Polofašistická Ukrajina? Ať vstoupí do NATO prvně Rusko, zní od českých politiků

Praha - Ukrajina a Severoatlantická aliance (NATO) začít jednat o akčním plánu, jehož cílem má být dosažení členství Ukrajiny v alianci. Kyjev přihlášku do aliance hodlá podat v roce 2020, což se ale nelíbí některým českým politikům osloveným serverem EuroZprávy.cz. Ti tvrdí, že vstup Ukrajiny do NATO je vzdálený horizont, a někteří doporučují prvně zvážit členství Ruska.

Přidejte svůj názor 157 komentářů

Lubomír Zaorálek

Podle ministra zahraničí za ČSSD Lubomíra Zaorálka má každý právo aspirovat na členství v NATO. "Nicméně musí naplnit určitá očekávání...a to není jen reforma ozbrojených sil ale i ekonomická stabilita, vyřešení otázky minorit a stabilní hranice," uvedl pro EuroZprávy.cz.

"Platí ze nový člen musí přispět ke stabilitě aliance jako celku. ČR se velmi angažuje v pomoci Ukrajině v radě oblastí ale mluvíme-li o členství v alianci jde o velmi velmi vzdáleny horizont. V této chvíli toho chybí tolik ze to nemůže být na pořadu," dodal Zaorálek.

Za pravdu mu dává i stranický kolega Jaroslav Foldyna. "Členství Ukrajiny v NATO nepovažuji za rozumné, ba naopak. Při rozhovorech na počátku devadesátých let o tomto přibližování NATO k ruským hranicím nebyla ani řeč. Vstup Ukrajiny do aliance s jejich nevyzpytatelnou politikou vidím jako bezpečnostní riziko," uvedl pro EuroZprávy.cz člen Poslaneckého klubu ČSSD Foldyna.

Se vstupem Ukrajiny do NATO nesouhlasí ani předseda SPD Tomio Okamura. "Pro bezpečnost a stabilitu ČR je podle mého názoru možné udělat Ukrajinu členem nato až po té, co do NATO vstoupí Rusko. A jednat s Ukrajinou je možné jen poté, co přestane bombardovat své vlastní občany, kteří žádají pouze právo na sebeurčení, což je základní demokratické právo v civilizovaném světě," uvedl.

"Stávající nedemokraticky zkorumpovaný polofašistický systém na Ukrajině přece nemůže byt vážným partnerem Evropy. Vstup Ukrajiny do NATO by znamenal, ze bychom se stali součástí občanské války na Ukrajině - to snad nikdo nemyslí vážně," dodal Okamura pro EuroZprávy.cz.

Podle poslance za KSČM Jiřího Dolejše má Ukrajina právo jednat o čem chce. "Ale právě členství Ukrajiny v NATO byl "casus beli" sporu s Ruskou federací. Jde tedy o širší kontext a měl by být brán ohled i na názor ostatních evropských zemí, co to udělá s celou Evropou a zda to nebude některé rozpory spíše eskalovat. Aby výsledkem nebyla spíše další krize systému bezpečnosti v Evropě," obává se.

Naopak poslankyně za TOP 09 Helena Langšádlová se domnívá, že by Ukrajina do NATO vstoupit měla. "Je to její prioritou. Přinese to pevné hranice v regionu. Po zkušenostech uplynulých let se Ukrajině naprosto nedivím, že o to usilují," vysvětlila pro EuroZprávy.cz.

Vstupte do diskuze (157)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drsná hádka kvůli ČT: Kotrba se navezl do jednoho ze zahraničních…

17.07.2018 20:36 Aktualizováno Praha - Česká televize je často terčem kritiky. Tentokrát se do jejího fungování a do jednoho z…

Krejčíř ve vězení trpí? Česká diplomacie podpořila jeho stížnosti

17.07.2018 20:28 Praha/Johannesburg - Česká diplomacie se postavila na stranu uprchlého podnikatele Radovana…

Maláčová bude ve vládě plus, soudí Babiš. Odmítl nálepku univerzálního…

17.07.2018 19:29 Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes řekl, že rezignace ministra práce a sociálních věcí Petra…

Zeman jednal se šéfkou Soudcovské unie. Systém výběru soudců drhne

17.07.2018 19:20 Praha - Prezident Miloš Zeman dnes na Hradě jednal s šéfkou Soudcovské unie Danielou Zemanovou.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama