Úřad pro dohled nad politickými stranami chystá 100 řízení

Praha - Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí chystá zhruba stovku správních řízení. Vesměs se týkají menších stran a jejich pochybení, pokud jde o oznamovací povinnost ohledně svého hospodaření. Může být udělena sankce až 200 tisíc korun.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Na chystaná správní řízení upozornil server irozhlas.cz, podle kterého strany a hnutí ani přes opakované výzvy nedodaly úřadu čísla transparentních účtů nebo odkaz na webovou stránku s financováním.

Zatím není jasné, kdy úřad správní řízení zahájí. "Lze potvrdit, že se chystaná správní řízení týkají zhruba stovky subjektů. Většinou jsou to menší strany, které nemají aparát a neuvědomily si změny, které přinesl zákon," řekl člen vedení úřadu Tomáš Hudeček.

Další člen vedení úřadu František Sivera uvedl, že se úřad zaměřuje na zvláštní účty a subjekty, které je úřadu nedodaly. Jde podle něj o strany, které fungují, ale úřadu nesdělily zvláštní účty a prolinky na financování.

Povinnost zřídit zvláštní transparentní účet a oznámit webovou stránku s možností dohledat na ní údaje o financování vyplývá ze zákona od letošního roku. Za nesplnění hrozí sankce až 200.000 korun. Na účtu se shromaždují příspěvky od státu i dárců. Strany mají také povinnost vést účet pro výplaty zaměstnanců, pro ostatní výdaje a volební účet, který zahrnuje výdaje na volební kampaň. Podle irozhlasu.cz zaslalo úřadu povinné údaje asi 70 stran a hnutí, u ministerstva vnitra je jich přihlášeno 210.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ovčáček se naštval na Žít Brno. Hnutí se chce postarat o pár uprchlíků,…

19.07.2018 16:59 Aktualizováno Brno/Praha – Hnutí Žít Brno navrhlo, aby Brno přijalo několik desítek migrantů z Itálie, pokud se…

Spor o Mynářovo majetkové míří k NSS. Hrad si dle právničky dělá, co chce

19.07.2018 15:36 Praha - Kauzou majetkové přiznání prezidentova kancléře Vratislava Mynáře se bude zabývat Nejvyšší…

Žít Brno vyzvalo k přijetí desítek uprchlíků, napíše do Itálie i Babišovi

19.07.2018 15:33 Aktualizováno Brno - Hnutí Žít Brno navrhuje, aby moravská metropole přijala několik desítek migrantů z Itálie.…

Rozkol v TOP 09? Kalousek se pustil do Pospíšila kvůli uprchlíkům, přidal…

19.07.2018 15:08 Aktualizováno Praha – Český premiér Andrej Babiš důrazně odmítl italský návrh přijmout uprchlíky ze skupiny 450…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama