Lidé nemají v peněžence víc, než za Kalouska, zlobí se Okamura. A bude prý hůř

ROZHOVOR - Procenta ukazují, že máme jasný vládní potenciál, říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. Co voličům jeho strana nabízí? A bude kandidovat na prezidenta? I na to jsme se jej zeptali.

Přidejte svůj názor 262 komentářů

Tomio Okamura

Podle průzkumů je volební potenciál SPD poměrně velký. Kolika procent byste chtěli dosáhnout, aby bylo možné mluvit o úspěchu?

Již po loňských úspěšných krajských volbách jsem říkal, že vzhledem k totální cenzuře SPD v mainstreamových médiích vidím náš reálný výsledek ve volbách do Sněmovny mezi 8-10%, přičemž agentury nám v současnosti dávají volební potenciál přes 12%. To je jasný vládní potenciál.

Začali jsme před dvěma lety z nuly, v několika lidech, bez koruny a pod palbou špinavé mediální dehonestační kampaně. Teď je nás v SPD jedenáct tisíc, jsme mezi pěti největšími politickými subjekty v ČR a nezadržitelně jdeme za realizací našeho politického programu zavedení přímé odpovědnosti odpovědných a spravedlnosti pro každého občana, nejen pro vyvolené, jako je tou nyní.  Chceme stejná práva a povinnosti pro všechny občany ČR.

Je naopak nějaká hranice, kterou byste považoval za neúspěch? A vyvodil byste v takovém případě osobní zodpovědnost a odešel třeba z postu předsedy?

Jelikož jsme před dvěma lety začínali na nule, tak jakýkoliv volební zisk přes 5% je logicky úspěchem. Stejně jako jsme vloni uspěli v drtivé většině krajů v krajských volbách, kdy jsme v některých krajích dosáhli téměř 8% hlasů voličů. Na výměny předsedů, a to jak celostátního, tak i krajských, máme v SPD standardní demokratické volební konference, přičemž osobní odpovědnost bych vyvozoval v případě, že bych osobně selhal. Výsledek není ale bohužel příliš závislý na naší práci, přestože pracujeme od rána do noci. Výsledek je daný tím, nakolik se nám podaří informovat voliče a nakolik tedy budeme cílem mediální cenzury a umělých mediálních dehonestačních kampaní. Téměř všechna média nás ignorují, jelikož nemáme peníze jako ostatní, a velká část členů redakcí nás osobně nenávidí, jelikož nesdílí náš program - to není fér prostředí a od toho se odvíjí i naše relativně nízké preference. Kdybychom byli v médiích stejně často jako ostatní parlamentní strany, tak máme přes dvacet procent.


 
Nedávno jste byl podle průzkumu SANEP zvolen nejdůvěryhodnějším předsedou politických stran a hnutí. Myslíte si, že to může vašemu hnutí ve volbách nějak pomoci?

Uvidíme. 
 
Vaše hnutí nemá ve Sněmovně a Senátu příliš velké zastoupení. Nemůže vám ve volbách uškodit to, že kandidáty SPD jsou v podstatě neznámé tváře?

Existujeme pouze dva roky. SPD jsme začínali jako tři poslanci a dalších několik lidí, kteří dlouhodobě sdílí naše myšlenky. Dnes je nás v SPD jedenáct tisíc, máme krajské zastupitele a v jednou kraji jsme ve vedení kraje. Snad nám tato fakta tedy neuškodí.
 
Vás osobně čeká těžký souboj, ve Středočeském kraji se utkáte s Andrejem Babišem (ANO), předsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem, předsedou Sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD), nebo předsedou Pirátů Ivanem Bartošem. Proč kandujete právě zde? Jen připomenu, že například do Senátu jste kandidoval ve Zlíně.

Je to největší kraj v ČR, takže ve volební matematice je tu důležitý každý hlas. Bezesporu bych to já osobně měl na Moravě, odkud pochází moje maminka, lehčí, ale nejde o mne, ale o výsledek SPD a tomu pomohu nejvíc ve velkém kraji. Ve Středočeském kraji se dvacet let velmi angažuji, posílám přes naší cestovní kancelář Miki travel na místní hrady a zámky tisíce asijských turistů a díky tomu dávám stovkám Středočechů práci - průvodcům a pracovníkům na hradech, pracovníkům restaurací a hotelů, dopravním firmám a dalším. Dvacet let propaguji na vlastní náklady krásy kraje po celém světě a jsem rád, že z mojí práce má dlouhodobě užitek mnoho obyvatel Středočeského kraje.
 
Na co se chcete v letošních volbách zaměřit? Můžete vypíchnout témata, která jsou pro vás zásadní? 

Jsme jediní, kteří prosazují komplexní balíček změn směrem ke spravedlnosti pro každého slušného občana: zákon o referendu, přímá volba a odvolatelnost politiků a jejich hmotná odpovědnost, odmítáme přijetí eura, prosazujeme důchodovou reformu směrem ke spravedlivým důchodům včetně garantovaného minimálního důchodu ve výši 11 tis. Kč (zavedení vícezdrojového financování tj. nejen z přímých plateb občanů ale také ze zisků státních firem), podporu pracujících rodin s dětmi - ne parazitujících, zavedení bezúročné novomanželské půjčky 300 tis. Kč pro pracující rodiče, vyšší podporu zdravotně postižených spoluobčanů, změnu systému exekucí a zestátnění exekutorů, omezení lichvy, zásadní snížení byrokracie pro podnikatele, zrušení EET pro živnostníky a malé podnikatele a nahrazení jednoduchým daňovým paušálem, zrušení financování politických neziskovek a přesunutí těchto peněz k našich potřebným lidem, odmítáme další inkluzi ve školství, žádáme nulovou toleranci nezákonné migrace a islámu, prosazujeme lepší regulaci vývozu kapitálu z ČR aby měli naši lidé vyšší mzdy, dostupnou zdravotní péči pro každého občana, lepší kvalitu potravin, bezpečnost v ulicích, zákaz množíren psů, zrušení Senátu a další body.

Chceme také hmotnou odpovědnost soudců a jejich časově omezený mandát, jelikož soudy a vymahatelná spravedlnost nefunguje. Je také zásadně potřeba změnit zákon o České televizi směrem k objektivnímu vysílání a řádnému hospodaření. 

Mimo to přinášíme kompletní změnu politického systému – tj. z vlády stranické oligarchie na demokracii, kde vládne přímo volený a odvolatelný prezident podle zákonů, které přijímá přímo volený a odvolatelný jednokomorový parlament a obě složky moci kontrolují občané prostřednictví referenda o zákonech nebo odvolání politiků. Je to samozřejmě obrana  naší národní a státní suverenity ve vztahu k EU a obrana před vlnou ekonomických nepřátelských migrantů.

A co se týče například konkrétních návrhů kolem řešení exekucí, chceme začít radikálně řešit dluhové pasti. Navrhujeme změny exekutorského zákona - stopnutí úroků a penále ihned po soudním rozhodnutí o dluhu,
zrušení DPH státu na exekucích a zestátnění  exekutorů, jejich návrat do soudního systému tj. exekutor je placený soudní úředník, nikoli podnikatel s dluhy. Chceme ale také jistotu pro věřitele - první musí být na řadě splácení jistiny a teprve pak poplatky a exekuční náklady.
Chceme také státní právo na nepromlčitelnou spravedlnost anebo nezávislý orgán, který bude přezkoumávat justiční zločiny.


 
Pokud rozdělíme občany do tří skupin - na mladé lidi s čerstvým volebním právem, lidi v produktivním věku a seniory. Co můžete těmto skupinám nabídnout? 

Konkrétněji jsem program nastínil v předešlé odpovědi. S tím rozdělením do tří skupin to v praxi takhle přece není - bez ohledu na věk všichni lidé chtějí skutečnou demokracii, vymahatelnou spravedlnost, sociální jistoty nebo bezpečnou zemi. A my v SPD nabízíme skutečně revoluční změny systému, přesně po vzoru nejvyspělejších zemí světa, a tyto změny budou prospívat všem.

Už víte, kolik do předvolební kampaně investujete a jak ji budete financovat?

Půjčili jsme si v bance 18 milionů korun, za které osobně ručím já a kolega místopředseda SPD Radim Fiala osobním ručením.
 
Co podle vás v současné době nejvíce tíží české občany?
 
Málo peněz, nedostatek spravedlnosti, nedemokracie, sociální nejistota, bezpečnost.
 
Současná vláda přijala některé velmi kontroverzní zákony a novely. Jak jste s její prací spokojený? Pokud byste jí měl dát známku jako ve škole, jaká by byla?

Nečekejte chválu, až na pár výjimek jde stát od desíti k pěti, drtivé většině lidí nezbývá každý měsíc v peněžence o nic více, než tomu bylo za Kalouska. Navíc, za současné Sobotkovy, Babišovy a Bělobrádkovy vlády narostl počet úředníků o 35 000, rostou daně, roste byrokracie, ubývá svobody a demokracie. A to je dost špatné - byť ekonomice se díky světové konjuktuře daří, navzdory naší vládě, která na tom nejen nemá žádnou zásluhu, ale nijak tento fakt pro občany nevyužila.
 
Je něco, co vláda v tomto funkčním období zavedla a co byste vy ihned po volbách zrušil? 

EET pro malé živnostníky a nahradil ji jednoduchým paušálem, který může být placený třeba čtvrtletně předem. 
 
Už příští rok budou Češi volit nového prezidenta. Jaký je ideální kandidát podle hnutí SPD? Vidíte nějakou osobnost, ať už mezi oficiálními kandidáty nebo i dalšími osobnostmi, kterou byste vy osobně podpořil? 

Uvidíme  - v tuto chvíli není prezidentská volba na pořadu dne. My v SPD se plně soustředíme na říjnové parlamentní volby. Pro nás bude důležité to, aby to byl kandidát, který sdílí co nejvíce našich programových bodů. 
  
Vy sám jste v minulosti zmiňoval, že o kandidatuře na prezidenta uvažujete a že rozhodnou také členové SPD a celková politická situace. Mluvil jste o tom se svými spolustraníky? Padlo konečné rozhodnutí?

V tuto chvíli to opravdu neřešíme - prezidentská volba není naším tématem, my chceme měnit zákony v Parlamentu, proto jsou pro nás nyní prioritou volby do Sněmovny. Ale věřím, že tu budou kandidáti vhodní na tak důstojnou a odpovědnou funkci.

Na závěr mi dovolte několik rychlých otázek:

Jste pro czexit?

Ano. Avšak prosazuji referendum o vystoupení ČR z EU, aby sami naši občané rozhodli o své budoucnosti ve své zemi.

Jste pro přijetí eura?

Ne. Přijetí eura není pro ČR výhodné.

Jste pro odchod z NATO?

Nejraději bychom NATO změnili z útočného a protiruského paktu na obranný svazek. Prosazuji v prvé řadě politiku jednání a spolupráce, nikoliv konfrontace za každou cenu. V každém případě je to jistě také otázka pro referendum.

Jste pro přijímání uprchlíků?

Myslíte-li současnou migrační vlnu, tedy muslimské arabské a africké a jiné ekonomické migranty, kteří kolonizují Evropu, tak rozhodně NE. Od počátku jako jediný politik prosazuji nulovou toleranci nezákonné migrace a zákaz islámu v ČR.

Jste pro znovuzavedení poplatků v nemocnicích?

Ne. Pakliže odvádíme celý život zdravotní pojištění, tak přece není možné limitovat pobyt v nemocnici tím, zda na to pacient má nebo ne. V našem systému zdravotnictví vidím velký prostor pro úspory v jiných oblastech - například u předražených zakázek nebo u zbytečných nákupů. Proto prosazuji uzákonění přímé odpovědnosti politiků. Tento můj návrh zákona mi však již před dvěma lety Sobotka, Babiš, Bělobrádek a jejich vládní poslanci zamítli. Proč asi?   

Jste pro zavedení trestu smrti?

Ne, jelikož nevěřím českým soudům a české justici. Dokud nezavedeme přímou hmotnou odpovědnosti soudců a jejich časově omezený mandát, který budou muset obhajovat, tak se nikam neposuneme. 

Jste pro povolení eutanazie?

O tom jsem nepřemýšlel - faktem ovšem je, že bychom měli mít větší právo rozhodovat o vlastním životě. 

Děkujeme za rozhovor

Vstupte do diskuze (262)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Děti a vnuci emigrantů možná budou moci snadněji získat české občanství

19.07.2018 21:51 Praha – Děti a vnuci lidí, kteří v minulosti odešli ze země do zahraničí, zřejmě budou mít možnost…

Krčál rezignoval na funkci předsedy krajské organizace ČSSD na Vysočině

19.07.2018 21:44 Aktualizováno Jihlava - Petr Krčál, který rezignoval na funkci ministra práce a sociálních věcí, skončil také na…

Senátoři nakonec Mašínovou ani Remka na státní vyznamenání nenavrhnou

19.07.2018 20:51 Praha – Senát nakonec prezidentu Miloši Zemanovi na státní vyznamenání nenavrhne ani sestru…

Senátoři schválili zavedení evropského vyšetřovacího příkazu

19.07.2018 20:29 Praha – Senátoři schválili zavedení evropského vyšetřovacího příkazu podle unijní směrnice.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama