Provokujeme Rusko vysláním vojáků do Pobaltí? Ptali jsme se politiků, odpovědi jsou hodně drsné

ANKETA - Česká armáda zřejmě bude moci vyslat až 290 vojáků do aliančních mnohonárodních bojových uskupení v Pobaltí. Návrh dnes schválili poslanci zhruba po 1,5hodinové diskusi. Čeští vojáci mají být v Pobaltí v rámci akce zvané posílená předsunutá přítomnost NATO, kterou aliance reaguje, jak uvádí, na ruskou hrozbu. Působit v Litvě a v Lotyšku celý příští rok a ještě v lednu následujícího roku. Opravdu je vyslání vojáků nutné? Představuje Rusko hrozbu, nebo jde jen o provokaci? Právě na to jsme se ptali českých politiků.

Přidejte svůj názor 452 komentářů

Armáda ČR

„Protože to považuji za provokaci, nepodpořil jsem návrh,“ uvedl v SMS zprávě pro náš server poslanec ČSSD Stanislav Huml.

Opačně to vidí lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. „Jde o jadrnou reakci na ruskou provokaci. S vysláním českých vojáků rozhodně souhlasím,“ řekl nám.

„Aktivity NATO při ruské hranici mají, myslím, objektivně charakter manifestační – sporné je, zda je hrozba útoku RF na území NATO reálná. Já si to nemyslím a tak tedy opravdu jde o nátlakové hry, které nepřispějí k uklidnění. Zostřování vztahů východ-západ by se mělo NATO vyvarovat. Jsou možná akutnější hrozby,“ myslí si místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

„Myslím, že to vyvolává napětí. Máme určité závazky v rámci NATO, ale podobné akce podle mého názoru vyvolávají jen další dusno. Máme armádu pro ochranu země v případě napadení, nebo pokud někdo plánuje v zahraničí ohrozit naše občany. V tomto případě to situaci jen zhorší,“ napsal v SMS zprávě pro naši redakci poslanec Marek Černoch.

„Patřil jsem k těm několika málo poslancům, kteří hlasovali proti vyslání a nebáli se tento svůj názor vyjádřit. Pokud bych to nenazval přímo provokací, tak za naprosto zbytečnou eskalaci napětí ano. Bezpečnostní otázky nejsou mým oborem, ale názor, že stěhovat do Pobaltí vojáky z USA, Kanady a západoevropských armád na tak dlouhou dobu určitě vztahy s Ruskem nezlepší, ale zhorší. Rusko je sice nevyzpytatelné, ale Putin není zrovna blázen. Podpořit Pobaltské země v zajištění jejich bezpečnosti v rámci NATO ano, ale nejen dle mého názoru, to lze i jinak a mnohem vhodněji. Je naprosto paradoxní, že otevřené invazní migrační válce z jihu a jihovýchodu se nebráníme a davy s infiltrovanými záškodníky Frontex ještě dováží, zatímco my budeme posílat naše vojáky na sever?! Tam, kde ještě nikdo není, budeme (NATO) posílat vojáky předem, a tam, kde se do Evropy valí statisíce nájezdníků, necháváme volnou Schengenskou hranici už několik let! ... Absurdní a nelogické!“ uvedl pro EuroZprávy.cz poslanec Karel Fiedler.

„Hned v úvodu říkám, že naše hnutí Svoboda a přímá demokracie, SPD, tento návrh nepodporuje. Podporujeme něco jiného. Podporujeme jednoznačně účinnou a efektivní obrannou spolupráci při zvýšení obranyschopnosti pobaltských států. Takovou spoluprací by byla třeba iniciativa států V4 pomáhající ve výcviku sil pobaltských států. Nemáme problém s tím pomáhat pobaltským státům budovat vlastní obranné síly. To je jedna věc. Ale umisťovat tam expediční síly NATO, je věc druhá,“ uvedl pro EuroZprávy.cz šéf hnutí SPD Tomio Okamura.

„Expediční síly NATO zde významně zvýší napětí ve vztahu k Rusku. Posíláme naše vojáky do prostoru, kde může dojít k obrovské eskalaci válečného nebezpečí v Evropě. Již dnes se ozývají v USA hlasy volající po vypovězení dohody o zničení raket malého a středního doletu. Pokud k tomu dojde a tyto rakety se objeví v Pobaltí, bude to znamenat vyprovokování války s Ruskem. Rusko bude muset jednat, stejně jako Kennedy reagoval na sovětské rakety na Kubě. Ve válce se tak můžeme ocitnout bez toho, že se někdo bude ptát na názor ústavních činitelů naší země kvůli třem stovkám našich vojáků, kteří budou v Pobaltí právě z důvodu, abychom neměli čas se rozhodovat. Od útoku NATO na Jugoslávii, od akcí států NATO v Libyi považuji za nebezpečné, abychom se nechali slepě zatáhnout do vojenských dobrodružství, která jsou proti zájmům našich občanů. Opakuji, podpořme obranné síly pobaltských zemí, ale nepodporujme tam umisťování expedičního sboru NATO. Je to mechanismus, který povede k další eskalaci napětí na východě Evropy. Napětí, které odstartoval státní převrat na Ukrajině. Ptejme se: Hrozí dnes pobaltským zemím nebezpečí? Myslím, že vážné, ale jiné, než dnes řešíme. Pobaltské země se dnes vylidňují dramatickým způsobem. Lidé odtud odcházejí. Odcházejí možná proto, že nevidí svou budoucnost v zemi, která se chystá být bojištěm. Na závěr si dovolím uvést maličkost, která násobí mé obavy. Je to nehoda vojenského konvoje USA, která minulý víkend ucpala naši dálnici D1. Ten, kdo odsouhlasil přesun vojenských konvojů po dálnici D1 na první dovolenkový víkend, je nezodpovědný amatér a děsím se, že takový amatér má v ruce bezpečnost naší zemi,“ dodal.

„Při dnešním hlasování o vyslání vojáků do Pobaltí v rámci NATO jsou krásně vidět i komunisti v jiných politických stranách,“ uvedl po hlasování na sociálních sítích Marek Ženíšek (TOP 09). Odkazoval tak na to, že návrh kromě všech komunistů nepodpořilo i 8 poslanců ČSSD a hnutí ANO. Hlas mu nedala ani většina poslanců Úsvitu a nezařazení poslanci.

„V situaci, kdy Rusko okupuje několik území, které mu nepatří, je podpora Pobaltí naše povinnost. Kdybychom nepomohli my, nepomůže nikdo nám,“ uvedla místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová na twitteru.

„Ano, podporou Pobaltí a Ukrajiny bráníme sami sebe. Přestaňme se klamat, nazývejme věci pravým jménem: bezpečnostním rizikem pro nás je Rusko,“ myslí si europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina.

„Spojenci se cítí ohroženi, je naší povinností je podpořit, má-li totéž platit i pro nás. Vysíláme vojáky do Pobaltí abychom agresi předešli,“ dodal na twitteru poslanec za KDU-ČSL Ivan Gabal.

„Dnešní rétorika komunistů v PS proti NATO a vyslání vojáků do Pobaltí potvrzují, že po volbách je čeho se bát - pokud je někdo pustí k vládě,“ rýpnul si do KSČM předseda ODS Petr Fiala. „To, co se dnes dělo ve Sněmovně, vypovědělo mnohé jak o vládních stranách, tak o komunistech. Schvalovali jsme velmi důležitou věc: vyslání našich vojáků do Pobaltí v rámci akce NATO. Vláda si na to ale nesehnala dost poslanců - toto rozhodnutí vyžaduje většinu 101 hlasu. Jen o tom mluví, ale podpora spojenců a posílení naší bezpečnosti pro vládní strany fakticky není prioritou. Osm vládních poslanců navíc návrh nepodpořilo (5 z ČSSD a 2 z ANO byli dokonce proti!), takže prošel jen díky hlasům pravicové opozice včetně ODS. Ještě horší ale bylo to, co jsme si vyslechli před hlasováním od komunistů. Jejich odpor k vyslání českých vojáků, jejich výpady proti NATO i proti USA zněly jak z dob studené války. Ale je to bohužel věc velmi současná. Po volbách hrozí, že komunisté budou přizváni k vládní moci. ČSSD o možném spojenectví mluví otevřeně, vyloučit ale nejde ani jejich podpora jednobarevné vládě ANO. Tomu je potřeba zabránit, cestou k tomu je silný mandát ODS,“ dodal.

Vstupte do diskuze (452)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ovčáček se naštval na Žít Brno. Hnutí se chce postarat o pár uprchlíků,…

19.07.2018 16:59 Aktualizováno Brno/Praha – Hnutí Žít Brno navrhlo, aby Brno přijalo několik desítek migrantů z Itálie, pokud se…

Spor o Mynářovo majetkové míří k NSS. Hrad si dle právničky dělá, co chce

19.07.2018 15:36 Praha - Kauzou majetkové přiznání prezidentova kancléře Vratislava Mynáře se bude zabývat Nejvyšší…

Žít Brno vyzvalo k přijetí desítek uprchlíků, napíše do Itálie i Babišovi

19.07.2018 15:33 Aktualizováno Brno - Hnutí Žít Brno navrhuje, aby moravská metropole přijala několik desítek migrantů z Itálie.…

Rozkol v TOP 09? Kalousek se pustil do Pospíšila kvůli uprchlíkům, přidal…

19.07.2018 15:08 Aktualizováno Praha – Český premiér Andrej Babiš důrazně odmítl italský návrh přijmout uprchlíky ze skupiny 450…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama