Nejoblíbenějším šéfem strany je Okamura. Sobotka se propadl téměř na dno, ukázal průzkum

Praha - Největší oblibě se ze šestnácti předsedů politických stran a hnutí těší Tomio Okamura následován Andrejem Babišem, stávající premiér Bohuslav Sobotka skončil na sedmém místě za Petrem Fialou a Petrem Robejškem. Ukázal to průzkum agentury Sanep.

Přidejte svůj názor 133 komentářů

Tomio Okamura

Nejdůvěryhodnějším předsedou politických stran a hnutí je v srpnu u široké veřejnosti předseda SPD Tomio Okamura. V aktuálním průzkumu společnosti SANEP, který monitoroval důvěryhodnost předsedů politických stran a hnutí, získal Tomio Okamura u široké veřejnosti v souhrnu 38,4 procenta kladných hlasů. Tomio Okamura se těší důvěře zejména u nevoličů, kteří dlouhodobě nedůvěřují tradičním politikům.

Z předsedů politických stran a hnutí, které mají své zástupce v Parlamentu anebo dosáhli v souhrnu kladných hlasů tříprocentní hranici, se v těsném závěsu za T. Okamurou umístil předseda hnutí ANO Andrej Babiš, a to se ziskem v souhrnu 37,9 procenta kladných hlasů. Andrej Babiš má velmi silnou podporu zejména u svých voličů, nicméně oproti předsedovi SPD vyvolá osoba Andreje Babiše i poměrně značnou negativní emoci, což lze doložit ziskem v souhrnu 51,3% záporných hlasů.

Za poměrně zajímavé zjištění lze považovat zisk v souhrnu 25,5 procenta kladných hlasů pro Petra Fialu, který se tak umístil na třetím místě. Tomio Okamura, ale i Petr Fiala aktuálně těží zejména z politické situace, kterou provázela jak vládní krize, tak chování premiéra Bohuslava Sobotky, ale i kauzy dnes již bývalého ministra financí Andreje Babiše.

Nicméně vysoké zisky kladných hlasů Tomia Okamury a Petra Fialy nelze srovnávat s volebními preferencemi, neboť hodnocení předsedů politických stran a hnutí se účastní celá populace 18+ a tedy i nevoliči, kteří i přesto, že své názory a sympatie neprojevují ve volbách, mají na politické představitele svůj názor. V tomto ohledu je ve výhodě právě Andrej Babiš, který má své příznivce zejména u svých voličů a naopak velké nesympatie vyvolává u nevoličů.

Ze situace na domácí politické scéně pak těží např. i předseda Realistů Petr Robejšek, který získal v souhrnu 23,6 procenta kladných hlasů. Ovšem i zde platí, že Petr Robejšek má značnou část příznivců rovněž mezi nevoliči. Ti totiž preferují osobnosti, které nejsou spojovány s politikou minulých vlád. Na Petra Robejška nicméně nemá názor, nebo neumí odpovědět 44,6 procenta dotázaných, což svědčí mmj. o tom, že není veřejnosti příliš znám, na druhou stranu kladně působí zejména na pravicové voliče, pro něž může představovat určitý typ seriózního konzervativně smýšlejícího politika.

Události posledních měsíců na domácí vrcholné politické scéně se pak naopak negativně odrážejí zejména na osobě předsedy ČSSD a premiéra Bohuslava Sobotky. Ten se aktuálně těší důvěře v souhrnu 18,9 procenta veřejnosti, což mu stačí až na sedmou pozici.

Bohuslav Sobotka pak získal v souhrnu 69,5 procenta záporných hlasů, v čemž ho překonal pouze předseda TOP 09 Miroslav Kalousek se ziskem v souhrnu 69 procenta záporných hlasů. Bohuslav Sobotka se tak v očích voličů, kteří mu dali pouze 6,2 procenta jednoznačně kladných hlasů, stává velmi slabou personou, což se projevuje i na klesajících volebních preferencích.

Mezi nejméně důvěryhodné, ale i nejméně známé lídry politických stran a hnutí patří předseda Soukromníků Petr Bajer (4,5 procenta) a předseda ODA Pavel Sehnal (3,1 procenta).

Vstupte do diskuze (133)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hamáček je pro smích? ČSSD ohýbá hřbet, je mi jich líto. Vítězem je Zeman,…

23.06.2018 09:25 Praha – Prezident Miloš Zeman se v pátek setkal s šéfem ČSSD Janem Hamáčkem i nominantem sociální…

Malá jako šéfka spravedlnosti? Politici jsou zděšení. Nemá kvalifikaci, je…

22.06.2018 22:05 Aktualizováno Praha - Poslankyně ANO Taťána Malá vystřídá ve funkci ministra spravedlnosti Roberta Pelikána.…

Dočkají se Češi rychlejších soudů? Malá si dala nelehký úkol

22.06.2018 21:47 Praha/Brno - Zrychlit soudní řízení a vymahatelnost práva. To chce poslankyně Taťána Malá (ANO),…

Fiala se pustil do Zemana: Nechce se mi věřit, že by nad tím někdo mohl…

22.06.2018 20:00 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman by souhlasil s variantou, aby v nové vládě zůstala funkce ministra…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama