Czexit? Babiš pro referendum nebude, byl by v pasti, píše britský deník

Londýn/Praha - Britský bulvární deník Express se opět zabývá pravděpodobným vítězstvím Andreje Babiše a jeho hnutí ANO v českých sněmovních volbách. Podle deníku i přes jeho euroskeptické názory zřejmě nehrozí, že by volal po referendu o vystoupení z Evropské unie (EU).

Přidejte svůj názor 31 komentářů

Andrej Babiš (ANO)

"Czexit by mohl být na pořadu dne, neboť Česká republika chce zvolit populistického vůdce, který se staví proti další integraci EU a spojuje politiku otevřených dveří Angely Merkelové s terorismem," stojí v úvodu článku britského bulvárního deníku. 

Deník dodává, že předvolební kampaň v Česku vrcholí a Andrej Babiš se zaměřuje zejména na voliče, kteří se cítí zapomenuti ze strany bruselského klubu. Získat je chce zejména antiunijní rétorikou hnutí, které se staví proti zavedenému establishementu. Hnutí ANO také odmítá jednotnou evropskou měnu euro. 

"Vítězství Babiše by znamenalo drtivou ránu pro zapálený blok, který se již snaží zastavit rostoucí populismus, jenž se nedávno objevil v Německu poté, co AfD získala 12,6% hlasů v německých volbách," píše deník. Vítězství hnutí ANO by bylo pro obhájce EU v Česku nevítanou zprávou. Lídři Unie Německo a Francie totiž volají po větší integraci ve snaze o obnovu bloku po odchodu Velké Británie z uskupení. 

Express dokládá, že hnutí ANO momentálně vede v průzkumech veřejného mínění (agentura Median mu přisuzuje 26,5 procent), na třetím místě jsou "proruští" komunisté se 13 procenty. 

Babiš je v Evropě znám i díky svým výrokům po teroristickém útoku na berlínský vánoční trh z minulého roku. Český miliardář řekl, že německá kancléřka Angela Merkelová nese odpovědnost za zvěrstva a že migranti "nemají místo" v Evropě.

Propast mezi východní a západní Evropou se prohloubila během uprchlické krize v Evropě. Kancléřka Merkelová přivítala uprchlíky v Německu s otevřenou náručí, zatímco Maďarsko, Česká republika, Polsko a Slovensko se postavily proti imigraci a na síle nabyly euroskeptické strany. 

Britský deník cituje českého politického komentátora a bývalého poradce někdejšího prezidenta Václava Havla. "Existuje nebezpečí, že by Česká republika mohla sklouznout takovému populismu, jako vidíme v Maďarsku a Polsku. Mohlo by to způsobit velké škody v EU," domnívá se. 

Expert na mezinárodní vztahy z univerzity Nottingham-Trent Matthew Mokhefi-Ashton se však domnívá, že Andrej Babiš by nebyl pro případné referendum o vystoupení z EU.

"Zatímco si myslím, že bude i nadále hovořit bojovně (ve vztahu k EU), byl bych velmi překvapený, kdyby ve skutečnosti volal po referendu. Pokud by v něm totiž prohrál, tak ztratí prestiž. Pokud by vyhrál, bude se muset vypořádat s masivními škrty ve veřejných výdajích. Došlo by k situaci prohra - prohra," dodal. Doplnil, že stejně jako Polsko a Maďarsko i Česko dostává významně více prostředků z EU, než do ní vkládá. 

Vstupte do diskuze (31)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kalousek poslal vzkaz z nemocnice. Topolánek zatím zpucoval ty, kteří si z…

16.08.2018 22:12 Aktualizováno Praha - Předseda klubu opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek se zotavuje z několikahodinové operace…

Zeman nezvládá výkon funkce? Politici naznačují, že by měl skončit. To…

16.08.2018 22:12 Aktualizováno Praha – Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na sociálních sítích oznámil, že prezident Miloš Zeman nepřednese…

V Česku vznikla nová politická strana. Piráti se vůči ní ostře vymezili

16.08.2018 16:47 Praha - Na ministerstvu vnitra se registrovala Moravská a Slezská pirátská strana. Má oficiální…

Ondráček se vydání nebojí: Kartáček na zuby mám připravený, mohou si pro…

16.08.2018 16:39 Aktualizováno Praha - Poslanecká sněmovna dostala na stůl žádost. aby vydala poslance KSČM Zdeňka Ondráčka k…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama