Evropa se nebezpečně štěpí, tvrdí Zaorálek. ČR by měla přispívat ke kompromisům

Praha - Česko by mělo podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka být schopno v Evropské unii formulovat svůj zájem, ale bez toho, aby Evropu rozbíjelo. Česká republika by také měla podporovat hledání kompromisů.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, ministr zahraničí

Zaorálek dnes českým velvyslancům připomněl loňské obavy, že letos budou následovat další odchody států z Evropské unie poté, co se k tomuto kroku v referendu rozhodli Britové. "Teď už všichni asi cítíme, že se nic takového nestalo, rok 2017 je jiný než rok 2016," konstatoval Zaorálek.

I když pro Evropu dopadly pozitivně rakouské či nizozemské volby, unie i nadále čelí odchodu jednoho ze svých nejvýznamnějších států, uvedl Zaorálek. "Jednota Evropy je zájmem do budoucna, není samozřejmá a je ohrožována celou řadou diferencí. Proto je důležité po všech volbách se sejít u pomyslného stolu a odpovědět si na otázku, kam s integrací směřujeme," řekl.

Evropa se podle Zaorálka nebezpečně štěpí mezi východ a západ, ale také mezi jih a sever. Unie je prý ve své podstatě technokraticko-byrokratický projekt, který není postavený na hledání kompromisů. "My se je musíme naučit dělat. Odstředivé síly jsou poměrně silné, proto myslím, že má cenu angažovat se v budování důvěry a hledání kompromisů," řekl.

ČR by v evropských debatách měla být schopna formulovat svůj zájem, ale současně společný projekt nerozbíjet, míní Zaorálek. "Nejde o to věc implementovat, ale tvořit, obnovovat a vymýšlet," řekl. K zasypávání příkopů mezi jihem a severem i východem a západem Evropy by podle něj mohla přispět i česká střízlivost, dodal Zaorálek.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak je na tom Kalousek po operaci? Jeho kolega prozradil detaily z…

19.08.2018 00:11 Aktualizováno Praha - Šéfovi poslaneckého klubu TOP 09 Miroslavu Kalouskovi už je po operaci lépe. Informoval o…

Čeští politici oceňují Annana jako humanistu

18.08.2018 16:38 Praha - Osobnost světového formátu a velký humanista byl podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD),…

Pravda o Babišovi. Nechte si konečně vysvětlit, že to myslí upřímně

18.08.2018 14:34 Aktualizováno Komentář: Prezident Miloš Zeman jmenoval Andreje Babiše (ANO) podruhé premiérem. Při vstupu do…

Zeman nezvládá výkon funkce? Politici naznačují, že by měl skončit. To…

17.08.2018 22:22 Aktualizováno Praha – Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na sociálních sítích oznámil, že prezident Miloš Zeman nepřednese…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama