KSČM bude usilovat o vstup do vlády. Pryč z NATO, euro nepotřebujeme, říká Filip

Praha - KSČM je podle předsedy Vojtěcha Filipa připravena vstoupit do vlády, když jí to výsledek voleb umožní. Strana je proti přijetí eura, Česko by prý nahrazením koruny přišlo o jeden z podstatných nástrojů k řízení své ekonomiky.

Přidejte svůj názor 22 komentářů

Vojtěch Filip, předseda KSČM

Vládní angažmá podle Filipa není jedinou prioritou strany. "Koalice uzavíráme zásadně po volbách a zásadně programové. Po krajských volbách jsme také mohli jít do koalice s hnutím ANO v Ústí nad Labem, ale šli jsme do programové koalice se sociální demokracií a SPD. A máme tam jen jeden hlas navíc a ta většina je křehká," uvedl k očekávaným povolebním jednáním.

Doplnil, že mezi nepřekročitelné principy pro komunisty patří například požadavek referenda o setrvání země v Severoatlantické alianci. S tím souvisí prosazování sociálního programu KSČM. "Sociální program nemůžete prosazovat ve chvíli, kdy budete vázáni na obrovské finanční prostředky, které vynakládáme nikoli na obranu republiky, ale na obranu cizích zájmů," uvedl.

Ačkoli komunisté ve sněmovních volbách získávají pravidelně přes deset procent, do koalice na úrovni vlády je zatím nikdo nepozval s odkazem na historii strany. Případná účast ve vládě by podle Filipa pro KSČM neznamenala automaticky ztrátu hlasů a oslabení, jako se tomu stalo po vládním angažmá komunistů ve francouzských vládách.

Prvotním cílem pro práci ve Sněmovně bude pro KSČM prosazení obecného referenda. Za prioritu označil i zajištění bezpečnosti, kam spadá organizace bezpečnostních sborů. Nedávná policejní reforma, o kterou se přeli vládní ANO s ČSSD podle něj strukturu policie zhoršila. Zamyslet se je podle něj nutné i nad strukturou státního zastupitelství a revidován by měl být i občanský soudní řád. V oblasti kompetenční schvaluje Filip, aby prezident měl právo jmenovat vedení Nejvyššího správního soudu.

Proti NATO, proti přijetí euroměny

Filip uvedl, že čeští občané přijetí eura nepotřebují. "Všude ve světě mohou platit platební kartou a nutnost mít u sebe cizí prostředky je minimální," uvedl. Klíčovou otázkou podle něj je, zda se země chce připravit o jeden z výrazných nástrojů pro řízení své ekonomiky. "Nemít možnost tisknout vlastní měnu a realizovat vlastní politiku je obrovské omezení možností použití ekonomických nástrojů," řekl.

Setrvání u koruny podle něj nemůže znamenat zaostávání v rámci možné vícerychlostní Evropy, kde by se rozhodovalo hlavně mezi státy se společnou měnou. "Je to nesmyslná debata. Může někdo říct, že třeba takové Dánsko je mimo tvrdé jádro EU? Švédsko je mimo? Co je to za hloupost? To je absolutně nesmyslné téma a zavádění na scestí," řekl. Vztah mezi přítomností v tvrdém jádru unie a měnou podle něj neexistuje. "Jen hlupák se zbavuje ekonomického nástroje na řízení hospodářství," konstatoval.

Migrační krize v posledních letech podle Filipa potvrdila, že NATO nefunguje. "NATO není schopno chránit schengenský prostor, není ochotno řešit problémy, které trápí Evropu a vybíjí se na vojenských dobrodružstvích mimo území svých členů," řekl. Působení NATO v Afghánistánu podle něj stát spíš rozvrací. "Proč setrvávat v paktu, který není schopen vnímat realitu současného 21. století?" dodal.

Vstupte do diskuze (22)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Otřes u Pospíšila. Kvůli koupi bytu budou padat hlavy

21.07.2018 17:43 Praha - Předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil je připravený propustit svého asistenta v…

Vyšší platy? Ani náhodou, shodli se Zeman a Babiš

21.07.2018 16:50 Lány/Praha - Prezident Zeman se shodl s premiérem Andrejem Babišem a ministryní financí Alenou…

Pražskou kandidátku ANO povede spolumajitel Fincentra Petr Stuchlík

21.07.2018 15:53 Praha - Pražskou kandidátku ANO povede do podzimních komunálních voleb spolumajitel firmy…

Zeman podal dovolání v kauze tunelování Oleo Chemical

20.07.2018 21:30 Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podává dovolání proti rozsudku v kauze tunelování…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama