Přehled: Za co platit u doktora? Strany mají nápady, jak financovat zdravotnictví

Praha - Podle názorů některých odborníků i politiků je české zdravotnictví podfinancované. Vládní strany v tomto funkčním období navíc zrušily poplatky u lékaře. Jaký recept na financování zdravotnictví mají politické subjekty teď před volbami? A měl by český volič počítat s tím, že si u lékaře připlatí?

Přidejte svůj názor 11 komentářů

lékaři

V letošních volbách do Poslanecké sněmovny sice kandidují kandidáti za celkem 31 subjektů, EuroZprávy.cz vybraly ty největší politické strany a zjistily, jak se ve svých volebních programech staví k otázce financování zdravotnictví a zejména k tomu, zda by si pacienti měli u lékaře za něco připlatit. 

Jsou proti navyšování spoluúčasti pacienta, nepřejí si nadstandard: 

KSČM

Komunisté odmítají navyšování spoluúčasti pacientů, zdravotní péče by měla podle nich být dostupná pro všechny bez rozdílu. Komunisté by zároveň prosadili bezplatné očkování dětí a zajištění dostatku potřebných vakcín a léků pro Česko. Stejně jako většina stran by chtěli zvýšit platy pracovníkům ve zdravotnictví. 

Strana zelených 

Zelení se staví důrazně proti jakékoliv spoluúčasti pacientů a pacientek na poskytované zdravotní péči. Kromě vyšších platů by Zelení prosadili lepší financování tzv. následné, dlouhodobé a paliativní péče. Strana též deklaruje, že "doplatky na léky nesmí být překážkou léčby pro žádného pacienta."

ČSSD

"Odmítáme zvyšování spoluúčasti lidí na zdravotní péči. ČSSD je pojistkou proti znovuzavedení poplatků ve zdravotnictví," deklaruje strana. Podobně jako lidovci by zřídili zvláštní fond financovaný z části z výnosu spotřební daně na tabák a alkohol, ze kterého by šly finance na investic do veřejného zdravotnictví. 

Pacient by si měl možnost připlatit za nadstandard, je třeba obnovit poplatek za tzv. hotelové služby:

TOP 09

Strana Miroslava Kalouska je dlouhodobě zastánkyní zavedení tzv, nadstandardů ve zdravotnictví s možností sjednání dobrovolného zdravotního připojištění. Více financí do zdravotnictví by zajistila zvýšená spoluúčast pacientů například formou komerčního připojištění na nezdravotnické, tzv. hotelové služby - veškeré služby, spojené s pobytem pacienta v rámci hospitalizace mimo přímou léčbu. Připlatit by si pacienti mohli také za nadstandardní zdravotnické materiály a výkony, které jsou mimo nárok k proplacení pojišťovnou. Lidé by měli dále platit za pohotovostní služeb. "U drahé léčby na rozdíl od současnosti zajistíme plně hrazený účinný lék na každou diagnózu," stojí v programu.

Nadstandardy by měly být zavedeny:

Starostové a nezávislí 

Podobně jako "topka" i hnutí STAN prosazuje zavedení platby za nadstandardní péči. Peníze by hnutí nalilo do oborů, které mohou být v budoucnu hůře dostupné. Jde zejména o lékaře - praktiky, dětskou stomatologii, psychiatrii, urgentní medicínu a plicní lékařství. Starostové by zvýšili platy ve zdravotnictví. 

ODS

Zvolit nákladnější metodu by pacienti mohli i podle občanských demokratů. ODS počítá s navýšením platů v oboru, co se týče doplatků pacientů na nákladnější metodu, materiál nebo konkrétního zdravotnického pracovníka, pacient doplatí rozdíl oproti plně hrazené péči. 

Realisté

"Realisté jsou pro určení výše nároku pacienta na úhradu z veřejného zdravotního pojištění. Každý výkon, lék či zdravotnický prostředek bude plně hrazen do této výše. Cokoliv nákladnějšího nad úhradu z veřejného zdravotního pojištění bude otevřeno pro možnost individuálního doplatku pacienta formou přímé platby nebo pokrytím z dodatečného zdravotního připojištění," deklarují Realisté Petra Robejška ve svém programu.

Česká pirátská strana

Piráti by také nebyli proti zavedení nadstandardů, umožnili by využívat placené služby osvědčené v zahraniční - například porodní asistentky. Co se týče doplatků za léky a léčebné pomůcky, Česká pirátská strana by zavedla jakýsi srovnávač doplatků na internetu. 

V minulosti byly pro některé poplatky, v programu to ale neuvádějí:

KDU-ČSL

Lidovci nemluví o nadstandardu ani o zrušení poplatků za pohotovost. Místo toho deklarují, že naleznou další finanční zdroje pro zdravotnictví - například půjde o část výnosů z prodeje tabákových výrobků a alkoholických nápojů. Tyto zdroje by měly přispět i k "řešení spoluúčasti pacientů". V minulosti lidovci prosazovali zachování plateb za tzv. hotelové služby. 

hnutí ANO

Podobně jako Okamura i hnutí ANO chce, aby pacient věděl, na co vše má v rámci hrazené péče nárok. "Finančně podpoříme zejména programy domácí péče včetně mobilní hospicové péče a nalezneme takové řešení, které umožní i těm pacientům, kteří se nezvládnou o sebe postarat, léčit se v prostředí svého domova," uvádí program hnutí. V minulosti ovšem ANO nadstandardy připouštělo. I v knize Andreje Babiše "O čem sním, když náhodou spím" předseda připouští dobrovolnou spoluúčast anebo připojištění. Předseda Hnutí ANO ve svých vizích přidává i příklad různých typů čoček při operaci šedého zákalu a staví se za možnost, aby si pacient směl legálně připlatit za nadstandardní čočku. 

Strana nemá k dodatečným poplatkům vyhraněný názor:

ODA

Obnovená ODA oblast zdravotnictví detailněji neřeší. U lékaře by ale zavedla účtenky pro lepší přehled o výdajích na lékařskou péči.

SPD

SPD Tomio Okamury nenastiňuje, zda by si pacient měl za něco připlatit. V jejich programu je pouze stanoveno to, že by se měl přesně definovat rozsah péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman chce, aby si Poche rozmyslel kandidaturu na ministra zahraničí

17.06.2018 18:22 Aktualizováno Lány - Prezident Miloš Zeman požádá europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD), aby zvážil svoji…

Babiš představil Zemanovi ministry, Koníček mezi nimi není

17.06.2018 17:37 Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes v Lánech představil prezidentu Miloši Zemanovi jména všech…

KSČM vládu s Pochem tolerovat nebude, Hamáček je překvapen

17.06.2018 13:57 Aktualizováno Praha - KSČM odmítá europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD) v pozici ministra zahraničí. V pořadu…

Krach vlády? Hamáček neustoupí, připustil konec jednání

17.06.2018 12:30 Praha - ČSSD v jednáních o menšinové vládě s hnutím ANO neustoupí. V souvislosti se sporem o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama