandidovat, se Zemanovými výroky nesouhlasí. „Vyjádření prezidenta Zemana o Krymu je projevem jeho práce v zájmu ruské zahraniční politiky. Je tragédií, když prezident nejedná v souladu se zájmy vlastní země, ale ve prospěch cizí mocnosti. Takové politiky jsme zde měli v době po roce 48 a 68. Pevně věřím, že M. Zemana brzy ve volbách pošleme do propadliště dějin. Děkuji všem českým politikům, kteří se rázně proti jeho slovům ohradili,“ vzkázal Hilšer.

Vstupte do diskuze (74)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští politici nadávají Merkelové kvůli výroku o odsunu Němců: To se máme…

20.06.2018 23:28 Aktualizováno Praha - Výrok německé kancléřky Angely Merkelové o tom, že pro poválečný odsun Němců ze zemí…

Okamurova SPD dostala pokutu 100 tisíc za chyby v kampaních, podá odpor

20.06.2018 20:36 Aktualizováno Praha - Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil hnutí SPD…

Zeman trvá na svém: Pocheho v čele české diplomacie nechce

20.06.2018 19:19 Lišany - Prezident Miloš Zeman dnes zopakoval, že by Miroslav Poche (ČSSD) neměl být ministrem…

Odsun Němců? Zemanovy výroky budily pozornost už před lety

20.06.2018 18:34 Praha - Miloš Zeman se ještě jako premiér v letech 1998 až 2002 k problematice poválečného odsunu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama