Zaorálek zaváhal jen jednou. Volebního lídra ČSSD prověřil Demagog

Praha - Server Demagog začal před volbami analyzovat výroky lídrů jednotlivých politických subjektů. Tentokrát se zaměřil na jeden z rozhovorů Lubomíra Zaorálka (ČSSD), který vede stranu do říjnových voleb. Ten podle Demagoga zaváhal pouze ve výrocích týkajících se českého zdravotnického systému.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Lubomír Zaorálek (ČSSD)

Volební lídr sociálních demokratů Lubomír Zaorálek poskytl před týdnem rozhovor pro Český rozhlas. ČSSD se pohybuje co do stranických preferencích dlouhodobě kolem patnácti procent, nedaří se ji snížit výrazný náskok hnutí ANO Andreje Babiše. Zaorálek ovšem zvítězil co do hodnocení výroků serverem Demagog. Podle něj totiž Zaorálek nezalhal ani jednou. Kromě ekonomické a sociální oblasti se mluvilo také o postu jakéhosi vědeckého diplomata v Izraeli.

„Vláda zvýšila mzdy také zdravotníků od 1. ledna,“ uvedl Zaorálek. Podle serveru tomu tak skutečně je, protože vláda ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL navýšila mzdy ve zdravotnictví o 10 procent k 1. lednu letošního roku.

Z celkem sedmi zkoumaných výroků byl pravdivý i ten o stavu ekonomiky Česka a o obchodní výměně s ostatními zeměmi. „Nám stoupá ekonomika, stoupá ekonomická výměna právě s takovými zeměmi, jako je Holandsko, Německo, Švýcarsko, Spojené státy, Izrael a podobně,“ řekl volební lídr v rozhovoru. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) ekonomická výměna mezi zmíněnými zeměmi skutečně narostla. Nejvyššího čísla ekonomické výměny jsme dosáhli v případě Německa.

Zaorálek mluvil pravdu také o zřízení tzv. vědeckého diplomata v Izraeli. Pozice atašé pro oblast vědy, výzkumu a inovací vznikla v létě minulého roku v rámci naší ambasády v Tel Avivu. V čele úřadu figuruje Delana Mikolášová, která má za úkol zajištění pořádání mezinárodních konferencí, veletrhů a reprezentačních akcí pro izraelské a české vědce a i podnikatele.

Zaorálek mluvil pravdu i o tom, že ČSSD na rozdíl od některých jiných stran mluví o znovuzavedení nějaké formy poplatku u lékaře.

Jediný výrok, ve kterém Zaorálek zaváhal, je ten o zdravotnickém systému. „… a tak funguje ten systém tak, že vlastně 10 % lidí čerpá 60 % těch peněz, na které se skládáme,“ uvedl pro ČRo. Demagog argumentuje údaji z publika Výsledky zdravotnických účtů ČR – 2010-2015, kterou sestavil ČSÚ. „V žádném případě však údaje (...) neukazují, že 10 % lidí (ať už jsou to muži či ženy nebo mladší či starší lidé) čerpá na zdravotní péči 60 % finančních prostředků vybraných z pojistného na zdravotní pojištění, jak ve výroku uvádí ministr Zaorálek. Je logické, že větší objem prostředků ze zdravotního pojištění budou čerpat osoby, jejichž léčba je extrémně nákladná, a také lidé s chronickými nemocemi, popř. senioři, kteří potřebují péče více. Nicméně se nám nepodařilo dohledat data, která Zaorálek popisuje,“ uvádí Demagog. Volební lídr ČSSD tak z hodnocení vyšel poměrně úspěšně, kdy ze sedmi výroků byl pouze jeden neověřitelný, ostatní byly pravdivé.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ovčáček se naštval na Žít Brno. Hnutí se chce postarat o pár uprchlíků,…

19.07.2018 16:59 Aktualizováno Brno/Praha – Hnutí Žít Brno navrhlo, aby Brno přijalo několik desítek migrantů z Itálie, pokud se…

Spor o Mynářovo majetkové míří k NSS. Hrad si dle právničky dělá, co chce

19.07.2018 15:36 Praha - Kauzou majetkové přiznání prezidentova kancléře Vratislava Mynáře se bude zabývat Nejvyšší…

Žít Brno vyzvalo k přijetí desítek uprchlíků, napíše do Itálie i Babišovi

19.07.2018 15:33 Aktualizováno Brno - Hnutí Žít Brno navrhuje, aby moravská metropole přijala několik desítek migrantů z Itálie.…

Rozkol v TOP 09? Kalousek se pustil do Pospíšila kvůli uprchlíkům, přidal…

19.07.2018 15:08 Aktualizováno Praha – Český premiér Andrej Babiš důrazně odmítl italský návrh přijmout uprchlíky ze skupiny 450…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama