Přehled: Kdo chce změnit systém České republiky? Strany mají různé recepty na zefektivnění politiky

Praha - Kritici současného fungování české politiky často poukazují na systémové chyby politického režimu naší země. Některé strany současný model parlamentní demokracie hájí, jiné však volají po radikálnější změně systému.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Česká republika, pohled na Prahu

V letošních volbách do Poslanecké sněmovny sice kandidují kandidáti za celkem 31 subjektů, EuroZprávy.cz vybraly ty největší politické strany a z jejich programů zjistily, zda mají nějaký plán na to, jak politický systém Česka zefektivnit. 

Strana navrhuje výrazné změny v politickém systému Česka:

SPD

Snad nejradikálnější změnu systému prosazuje Okamurova SPD. Ta míří k systému přímé demokracie. "Žádáme přímou volbu a odvolatelnost politiků. Jejich trestní a hmotnou odpovědnost. Všechny politiky musíme volit přímo, stejně jako prezidenta," stojí v programu. Soudcům by strana omezila časový mandát a jejich hmotnou odpovědnost. "Prosazujeme právo občanů rozhodovat o veřejných věcech v referendu," píší. Občané by se mohli vyjádřit i ke členství v NATO a EU. 

KSČM

Komunisté chtějí prosadit ústavní zákon o obecném referendu, lidovém vetu a lidové iniciativě, zjednodušili by také vyhlašování místních a regionálních referend podobně jako Piráti. Výrazně by chtěli zasáhnout do podoby Ústavy, která by se prý měla zdokonalit s cílem "upevnit demokratický právní stát a prosadit princip suverenity lidu a svobodné soutěže politických stran v rámci parlamentního systému." KSČM by se navrátili i k prvorepublikovému nástroji, kdy by poslanec mohl ztratit mandát, "pokud se v průběhu výkonu svého mandátu podstatně odchýlí od volebního programu, na jehož základě byl zvolen."

Strana navrhuje poměrně zásadní změny:

hnutí ANO

Hnutí ANO má několik dílčích změn, které by politický systém lehce pozměnily. Hnutí chce prosadit tzv. klouzavý mandát, což znamená, že poslanec, který se stane členem vlády, musí místo přenechat
náhradníkovi a věnovat se řízení svého resortu. ANO by změnilo systém volby senátorů, kdy by proběhlo jedno kolo a zvolen by byl ten kandidát, který získá prostou většinu. Podobně fungují volby do britského parlamentu. Hnutí chce změnit jednací řád sněmovny, kdy by poslanci měli kratší prostor pro své promluvy, zároveň hnutí mluví i o redukci počtu poslanců. 

Starostové a nezávislí

Hnutí STAN by snížilo počet voleb, zároveň by zkusilo rozjet koncept elektronických voleb. "Navrhneme prohodit první a druhý pokus při jmenování nového premiéra - první pokus by náležel jako dosud prezidentovi ČR, už druhý ale předsedovi Poslanecké sněmovny. Třetí pak opět prezidentovi, teprve při tomto neúspěchu by prezident mohl vypsat nové volby," navrhují Starostové. Hnutí se zasazuje o zpřesnění Ústavy v některých jejích částech. STAN chce debatovat o redukci šestera voleb a pozměnění volebních zákonů do obou komor parlamentu.

Strana zelených

Zelení chtějí zavést volební právo už od 16 let, ale také možnost pro Čechy v zahraničí, aby hlasovali tzv. korespondenčním hlasováním. U voleb do Sněmovny chtějí snížit uzavírací klauzuli, u voleb do Evropského parlamentu a komunálních voleb by ji zrušili zcela. "U senátních a prezidentských voleb budeme usilovat o využití volebního systému alternativního hlasování," píší v programu. Zároveň by zjednodušili účinnost místních referend, u kterých by zrušili hranici minimální účasti, snížili by také hranici pro jejich závaznost na  25% účast.

Česká pirátská strana

"Podpoříme zavádění prvků přímé demokracie: Přímou volbu a odvolatelnost starostů, celostátní referendum, občanské veto a neslučitelnost více funkcí vykonávaných na plný pracovní úvazek," navrhují Piráti.

Realisté

Realisté by kosmeticky zasáhli do české Ústav. "Chceme docílit ústavního sepětí národního a občanského principu doplněním ustanovení, které stanoví, že Česká republika je vlastí příslušníků českého národa a příslušníků národnostních skupin. Vztah mezi státem a všemi jeho obyvateli bude nadále vyjádřen formou státního občanství, tudíž nijak neovlivní postavení jiných národnostních skupin," míní. Robejškova strana by chtěla prosadit koncept lidového veta, kdy by občané po dosažení určitého počtu podpisů mohli odložit účinnost zákona. Poté by se ve všelidovém hlasování rozhodlo o tom, zda má zákon platit. 

Strany by zachovaly stávající systém nebo by sáhly ke kosmetickým úpravám:

TOP 09

TOP 09 nemá v plánu žádné výrazné změny, změny v ústavě prý vyžadují širokou diskuzi jak odborné, tak i laické veřejnosti. Topka by ale chtěla zavést elektronické volby.

ČSSD

ČSSD v programu nemá žádné navrhované priority, které by pozměnily politický systém Česka. 

ODA

ODA ve svém programu nenaznačuje žádné výraznější systémové změny. 

KDU-ČSL

Lidovci taktéž nemají v programu změny, které by se dotkly charakteru politického systému České republiky. 

ODS

Občanští demokraté Petra Fialy by politický systém zachovali v této podobě. 

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kalousek poslal vzkaz z nemocnice. Topolánek zatím zpucoval ty, kteří si z…

16.08.2018 22:12 Aktualizováno Praha - Předseda klubu opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek se zotavuje z několikahodinové operace…

Zeman nezvládá výkon funkce? Politici naznačují, že by měl skončit. To…

16.08.2018 22:12 Aktualizováno Praha – Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na sociálních sítích oznámil, že prezident Miloš Zeman nepřednese…

V Česku vznikla nová politická strana. Piráti se vůči ní ostře vymezili

16.08.2018 16:47 Praha - Na ministerstvu vnitra se registrovala Moravská a Slezská pirátská strana. Má oficiální…

Ondráček se vydání nebojí: Kartáček na zuby mám připravený, mohou si pro…

16.08.2018 16:39 Aktualizováno Praha - Poslanecká sněmovna dostala na stůl žádost. aby vydala poslance KSČM Zdeňka Ondráčka k…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama