Kandidáti na prezidenta budou sbírat podpisy na Karlově univerzitě, agitace je zakázaná

Praha/Brno - Kandidáti na prezidenta budou moct během října na Univerzitě Karlově v Praze (UK) sbírat podpisy pro kandidaturu. Podobnou akci pořádala už v září také Masarykova univerzita v Brně.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Školství

Vedení obou univerzit zdůvodnilo sběry podpisů pro kandidáty na prezidenta tím, že chce podpořit aktivní účast lidí v lednových prezidentských volbách. "V žádném případě však nechceme, aby prezidentští kandidáti tyto podpisové akce využili nebo zneužili k volební kampani či agitaci. Ta povolena není," uvedl na webu školy rektor Tomáš Zima.

Do podpisové akce na univerzitě se kandidáti mohou přihlásit ode dneška do 15:00 v pátek na adrese podpisovearchy@cuni.cz. Budou si muset zajistit vždy jednoho vlastního zástupce, který bude mít na sběr podpisů k dispozici jeden stůl. Akce se uskuteční ve všední dny mezi 16. a 31. říjnem od 10:00 do 19:00 v budově školy v Celetné ulici a od 08:00 do 14:00 v multifunkčním kampusu v Hybernské ulici.

Zima patří mezi rektory vysokých škol, kteří v letech 2014 až 2016 nepřišli 28. října na předávání státních vyznamenání na Pražský hrad. Vedoucí představitelé veřejných vysokých škol tak reagovali na to, že prezident Miloš Zeman nepozval rektory Masarykovy a Jihočeské univerzity Mikuláše Beka a Libora Grubhoffera, se kterými měl v minulosti spory.

Zima také jako rektor UK kritizoval rozhodnutí Zemana, který v květnu 2015 odmítl podepsat jmenování tří navržených vysokoškolských profesorů z UK a Vysoké školy ekonomické. Prezidentův postoj označil tehdy za nepřijatelný zásah do principů akademických svobod a za znevážení akademické obce. Později Zima podpořil i neúspěšnou snahu navržených akademiků domoci se jmenování správní žalobou na hlavu státu.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Otřes u Pospíšila. Kvůli koupi bytu budou padat hlavy

21.07.2018 17:43 Praha - Předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil je připravený propustit svého asistenta v…

Vyšší platy? Ani náhodou, shodli se Zeman a Babiš

21.07.2018 16:50 Lány/Praha - Prezident Zeman se shodl s premiérem Andrejem Babišem a ministryní financí Alenou…

Pražskou kandidátku ANO povede spolumajitel Fincentra Petr Stuchlík

21.07.2018 15:53 Praha - Pražskou kandidátku ANO povede do podzimních komunálních voleb spolumajitel firmy…

Zeman podal dovolání v kauze tunelování Oleo Chemical

20.07.2018 21:30 Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podává dovolání proti rozsudku v kauze tunelování…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama