Šéf spravedlnosti Pelikán mluví o politické objednávce, zveřejnění rozhovoru zatrhl

Praha - Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) má vážné pochybnosti o tom, zda žádost o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO) není politicky motivovaná. Řekl to v rozhovoru pro týdeník Respekt, který následně nechtěl nechat zveřejnit.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Robert Pelikán, 4. celostátní sněm hnutí ANO

Žádost o vydání poslanců za hnutí ANO ministr vnímá jako snahu o ovlivnění výsledků podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Své pochyby uvedl v rozsáhlém rozhovoru pro týdeník Respekt. Následně si však svá slova možná rozmyslel, jelikož požádal šéfredaktora Erika Taberyho, aby ho neotiskoval, protože v něm vyslovuje osobní názory. Na to ale týdeník nepřistoupil. 

"Důvod, proč jsem se přes tuto námitku rozhodl interview uveřejnit, je jednoduchý. Všichni politici mají nárok na stejný přístup – novinář se ptá, politik odpovídá. Je jen na něm, co říká, nemáme žádné donucovací prostředky. Pokud bychom začali politikům nabízet, že když se jim něco nepovede, tak to nevydáme, změníme se v jejich spolupracovníky. A těmi opravdu nejsme a nechceme být," hájí svůj postup Tabery v editoriálu. 

Pelikán v rozhovoru označuje postup policie jako účelový: „…každý, kdo alespoň zdálky viděl, jak se vyšetřují takovéhle věci, tak mu musí být zcela zřejmé, že jediným možným důvodem pro žádost o vydání, podanou několik týdnů před volbami, může být ovlivnění těchto voleb. V tom má Andrej Babiš nepochybně pravdu.“ 

Kromě toho, že prý o možném vydání slýchal téměř dva roky je prý dalším důkazem, že policie jedná účelově také to, že policie bude muset žádat o vydání znovu, pokud se Faltýnek a Babiš dostanou v říjnu opět do Sněmovny. 

„Někdo, kdo založí nějaký politický subjekt, má výraznou šanci se stát premiérem této země. To nejsou volby, které jsou tady každý týden. Tak to neříkejte. To je prostě podobné, jako kdybyste říkal, že když FBI v Americe před prezidentskými volbami oznámila, že znovu prošetřuje e-maily Hillary Clinton, tak to je normální, protože když na něco přijde, tak to má prošetřit,“ uvedl Pelikán. 

Pelikán následně své odmítnutí zveřejnění rozhovoru odůvodnil právním stanoviskem. Rozhovor je prý jeho autorským dílem a redakce by porušila zákon, pokud rozhovor zveřejní. 

Celé Pelikánovo vyjádření si můžete přečíst zde:

„Nesouhlasil jsem s uveřejněním tohoto rozhovoru a ohrazuji se proti němu. Ne snad proto, že by v něm zaznělo něco, co si nemyslím. Jsem ale přesvědčen, že v roli ministra spravedlnosti mám vykazovat mimořádnou zdrženlivost, pokud jde o komentování případů řešených naším justičním systémem. Z tohoto důvodu jsem také řadě médií odmítl rozhovor, jehož tématem by byla žádost Poslanecké sněmovně o vydání pánů Babiše a Faltýnka trestnímu stíhání. S rozhovorem pro časopis Respekt jsem souhlasil s tím, že půjde o obecný rozhovor, přičemž jsem upozorňoval, že toto téma komentovat nechci. Bohužel rozhovor se potom vyvinul zcela jinak – tak, že v něm vyslovuji svoje osobní názory, za nimiž si sice stojím, jsem ale zároveň přesvědčen, že bych je ve své současné roli veřejně prohlašovat neměl. Protože mi redakce Respektu následně upřela právo zaručené § 11 autorského zákona (tedy právo rozhodnout o tom, zda rozhovor bude, či nebude uveřejněn), nezbývá mi než doplnit k rozhovoru tuto doušku a omluvit se váženým čtenářům, že jej musí číst.“

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš pro Financial Times: EU potřebuje změnu, nemůžeme přijmout všechny…

19.07.2018 11:05 Londýn/Praha - Premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro britský list The Financial Times řekl, že…

Kalousek se pustil do Pospíšila: To, co říká o uprchlících, je trapné a…

19.07.2018 09:02 Praha – Český premiér Andrej Babiš důrazně odmítl italský návrh přijmout uprchlíky ze skupiny 450…

Známý umělec je zklamaný: Máme vládu, pojďme slavit! Pro přípitek bych…

19.07.2018 08:30 Praha - Hudebník Ondřej Brzobohatý čelil v minulých měsících na sociálních sítích kritice za to, že…

Babiš šéfem protikorupční rady? Hamáček s tím problém nemá, odpálkoval…

18.07.2018 19:12 Praha - Trestně stíhaný premiér Andrej Babiš (ANO) se stal předsedou Rady vlády pro koordinaci boje…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama