Část druhá: Velký přehled všech uskupení kandidujících do Europarlamentu

VOLEBNÍ SPECIÁL: Přinášíme velký přehled všech stran, koalic a hnutí, které kandidují v blížících se volbách do Evropského parlamentu. Každé straně přísluší krátké představení a pět prvních jmen na kandidátce.

Přidejte svůj názor

V pěti dílech velkého seriálu přineseme krátké představení všech kandidujících uskupení. Strany jsou seřazeny podle čísla, které jim los určil pro pořadí na volebních lístcích. Jmenováno je vždy prvních pět nominovaných osob, lídr kandidátky je představen několika slovy.

Informace o volebních programech a kandidátech jsou brány převážně z oficiálních webů, které jsou uvedeny vždy u medailonku strany.

Čtěte také:

Velký přehled, část první, volební čísla 1-7.

Velký přehled, část třetí, volební čísla 15-21. 

Velký přehled, část čtvrtá, volební čísla 22-28. 

Velký přehled, část pátá, volební čísla 29-33. 

 

 

8. Česká strana národně socialistická

Strana vznikla v roce 2005 na základech České strany národně sociální. Jako součást středolevého spektra se staví proti veškerým extrémistickým stranám. Předsedou je Karel Janko. Původní ČSNS byla velmi starobylou stranou, fungovala již od 19. století, od založení ČSR byla stranou parlamentní. Na tradici se nepodařilo v novodobé historii navázat, v roce 1992 se strana v širší koalici dostala do Federálního shromáždění, vícekrát už takový úspěch nezopakovala. V politice chtějí docílit zjednodušení byrokracie a legislativy, směřování ke konfederátivnímu uspořádání Evropy, řešení nezaměstnanosti a kvalitní zdravotnickou péči.

http://www.narsoc.cz/

1. Prof. MUDr. Ivan Šterzl, CSc., klinický imunolog, politicky dosud neaktivní. Zajímá ho přirozeně především zdravotní systém.
2. Mgr. Vilém Mikula Vilém Mgr.
3. MUDr. Bohdan Babinec CSc.
4. Mgr. Rudolf Klinger
5. PhDr. František Krejča

 

9. Evropská demokratická strana

Jednoznačně proevropské uskupení, které podporuje Lisabonskou smlouvu. Do kampaně se podařilo nalákat známá jména bývalého náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého a bývalého rektora Univerzity Karlovy Ivana Wilhelma. Kandidátku i stranu vede současná europoslankyně Jana Hybášková. Už zmíněné složení napovídá o programu, který si jako priority vytyčuje bezpečnost, energetickou nezávislost a vědu. Chce se také zasadit o obnovení důvěry Evropské unie v ČR.

http://www.eds.cz

1. PhDr. Jana Hybášková, arabistka, současná poslankyně Evropského parlamentu, předsedkyně delegace pro Izrael, bývala velvyslankyně.
2. Armádní generál Jiří Šedivý
3.Mgr. Věra Jourová
4.Prof. Ing. Ivan Wilhelm CSc.
5.RNDr. Jana Ryšlinková

 

10. Strana svobodných demokratů

Strana vzniklá v roce 1990 se bije za rozsáhlejší využití přímé demokracie v ČR. I v rámci Evropy se staví proti centralizaci, na druhou stranu podporuje brzké přijetí eura. Prosazuje mimo jiné plošné snížení daní. Mimo to chce svobodu na finančních i hospodářských trzích. Předsedou je Jiří Vykopal.

http://www.ssd.cz

1. Ing. Petr Plaček, ekonom a poradce v bankovním sektoru, pracoval v manažerských pozicích, v SSD zastává post místopředsedy. Jediný kandidát strany.

 

11. Demokratická Strana Zelených

Odnož Strany zelených, kterou založili lidé z okolí Olgy Zubové a Věry Jakubkové poté, co vystoupily z poslaneckého klubu SZ. DZS je parlamentní stranou, Jakubková i Zubová jsou členkami této strany. Demokratická strana zelených chce prosazovat podobné zájmy jako Strana zelených, ovšem s jiným stylem řízení. Svůj důraz kladou na demokracii, humanismus, sociální spravedlnost a zvyšování vzdělání. Stranu vede Vladislav Koval.

http://www.vasedsz.cz/

1. Lic. Daniel Solis, GGS, politolog a zastupitel v Praze 1.
2. PhDr. Olga Zubová
3. Mgr. Vladislav Koval¨
4. Luďka Tomešová
5. Jiří Šteg

 

12. Česká strana národně sociální

Po odštěpení České strany národně socialistické původní ČSNS nezanikla. Stále existuje a jako taková kandiduje do Europarlamentu. Připomeňme, že ČSNS je jednou z nejstarších stran, její kořeny sahají do 19. století. Za první republiky byla parlamentní stranou, po pádu komunistického režimu se do parlamentu dostala v koalici, to byl ale poslední její velký politický úspěch. Předsedou je dnes Jaroslav Rovný. Strana chce omezit prodej české půdy cizincům, snižovat negativní vlivy na demokracii v celé EU a podporovat naši kulturu.

http://www.joukl.cz/

1. Ing. Stanislav Joukl, jediný kandidát, člen zastupitelstva v Desné, podnikatel a ekolog.

 

13. Národní strana

Kontroverzní strana, která se poslední dobou zviditelnila konflikty s Českou televizí a veřejnoprávním rozhlasem o obsah volebních upoutávek. Národní strana je především velmi nacionalistická, z čehož vychází i její program. Strana chce zamezit islamizaci Evropy, ratifikaci Lisabonské smlouvy a chce zrušit Schengenský prostor, aby zabránila imigraci. Národní strana se staví proti členství ČR v Evropské unii. Předsedkyní je Petra Edelmannová

http://www.narodni-strana.cz/

1. Mgr. Petra Edelmannová, Ph.D., ekonomka, pracuje v bance, je předsedkyní strany, politickou funkci nezastává.
2. Mgr. Daniel Petrášek
3. Mgr.Radoslav Raš
4. Bc. Jiří Gaudin
5. Mgr. Jan Skácel

 

14. SDŽ - Strana důstojného života

Strana vznikla transformací se strany Svobodní, členy se stali také lidé ze zaniklé Strany za životní jistoty a některých dalších, vše zaštítila exposlankyně za ČSSD Jana Volfová, která se stala také předsedkyní strany. Od počátku má podporu Miloše Zemana, který v kampani stranu podporuje i na billboardech. Strana se chce zasadit o to, aby o důležitých otázkách rozhodovaly volené orgány, nikoliv Evropská komise. Chce také více seznamovat lidi s prací v EU a rušit kvóty, které jsou pro nás nevýhodné. Strana je levicová, záporně se staví například k privatizacím, chce naopak zvýšit průměrné důchody.

http://www.stranadustojnehozivota.cz/

1. Ing. Stanislav Jaš, agronom, konzultant v oblasti evropské zemědělské politiky a rozvoje venkova
2. Mgr. Jana Volfová
3. JUDr. Miroslav Jindrák
4. Ing. Zdeněk Vybíral
5. Ing. Marie Paukejová

Témata: Eurovolby
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš pojede na minisummit do Bruselu. Boj proti migraci je moje hlavní…

21.06.2018 10:06 Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli dorazí do Bruselu na neformální schůzku několika…

Europoslanci se vysmáli Zemanovi: Co to slibuje? Vždyť se s ním nikdo v…

21.06.2018 09:07 Praha – Prezident Miloš Zeman na své návštěvě Ústeckého kraje mimo jiné slíbil, že bude udělá vše…

Čeští politici nadávají Merkelové kvůli výroku o odsunu Němců: To se máme…

20.06.2018 23:28 Aktualizováno Praha - Výrok německé kancléřky Angely Merkelové o tom, že pro poválečný odsun Němců ze zemí…

Okamurova SPD dostala pokutu 100 tisíc za chyby v kampaních, podá odpor

20.06.2018 20:36 Aktualizováno Praha - Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil hnutí SPD…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama