Čunek po vládě chce, aby za lesy ve Vrběticích vyplatila hned plnou cenu

Zlín - Majitelé lesů v areálu bývalých muničních skladů ve Vlachovicích-Vrběticích by měli dostat při výkupu pozemků hned plnou cenu odpovídající nepoškozenému lesu. Po vládě to žádá hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL). Majitelé se ke svým pozemkům po výbuchu dvou skladů s municí v roce 2014 nedostanou, areál je oplocen a střežen. Pokračuje tam likvidace munice po výbuších rozeseta po areálu. Majitelé lesů situaci již dlouhodobě kritizují, musejí splácet úvěry a nemají příjmy.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Jiří Čunek /KDU-ČSL/

Mluvčí hejtmanství Renata Janečková upozornila, že na vládu jde jen návrh, aby vlastníci dostali nejdřív 60 procent z odhadní ceny lesů před výbuchem, a zbytek po vyčištění areálu od munice, což může trvat několik let. Pak má být prý vyčíslen nový odhad, který stanoví cenu pozemků po vyčištění areálu, a vlastníkům bude buď cena do této výše doplacena, nebo naopak část dříve získaných peněz vrátí.

Čunek dnes vládě poslal dopis, ve kterém navrhuje jiný způsob vyrovnání. „Považuji za naprosto nesmyslné, nelogické, ba dokonce nemravné, aby vlastník dostal menší cenu, než byla hodnota jeho majetku před výbuchem. Když uvážíme, o jaké celkové náklady státu jde, považuji takové úvahy za zcela scestné," zlobí se.

Vychází z toho, že pokud jsou odečteny od průměrného hospodářského výsledku v lesích průměrné náklady na správu, je dosaženo výnosu z jednoho metru krychlového dřeva asi 500 až 700 korun. „Plánovaná těžba z jednoho hektaru se předpokládá v rozsahu šest až devět kubíků. V průměru se jedná o výnos asi 5000 korun na jeden hektar. Vzhledem k tomu, že varianta odkupu se týká asi 134 hektarů, představuje ztráta vlastníků částku 670.000 korun za rok. Do dnešního dne se tedy jedná o částku asi dva miliony korun, což je částka, kterou by vlastníci požadovali při soudních sporech se státem," uvedla mluvčí.

Pokud se uskuteční odkup v průměrných cenách v této lokalitě, jde podle hejtmana o asi 160.000 korun za hektar, za 134 hektarů jde o asi 21 milionů korun. "Uvážíme-li, kolik komplikací neřešení tohoto problému přináší jednotlivým vlastníkům, kolik představují celkové náklady na dlouhé řešení tohoto problému, za vypracovávání odhadů, včetně času desítek lidí, kteří se tím musí zabývat, jedná se pro stát o marginální částku," uvedl Čunek.

Zlínský kraj navrhuje, aby se stanovila cena majetku před výbuchem, která by byla zvýšena o zhodnocení lesa přírůstkem za dobu od výbuchu do uzavření kupních smluv, a tato cena byla majitelům neprodleně vyplacena. „Tento postup považuje kraj za jediné rozumné a pro všechny nejméně zatěžující řešení. Co se týká vlastníků, kteří požadují směnu, tam se pochopitelně jedná pouze o rychlost, a pokud bude vlastník směňovat stejný majetek, žádné náhrady nepřipadají v úvahu," uvedla mluvčí.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Český majstrštyk. V4 se chová jako parta vzdorovitych puberťáků, zuří…

23.06.2018 22:00 Aktualizováno Praha - Premiér Andrej Babiš čelí kritice za to, že v neděli nepojede na minisummit Evropské unie,…

Fraška s Pochem a Hamáčkem? Žádné ústupky, ČSSD by to poškodilo,…

23.06.2018 21:02 Aktualizováno Praha - Návrh, aby ministerstvo zahraničí místo Miroslava Pocheho dočasně vedl předseda ČSSD Jan…

Babiš telefonoval Merkelové. Výrok o bojkotu odmítl, minisummit je prý z…

23.06.2018 20:06 Aktualizováno Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) se dnes ohradil proti slovům o bojkotu nedělního minisummitu EU…

Kontroverze kolem Malé? Měla by naslouchat a nic nekomentovat, vzkázal jí…

23.06.2018 18:20 Praha – Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek oznámil, že ministra spravedlnosti Roberta Pelikána v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama