Kalouska pobouřili levicoví politici, vydal proto knihu o kněžích za války

Praha - Tak už i lídr TOP 09 Miroslav Kalousek vydal svou knihu. Ta nese název "Naši pastýři 1938-1945" a pojednává o osudech kněží katolické církve za období druhé světové války. Kalouska vedla k vydání vyjádření některých levicových politiků, kteří obviňovali katolickou církev z kolaborace s nacisty.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Miroslav Kalousek v pořadu Partie na Primě

Kalouskovu publikaci pokřtil náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Šéfa TOP 09 vedly k vydání knihy výroky některých levicových poslanců, kteří tvrdili, že klérus za druhé světové války kolaboroval s nacismem. Kalousek a skupina dobrovolníků tak začala se shromažďováním jmen katolických kněžích, které nacistický režim mučil a nebo zavraždil. 

Seznam momentálně sestává ze 471 jmen, další jména přibudou. Jména jsou pravidelně čtena při příležitosti oslav svátku svatého Václava 28. září. 

„Je to vůbec první publikace o roli kněžích ve 2. světové válce. Dovoluji si ji vydat jako malou splátku velkému hrdinství těch, kteří sloužili lidem a jejich touze po svobodě,“ řekl Miroslav Kalousek.

Na rozdíl od knihy Andreje Babiše "O čem sním když náhodou spím" a "Na život!" Pavla Bělobrádka by nemělo jít o předvolební publikaci. 

„Je to pouze velmi skromný výtisk. Chci ho ale darem zaslat každému knězi v naší zemi, aby z něj mohl čerpat a dle vlastního uvážení zveřejňovat důležitá fakta. Podaří-li se mi získat další peníze, zajistím vydání knihy doplněné o fotografické materiály i pro distribuční síť,“ dodal Miroslav Kalousek.

Kniha se skládá ze dvou částí, V té první je hlavním tématem právě seznam jmen kněžích, kteří trpěli pod nadvládou nacistů, ve druhé je překlad knihy Donalda Crosbyho "Role katolických kaplanů v době 2. světové války", která přibližuje životy katolických duchovních v armádě spojenců. 

Kalousek knihu odprezentoval ku příležitosti každoročních "Dnů lidí dobré vůle" na Velehradě. "Chci tím přispět ke splacení velkého dluhu, který máme vůči hrdinům, kteří sloužili lidem a jejich touze po svobodě," uvedl Kalousek na svém facebookovém účtu. 

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kalousek se pustil do Pospíšila: To, co říká o uprchlících, je trapné a…

19.07.2018 09:02 Praha – Český premiér Andrej Babiš důrazně odmítl italský návrh přijmout uprchlíky ze skupiny 450…

Známý umělec je zklamaný: Máme vládu, pojďme slavit! Pro přípitek bych…

19.07.2018 08:30 Praha - Hudebník Ondřej Brzobohatý čelil v minulých měsících na sociálních sítích kritice za to, že…

Babiš šéfem protikorupční rady? Hamáček s tím problém nemá, odpálkoval…

18.07.2018 19:12 Praha - Trestně stíhaný premiér Andrej Babiš (ANO) se stal předsedou Rady vlády pro koordinaci boje…

Vondráček jednal v Kongresu USA. Chce zlepšit vztahy po vzoru Havla a…

18.07.2018 18:47 Washington - Předseda české Sněmovny Radek Vondráček se dnes v rámci oficiální návštěvy USA setkal…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama