Sněmovna měla "poslední zvonění", nyní je to na voličích. Lépe už nebude, rýpl si Benda

Praha - Poslední řádná schůze Sněmovny před říjnovými parlamentními volbami dnes odpoledne skončila. Dolní komora se sejde až na ustavující schůzi po volbách, zasednou v ní nově zvolení poslanci.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Marek Benda (ODS)

Místopředseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) z místa předsedajícího poděkoval koaličním i opozičním poslancům za práci a spolupráci a popřál jim mnoho štěstí v dalším životě.

Jako poslední vystoupil z řečniště předseda poslanců Úsvitu Marek Černoch, jenž se rozloučil za celý klub, když Úsvit v nadcházejících volbách nekandiduje. "Byly to čtyři roky, které si myslím, přinesly pro Českou republiku hodně dobrého," uvedl. Případným dalším rozlučkovým projevům už zamezilo Vondráčkovo zvonění a slova: "A dom!"

Ačkoli dopoledne poslanci obšírně debatovali i s použitím slovních výpadů o hospodářské a obchodní smlouvě mezi EU a Kanadou, nálada už byla obecně klidnější. "Poslední den Sněmovny je jak závěrečná etapa Tour de France. Únava, ale též úsměvy, selfíčka a poplácávání po ramenou mezi stájemi," glosoval atmosféru na facebooku poslanec TOP 09 Jiří Koubek.

Bez emocí opouštěl schůzi Jan Birke (ČSSD). "Já na tyhlety věci moc nejsem, nějaké vzpomínání nebo přemýšlení, jestli se sem vrátím. Já to beru tak, jak to život přinese," řekl ČTK lídr královéhradecké kandidátky sociální demokracie. Ve Sněmovně zažil pozitivní i negativní věci. "Jsme taky lidé, zkrátka jsem dobře poznal asi všechny povahové vlastnosti, které ve Sněmovně jsou," doplnil.

Černoch, který před čtvrt rokem opustil Úsvit a rozhodl se znovu nekandidovat, se naopak neubránil nostalgii. "Mám za sebou čtyři roky života plné emocí, a to v dobrém i špatném slova smyslu," vysvětlil. Mrzí ho, že v posledním půlroce pozoroval zhoršení vztahů.

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) litoval, že ještě ze Sněmovny neodchází. "Protože jsem ministr financí. Bude vláda v demisi, a než pan prezident stanoví novou vládu, což asi nebude úplně brzo, tak já Sněmovnu tím pádem neopouštím. Nekandiduji, ale přesto tady budu, takže ty pocity, že bych něco opouštěl, ještě nemám," řekl. Nabytou životní zkušenost ze Sněmovny popsal stručně. "Já jsem ji zhodnotil tak, že už kandidovat nebudu," řekl s úsměvem.

Emoce se podle dvojky pražské kandidátky KSČM Jiřího Dolejše liší podle toho, zda se poslanci se sněmovní budovou loučí nadobro. "Ti, co kandidují, spíš pomýšlejí na to, co je čeká v příštích týdnech kampaně," řekl.

Další dlouholetý poslanec a šestka pražské kandidátky ODS Benda míní, že každá Sněmovna je o trochu horší než ta předchozí. "Měli jsme pocit, že nic horšího než Věci veřejné být nemůže, pak přišel Andrej Babiš, který nadával všem a stále. Takže to má sestupný trend, ale obávám se, že lépe už nebude," konstatoval. Ocenil však, že v úvodu volebního období "zdecimovaná" ODS se nenechala "dorazit" a vyšla z něj úspěšně.

Především pozitivní dojmy zůstanou Gazdíkovi, který je zlínským lídrem STAN. "Určitě to nebyly lehké roky, ale já na ně budu vzpomínat dobře," řekl. Je rád, že se i z opozice podařilo prosadit změnu jednacího řádu Sněmovny nebo registr smluv. Vzpomínat bude hlavně na některé slovní přestřelky. "V některých chvilkách to bylo vtipné, že jsem se při řízení schůze i zasmál," uvedl.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ovčáček se naštval na Žít Brno. Hnutí se chce postarat o pár uprchlíků,…

19.07.2018 16:59 Aktualizováno Brno/Praha – Hnutí Žít Brno navrhlo, aby Brno přijalo několik desítek migrantů z Itálie, pokud se…

Spor o Mynářovo majetkové míří k NSS. Hrad si dle právničky dělá, co chce

19.07.2018 15:36 Praha - Kauzou majetkové přiznání prezidentova kancléře Vratislava Mynáře se bude zabývat Nejvyšší…

Žít Brno vyzvalo k přijetí desítek uprchlíků, napíše do Itálie i Babišovi

19.07.2018 15:33 Aktualizováno Brno - Hnutí Žít Brno navrhuje, aby moravská metropole přijala několik desítek migrantů z Itálie.…

Rozkol v TOP 09? Kalousek se pustil do Pospíšila kvůli uprchlíkům, přidal…

19.07.2018 15:08 Aktualizováno Praha – Český premiér Andrej Babiš důrazně odmítl italský návrh přijmout uprchlíky ze skupiny 450…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama