ČSSD se nepoučila, ekonom je překvapen slovy Štěcha. Jeho návrh by ohrozil nejmenší obce

ROZHOVOR - Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) chce navýšit odvody živnostníkům. Podle ekonoma z Vysoké školy ekonomické (VŠE) Štěpána Křečka je však důležité vědět, že zaměstnanec má oproti živnostníkovi mnohé výhody. Výroky je překvapen, jelikož v minulosti, když se představitelé ČSSD negativně vyjadřovali na adresu živnostníků, se zlou se potázali. Pro EuroZprávy.cz také uvedl, že Štěchovo opatření by výrazně zhoršilo situaci zejména na malých obcích.

Přidejte svůj názor 32 komentářů

Štěpán Křeček

Jak hodnotíte slova předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD), že by se živnostníkům měly zvýšit odvody a postupně se vyrovnat na úroveň, na které odvádí běžní zaměstnanci?

Abych se přiznal, tak mě to trošku překvapilo. Protože v minulosti, když zástupci Sociální demokracie útočili na živnostníky, vždycky se zlou se potázali. Ukazovalo se to například u pana Mládka (Jan Mládek, bývalý ministr průmyslu a obchodu, pozn. red.), který prohlašoval, že živnostníci jsou paraziti a poté dlouhou dobu, když byl ministr, se to s ním táhlo. Měl jsem takový pocit, že už se z toho trochu vyléčili, protože drobný živnostník přeci není někdo, kdo by vydělával nějaké horentní sumy peněz. Je to člověk, který nemá nárok na dovolenou, musí se postarat sám o sebe, nemá jistotu příjmu, když nemá zakázky.

Je to poměrně složité v dnešní době být živnostníkem a útok na tuto skupinu osob, si nemyslím, že je nějak rozumný. I z ekonomického úhlu pohledu. Živnostníci sice odvádějí velmi málo, ale také velmi málo z toho systému čerpají. Nějaké výraznější kritizování této skupiny osob nevidím jako vhodné. Když se podíváme na statistiky, kolik je v Čechách živnostníků, tak tam je jednoznačný trend, že ten podíl klesá, obzvlášť u OSVČ na hlavní činnost.

Pokud by k postupnému vyrovnání odvodů došlo, jaké ekonomické důsledky by to pro Česko mohlo mít?

Když se podíváme na to, jaké všechny výhody mají zaměstnanci oproti živnostníkům a ty výhody by poté nebyly zohledněny v těch odvodových povinnostech, tak by to vedlo ke dvěma efektům. První efekt by byl takový, že by živnostníci část svých příjmů utajovali tak, aby si opticky příjmy snížili, aby tedy v praxi odváděli stále stejně. Toho by mohli využít například řemeslníci, kteří by někomu přišli něco opravit bez faktury, kdy na to zpětně těžko někdo přijde. Druhá možnost je, že by se na to část živnostníků „vykašlala“ definitivně. To by přineslo potíž v tom, že řada činností, které jsou dnes v ekonomice používány, by zmizela. Vidíme to už dnes u těch menších obcí, obslužnost službami je nedostatečná a dál by to tak poškodilo tyto nejmenší živnostníky a obslužnost obcí by se zhoršovala. To by přineslo negativní dopad pro malé obce, lidé by přecházeli do nějakých fabrik, kde by hledali obživu.

Milan Štěch argumentuje tím, že by opatření pomohlo zaměstnavatelům, kteří dlouhodobě nemohou najít vhodné zaměstnance. Je navýšení odvodů živnostníkům skutečně tím krokem, který by situaci zlepšil?

Česká republika je v situaci, kdy máme extrémně nízké platy a mzdy. Je to už do očí bijící. My máme tři čtvrtiny, respektive 80 procent výkonu průměru Evropské unie, ale co se týče platů, tak tam jsme zhruba na dvou pětinách. Ta disproporce je enormní. Když někdo nemůže do své výroby najít zaměstnance, tak mnohdy je to způsobené tím, že nabízí neadekvátní mzdu za práci, kterou poptává. V tu chvíli se nemůže divit, že nesežene zaměstnance. Řešením je, že se výroby, které nejsou schopny generovat vyšší mzdy, budou transformovat na výroby s vyšší přidanou hodnotou a mzdy budou muset být adekvátní. Ten dumping, který zde dnes máme, je nepřijatelný.

Pokud jsme v situaci, kdy člověk pobírající minimální mzdu není schopen reprodukovat ani své osobní životní náklady, není schopen si zaplatit nájem, stravu a dopravit se do práce, poté zde stát dotuje formou dávek podnikání zaměstnavatele, aby vůbec mohl do práce chodit. Stát tu není od toho, aby dotoval podnikání zaměstnavatelů. Zaměstnavatel by měl být schopný dávat takový plat, aby s ním mohl zaměstnanec normálně vyžít. Pokud toho není schopen, měl by se přeorientovat na jinou výrobu nebo s tím podnikáním skončit. Tak funguje kapitalismus, ten, kdo není schopen se udržet na trhu, zkrátka musí z toho trhu odejít.

Děkuji za rozhovor

Ing. Štěpán Křeček, MBA je ekonom a akademický pracovník na Vysoké škole ekonomické v Praze

Vstupte do diskuze (32)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemanovi věří nadpoloviční většina lidí, vládě mnohem méně

18.06.2018 20:16 Praha - Vládě v demisi premiéra Andreje Babiše důvěřuje třetina obyvatel ČR. Největší důvěře se…

Ostravská ČSSD trvá na Paroubkovi, jiného kandidáta do voleb nepošle

18.06.2018 19:19 Ostrava - Ostravská sociální demokracie trvá na kandidatuře Jiřího Paroubka do Senátu a kritizuje…

Ukazuje se, jak moc je ČSSD v háji. Je to guláš vařený Zemanem a Babišem.…

18.06.2018 15:58 Aktualizováno Praha - Ke sporům o europoslance Miroslava Pocheho se vyjadřují nejen sociální demokraté, ale i…

ČSSD se rozpadá? Vlivný straník prozradil, co se u sociální demokratů děje…

18.06.2018 15:47 Aktualizováno Praha - Většina sociálních demokratů podpořila vstup ČSSD do vlády s hnutím ANO. Přesto se ozývají…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama