Strategie pro rovnost žen a mužů v ČR nefunguje, problémem je vertikální segregace

Praha - Strategie ČR pro rovnost žen a mužů zatím nevychází. Ministerstva a úřady v Česku neplní víc než polovinu opatření ke zvýšení podílu žen v politice a na vedoucích pozicích, která schválila vláda. Ženy tvoří víc než polovinu obyvatel Česka. V posledních letech mívají vyšší vzdělání než muži, přesto berou nižší platy.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Ilustrační foto

Podle dokumentu, který má ČTK k dispozici, se ani loni nepodařilo uzákonit povinnost politických stran sestavovat vyrovnaně kandidátní listiny, zmírnit "vertikální segregaci" ve státní správě či posílit podíl žen ve vedení firem. Zprávou by se měl kabinet zabývat v pondělí.

Vláda před koncem roku 2014 schválila strategii, podle níž by ve vedení státu a firem mělo být aspoň 40 procent žen. Podle jedné z novel volebního zákona se měly při sestavování kandidátních listin využít kvóty, návrh ale neuspěl. Kabinet měl problém i s chystanou evropskou směrnicí s kvótami pro obsazení dozorčích a správních rad velkých firem. Na strategii navázal plán opatření, který kabinet schválil loni. Podle zprávy ministerstva a úřady dosud nesplnily či neplní 51 úkolů, 22 zvládly jen částečně a 22 dokončily. Mezi hotovými záměry je například uspořádaný seminář o zastoupení žen v politice.

V sedmnáctičlenné vládě jsou nyní dvě ministryně - práce a pro místní rozvoj. Ve Sněmovně připadá ženám 20 procent křesel a v Senátu 22 procent. V loňských krajských volbách tvořily ženy 30 procent kandidujících a pětinu zvolených. V Europarlamentu má ČR pět žen a 16 mužů. Podíl žen 24 procent je tak jeden z nejnižších. "Celkové zastoupení žen v Evropském parlamentu je 277 europoslankyň, tedy 36,9 procenta," uvádí zpráva.

Podle ní se také "česká státní správa dál vyznačuje vysokou mírou vertikální segregace podle pohlaví". Ze 111 náměstkovských křesel na ministerstvech na konci loňska ženám připadlo 31, tedy 28 procent. Na postu ředitele ministerského odboru bylo 160 žen a 334 mužů. Podíl žen tak činil 32 procent a proti roku 2015 se nezměnil. Ministerská oddělení vedlo 675 žen a 888 mužů. Ženy tak tvořily 43 procent vedoucích. Mezi ostatními odbornými pracovníky bylo pak 63 procent žen.

Ženy představovaly 40 procent diplomatického sboru, zastoupení se zvedlo proti roku 2015 ze 34 procent. Zastupitelské úřady ale vedlo 18 procent žen a 72 procent mužů, poměr zůstává dlouhodobě stejný.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babišova blamáž, vysokoškoláky do vlády raději nepouštět. Politici glosují…

17.07.2018 17:12 Aktualizováno Praha - Ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD) dnes oznámil, že rezignuje. Politici jeho…

Krčála má v čele MPSV nahradit Maláčová. Zeman bude situaci řešit v sobotu

17.07.2018 17:03 Praha - Předseda ČSSD Jan Hamáček dnes přijal rezignaci Petra Krčála a premiérovi Andreji Babišovi …

Špidla dává Babišovi zapravdu: Komunisté jsou demokratičtí, ČSSD udělal…

17.07.2018 15:54 Praha – Premiér Andrej Babiš (ANO) ve víkendovém rozhovoru pro MF Dnes prohlásil, že KSČM je…

Ministr Krčál rezignoval. Nechci být zátěží pro vládu ani ČSSD, prohlásil

17.07.2018 15:23 Aktualizováno Praha – Ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál končí ve funkci. Oznámil to na tiskové…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama