ODS se dobrovolně vyšachovala z budoucí vlády, na partnery má nesplnitelné požadavky

KOMENTÁŘ MH - ODS si vytvořila dokument, který ji téměř automaticky vylučuje z účasti na budoucí vládě. Strana totiž vstoupí pouze a jenom do vlády, která se zaváže k dvanácti opatřením, jež si určila. To byl byl samozřejmě sympatický a vstřícný krok, každý potenciální koaliční partner ODS se můžete podívat, zda daný bod splní, a pokud ne, tak má smůlu. Problematické však je, pokud tyto nakladené podmínky spojíme s některými dlouhodobějšími zásadami a výroky na adresu ostatních politických stran z úst občanských demokratů, nebylo by s kým vládnout.

Přidejte svůj názor 36 komentářů

26. kongres ODS

"Tato deklarace je výrazem našeho nesouhlasu se způsobem, jakým se vede nebo spíše nevede politická diskuse dokonce i pouhé dva měsíce před volbami. Tato deklarace je zásadním odmítnutím toho, že veškeré debaty a rozhovory vedou média i mnozí politici jenom o tom, kdo s kým bude v příští vládě, místo aby se diskuse vedly o tom, co která strana opravdu udělá a co potřebuje Česká republika a lidé, kteří tady žijí a pracují," stojí v úvodu prohlášení předsedy občanských demokratů Petra Fialy k představení "Vyšehradské deklarace". Ironií je, že právě nově představený dokument ODS si podmínky, s kým do vlády a s kým ne, určuje. 

ODS si vytvořila dokument, který ji téměř automaticky vylučuje z účasti na budoucí vládě. Strana totiž vstoupí pouze a jenom do vlády, která se zaváže k dvanácti opatřením, jež si určila. To byl byl samozřejmě sympatický a vstřícný krok, každý potenciální koaliční partner ODS se můžete podívat, zda daný bod splní, a pokud ne, tak má smůlu. Problematické však je, pokud tyto nakladené podmínky spojíme s některými dlouhodobějšími zásadami a výroky na adresu ostatních politických stran z úst občanských demokratů, nebylo by s kým vládnout.

Občanští demokraté možná spoléhají na výrazný úspěch ve volbách, jinak je těžko vysvětlitelné, že by si už teď  stanovily téměř nesplnitelné podmínky. Pojďme tedy popořadě:

"Vláda nedovolí zpochybňovat euroatlantickou orientaci ČR, zvýší výdaje na bezpečnost, prosadí postupné zvýšení výdajů na obranu do úrovně 2 procent HDP během šesti let," - ODS rozhodně nemůže vládnout s KSČM, Sládkovými Republikány, ba ani s Tomiem Okamurou či Zemanovci. 

"Závazek vlády nezvyšovat daně pro firmy po celé volební období," - ani doba opoziční smlouvy se nebude opakovat, Fialu ve vládě s ČSSD neuvidíte. 

"Zrušení EET a zavedení paušální daně pro neplátce DPH – princip „Zaplať a podnikej bez dalších kontrol“ pro nejmenší podnikatele," - Andrej Babiš či Pavel Bělobrádek mají smůlu, lidovci ani hnutí ANO, kteří se hlavně na prosazení elektronické evidence podíleli, ostrouhají. 

"Součástí programu vlády bude odmítnutí povinných uprchlických kvót a povinného přijetí eura," - tímto bodem si od sebe ODS v potencionální nové vládě odpudila také Starosty a nezávislé, TOP 09 či nově vzkříšenou ODA. 

Podíváme-li se do současně Sněmovny, tak zjistíme, že ODS by zůstala osamocená. Fialova strany by letos v říjnu musela získat alespoň 30 procent, kdy by se mohla vytvořit například menšinovou vládu se stranou,, která na její podmínky přistoupí. 

Někdo může namítnout, že do Sněmovny se dostanou například Realisté, Piráti nebo Zelení. Tak popořadě. Se Zelenými by to opravdu nešlo, občanští demokraté a jejich zjevný euroskepticismus rozhodně nesouzní s jejich stanoviskem, že EU by měla být federací. U Pirátů je to podobné, do kolize by se mohly dostat se svým prounijním směřováním a tím, že, "nepřijmou výjimky zvýhodňující některé země nebo jejich části," což samozřejmě vyvázání se z povinnosti přijmout euro představuje výjimku jak vyšitou.

ODS se možná modlí, aby do poslaneckých lavic usedli Robejškovi Realisté. Co do programu se totiž zdá, že jediní Realisté by mohli šibeniční podmínky ODS splnit. Jako bonus kromě nepřijetí eura nabízejí i odmítnutí inkluze, za což horuje jedna z nejvýraznějších tváří ODS Václav Klaus mladší. Nechme se překvapit, malá šance na ODS ve vládě tu možná přeci jenom je.

Vstupte do diskuze (36)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemanovi věří nadpoloviční většina lidí, vládě mnohem méně

18.06.2018 20:16 Praha - Vládě v demisi premiéra Andreje Babiše důvěřuje třetina obyvatel ČR. Největší důvěře se…

Ostravská ČSSD trvá na Paroubkovi, jiného kandidáta do voleb nepošle

18.06.2018 19:19 Ostrava - Ostravská sociální demokracie trvá na kandidatuře Jiřího Paroubka do Senátu a kritizuje…

Ukazuje se, jak moc je ČSSD v háji. Je to guláš vařený Zemanem a Babišem.…

18.06.2018 15:58 Aktualizováno Praha - Ke sporům o europoslance Miroslava Pocheho se vyjadřují nejen sociální demokraté, ale i…

ČSSD se rozpadá? Vlivný straník prozradil, co se u sociální demokratů děje…

18.06.2018 15:47 Aktualizováno Praha - Většina sociálních demokratů podpořila vstup ČSSD do vlády s hnutím ANO. Přesto se ozývají…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama