Konec spekulací! Ovčáček pro EZ vysvětlil, co se včera stalo. Nebude se to líbit Sobotkovi ani České televizi

Praha - Prezident Miloš Zeman v úterý svými slovy opět rozvířil vody. Na schůzi Parlamentního shromáždění Rady Evropy označil ruskou anexi ukrajinského poloostrova za "fait accompli", tedy za hotovou věc, a navrhl, aby se Kyjev a Moskva dohodly na kompenzaci. To ale pobouřilo mimo jiné také tuzemské politiky, kteří tvrdí, že Česká republika k celé věci zaujala úplně jiné stanovisko. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček proto pro EuroZprávy.cz uvedl věci na pravou míru a vysvětlil, jak bylo celé Zemanovo vystoupení nepochopeno.

Přidejte svůj názor 193 komentářů

Miloš Zeman a Jiří Ovčáček

Zeman ve Štrasburku nejprve uvedl, že ruskou kulturu není možné oddělit od kultury evropské, a nabídl snahu o dialog mezi občany. Označil také sankce za strategii, při níž prohrávají obě strany,a zdůraznil, že nehovoří o jejich oprávněnosti, ale o jejich funkčnosti.

Vyjádřil se také k ruské anexi Krymu, kterou označil za "fait accompli" a připomněl slova bývalého německého prezidenta Joachima Gaucka, který podle něj prohlásil, že snaha vrátit Krym Ukrajině by vedla k evropské válce. Podotkl, že přímý dialog mezi Ruskem a Ukrajinou by naopak mohl vést ke kompenzaci ve prospěch Ukrajiny, například ve finanční podobě či prostřednictvím ropy a zemního plynu.

Těmito slovy vyvolal pohoršení nejen v řadách českých politiků. Návrhy na řešení krymského problému označila ukrajinská diplomacie v oficiálním prohlášení za absolutně nepřijatelné a rozhořčeně je odmítla. "Ukrajina nebude prodávat své občany, území, svrchovanost, čest a důstojnost. To se neprodává," citovala ukrajinská tisková agentura Unian reakci místopředsedkyně ukrajinského parlamentu a šéfky ukrajinské delegace ve Štrasburku Iryny Heraščenkové. 

Ruští politici naopak považují úterní prohlášení českého prezidenta Miloše Zemana za faktické uznání anexe Krymu. Sami ale s žádnou kompenzací, kterou by měla Moskva Kyjevu vyplatit, nesouhlasí. Nadšená tím ale není ani sama Ukrajina.

Zeman zůstal nepochopen?

Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka však nejde o žádné direktivní nařízení nebo oficiální stanovisko, ale pouze o názor. "Názor pana prezidenta v žádném případě neznamená, že by ke kompenzaci mělo dojít proti vůli Ukrajiny ve stylu “o nich bez nich”. Pokud jde o samotný Krym, jde samozřejmě o anexi. Reálná situace je taková, že de iure je Krym součástí Ukrajiny, de facto byl včleněn do Ruska," vysvětlil Ovčáček Zemanův postoj pro EuroZprávy.cz. 

Dodal, že pokus o změnu situace je možný jen válkou s celoevropskými důsledky. Takové řešení ale podle něj nikdo v Evropě nechce. "A právě proto pan prezident předložil k diskusi svůj názor," dodal Ovčáček. Z Ruska ale zaznělo jasné odmítnutí návrhu kompenzovat Ukrajině anexi Krymu finančně nebo surovinově. Proč? I na to má Ovčáček odpověď: "Protože pak by Moskva oficiálně přiznala, že šlo o anexi. Návrh pana prezidenta je tedy vyvážený."

Sám Zeman ale podle něj anexi neuznává. "Anexi pan prezident jasně odmítl. Nelze ale zastírat, jaká je reálná situace. Jak už bylo řečeno, silová akce by mohla vyvolat celoevropskou válku. Pan prezident proto prosazuje mírové řešení, kterého lze dosáhnout jedině vyjednáváním. Proto pan prezident přednesl návrh na diskusi Moskvy a Kyjeva," dodal hradní mluvčí pro EuroZprávy.cz.

Zemanova slova vyvolala velkou odezvu i v řadách českých politiků. Ministerstvo zahraničí dnes v tiskovém prohlášení v reakci zopakovalo, že anexi Krymu Ruskem odsuzuje. Podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka nejsou Zemanovy výroky v souladu s postojem ČR. Premiér Bohuslav Sobotka následně uvedl, že Zeman neměl k projevu o protiruských sankcích a anexi Krymu mandát české vlády a že jeho vyjádření jsou v příkrém rozporu se zahraniční politikou České republiky.

Podle Ovčáčka ale nejde o oficiální stanovisko České republiky, nýbrž o názor prezidenta. "Už v Radě Evropy pan prezident uvedl, že jde o jeho názor. Pan premiér by měl lépe poslouchat vyjádření pana prezidenta. Nonsens si lze vysvětlit tím, že pan premiér se výhradně řídí tím, co napíší mainstreamová média," uvedl Ovčáček.

Zeman ale pobouřil nejen poslance, nýbrž i senátory. Ti se budou zabývat vystoupením prezidenta Zemana na návrh předsedy výboru pro záležitosti Evropské unie Václava Hampla (za KDU-ČSL). Ovčáček na dotaz serveru EuroZprávy.cz, jestli prezident některému z těchto orgánů plánuje vysvětlit svá slova, či vystoupit například ve Sněmovně nebo v Senátu, odpověděl: "Neplánuje. Jistě bude příležitost o tématu hovořit například v rámci blížící se návštěvy Plzeňského kraje."

Závěrem se vyjádřil ke krátké epizodě, při níž ve Štrasburku jednomu z kameramanů České televize pohrozil fyzickou likvidací. Na záběrech točených ve Štrasburku, Zeman jasně říká: "Vyžeňte toho kameramana, nebo ho zabiju." Podle Ovčáčka se ale novináři České televize (hradní mluvčí nazývá Českou televizi ČST, tedy Českosloslovenskou televizí, pozn. red.) pletli pod nohy.

"Kameraman ČST Praha se v budově Rady Evropy snažil úporně plést panu prezidentovi do cesty. ČST Praha už dlouho lačně číhá, zda pan prezident, který má neuropatii, někde při chůzi neklopýtne. Jde tedy o zcela adekvátní reakci na chování ČST Praha," dodal pro EuroZprávy.cz Ovčáček.

Vstupte do diskuze (193)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší problém je nelegální migrace, zopakoval Babiš v projevu o EU

19.06.2018 15:42 Praha - V Praze dnes začala třídenní mezinárodní konference s názvem Pražský evropský summit …

Zvyšování platů? Zatím roste hlavně napětí, jednání vlády s odbory…

19.06.2018 15:26 Praha - Ani dnešní jednání předáka Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa…

Babiš o Agrofertu všem lhal? TI přišla s vážným obviněním

19.06.2018 15:24 Aktualizováno Praha – Skupina Transparency International Česká republika (TI) ve slovenském rejstříku zjistila,…

Mirdovi s láskou... Soukup poslal Kalouskovi milostný vzkaz, všem je pro…

19.06.2018 13:57 Praha - Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek se svěřil, že mu moderátor, majitel stanice…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama