Už i KSČM: Filip vyloučil jakoukoliv koalici s Babišem

Praha - Mezi strany, které už před volbami deklarují, že nepůjdou do příští vlády s hnutím ANO Andreje Babiše, se zařadila také KSČM. Ústy svého předsedy Vojtěcha Filipa uvedla, že si nedokáže představit jakoukoliv formu povolební koalice s ANO. Filip naopak varoval před povolebním spojenectvím mezi hnutí ANO a pravicovou ODS Petra Fialy.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Vojtěch Filip (KSČM) a prezident Miloš Zeman

Povolební spolupráci s hnutím ANO vyloučila už v minulosti TOP 09 nebo Strana zelených, proti spolupráci přímo s Babišem se opatrně vyjádřila i ODS či KDU-ČSL. Teď se mezi tyto strany zařadila také KSČM. Její předseda Vojtěch Filip v rozhovoru pro deník Právo uvedl, že "vše spěje ke koalici ANO s ODS". 

Připustil, že komunisté by ale do složení vlády rádi promluvili. Před koalicí ODS a hnutí ANO varuje také proto, že řada bývalých členů ODS je nyní úspěšná v Babišově hnutí. "Bývalí členové ODS, kteří v letech 2012–2013 přešli do ANO, jsou teď na vrcholu, například paní Jermanová, tam je ta spolupráce evidentní. Znamenalo by to ovšem, že by se vrátila riziková politika pravicových postupů, které v roce 2010 vedly k hluboké krizi," domnívá se Filip. Znepokojen je některými výroky Alexandry Udženije, v případě Petra Fialy by se ale neobával, že by jeho záměrem byla koalice s Babišem.

Filip předpokládá, že Babišovi se bude po volbách "podbízet kdekdo, včetně ČSSD". K otázce menšinové vlády hnutí ANO s podporou KSČM se Filip stavěl opatrně, jeho partaj prý dává přednost programové koalici. Jako příklad zmínil Ústí nad Labem, kde mohla KSČM sestavit pohodlnou většinu s hnutím ANO, ale sáhla po těsné většině s ČSSD. 

Předseda komunistů rázně odmítl možnou koalici hnutí ANO, SPD Tomio Okamury a KSČM. "Taková koalice by nebyla programová, ale účelová, a k tomu se KSČM nikdy nepropůjčila. Samozřejmě vnímáme, že odmítnutí odpovědnosti by mohlo zmenšit náš politický potenciál, jako se to stalo řeckým komunistům, když odmítli koalici se Syrizou. To by ale byla programová koalice, kdežto tady ne," dodal. 

"Něco jiného by bylo, kdyby v případě nějaké velké krize došlo k dohodě všech politických stran na nějaké vládě národní shody. To se může stát, může se zhoršit bezpečnostní situace v Evropě, může se vyhrotit mig­rační krize a terorismus v Evropě. Navíc je tu hrozba nové cesty přes Rumunsko a Polsko do Německa. Tlak na nás po německých volbách bude jistě vyvíjen mnohem silněji," sdělil Filip. 

Na přímou otázku, zda KSČM půjde do nějaké možné formy povolební koalice s Babišovým hnutím odpověděl, že to může vyloučit. Momentálně dosluhující vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) Filip nepochválil, zmínil ale, že byla lepší než ta pravicová Petra Nečase (ODS). 

Vstupte do diskuze (23)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ovčáček se naštval na Žít Brno. Hnutí se chce postarat o pár uprchlíků,…

19.07.2018 16:59 Aktualizováno Brno/Praha – Hnutí Žít Brno navrhlo, aby Brno přijalo několik desítek migrantů z Itálie, pokud se…

Spor o Mynářovo majetkové míří k NSS. Hrad si dle právničky dělá, co chce

19.07.2018 15:36 Praha - Kauzou majetkové přiznání prezidentova kancléře Vratislava Mynáře se bude zabývat Nejvyšší…

Žít Brno vyzvalo k přijetí desítek uprchlíků, napíše do Itálie i Babišovi

19.07.2018 15:33 Aktualizováno Brno - Hnutí Žít Brno navrhuje, aby moravská metropole přijala několik desítek migrantů z Itálie.…

Rozkol v TOP 09? Kalousek se pustil do Pospíšila kvůli uprchlíkům, přidal…

19.07.2018 15:08 Aktualizováno Praha – Český premiér Andrej Babiš důrazně odmítl italský návrh přijmout uprchlíky ze skupiny 450…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama