Babiš pod palbou. Ptali jsme se na něj politiků, odpovědi by nechtěl vidět

ANKETA - Tento týden ve svém úřadě skončil jako ministr financí Andrej Babiš (ANO). Zeptali jsme se proto politiků, jak jeho působení v úřadě hodnotí. Někteří na jeho působení nenašli ani jednu pozitivní věc.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Andrej Babiš /ANO/, ministr financí

EuroZprávy.cz oslovili některé politiky, kteří měli zhodnotit, co udělal Andrej Babiš z pozice šéfa státní kasy dobře, a co naopak špatně. Zeptali jsme se jich, co vnímají jako největší přínos Andreje Babiše jakožto ministra financí a co se mu naopak nepovedlo. 

Podle lídra opoziční ODS Petra Fialy Andrej Babiš odešel pozdě a "za skandálních okolností". "Zanechal za sebou deficitní rozpočet, vysoké daně, zhoršené podmínky pro podnikání a své nevysvětlené kauzy. Víc namluvil, než udělal," zhodnotil jeho působení pro EuroZprávy Fiala. Jeho případný přínos neokomentoval.

Šéf poslanců opozičního Úsvitu Marek Černoch byl obsáhlejší. Podle něj byl Andrej Babiš rozhodně jedním z nejvýraznějších ministrů financí, jaké jsme tu měli. "Pozitivně hodnotím efektivní a akceschopný chod úřadu, účinný boj s daňovými úniky, dosažení v jednom roce přebytkového rozpočtu a zlepšení výběru daní," uvádí Černoch. Připouští, že ale nejde jenom o zásluhu ministra financí, ale také o chod ekonomiky jako takové. 

"Negativně hodnotím především propad investic. Negativní byly i kauzy Čapí hnízdo a další, které momentálně úřady prošetřují a na výsledky si musíme počkat," dodal. Podle něj by se měl systém EET změkčit, nelíbí se mu ani přísný dohled vůči podnikatelům ze strany Finanční správy.

Ministr zahraničí vládní ČSSD Lubomír Zaorálek také našel pozitiva, kterými Andrej Babiš z úřadu ministra financí. "Přispěl k dočerpání eurodotací za období 2007 - 2013. Zpočátku udržel kontrolu nad rozpočtem, teď ale předložil chaotický návrh rozpočtu na rok 2018," domnívá se šéf české diplomacie. "Nedodržel základní princip, že před finanční správou si musí být všichni rovni, včetně jeho samého," uzavřel pro EuroZprávy.cz Zaorálek.

Reagovala i opoziční KSČM. „Jako přínos A. Babiše ve funkci ministra financí hodnotím skutečnou snahu o reorganizaci výběru daní. Je to jeho prvotní povinnost a té dostál," sdělil nám předseda strany Vojtěch Filip.

"Jako zásadní nedostatek vidím to, že se zaměřil jen na malé a střední podnikatele, ale zcela opominul velké firmy a banky, jejichž vývoz kapitálu nejen , že nekorigoval, ale za jeho působení ve funkci vysoce překročil 300 mld Kč, to samozřejmě stabilitu rozpočtu do budoucna ohrožuje,“ dodal Filip.

Opoziční poslanec Tomio Okamura (SPD) nevidí moc velký rozdíl mezi Andrejem Babiše a Miroslavem Kalouskem (TOP 09). "Lidé se stali oběťmi líbivého marketingu. Navíc došlo ke zdražování," uvedl Okamura. "Babišovy úpravy také reálně zlikvidovaly mnoho živnostníků a přinesly občanům obrovský a finančně náročný nárůst byrokracie - a nemluvím jen o EET nebo o obrovském nárůstu počtů úředníků na úřadech, ale také o nadbytečných daňových hlášeních a duplicitě byrokracie, kdy stejná data musíte posílat třikrát: finančním úřadům, zdravotním pojišťovnám a sociální správě," sdělil. 

"Pan exministr Babiš v této souvislosti postupně veřejně přiznal návrh našeho hnutí SPD - ovšem pozdě a nic již nezměnil - že řešením výběru daní u malých podnikatelů a živnostníků není EET, ale paušální daň, která zbaví obě strany byrokracie - prostě živnostníci zaplatí předem daný paušál na vybrané období a pak pracují bez jakékoli byrokracie, což ušetří práci a peníze jak jim, tak to ohromně uleví státu," dodal Okamura. Pozitivum Babišovy vlády také nesdělil.

Ve středu se na účet Andreje Babiše vyjádřil prezident Miloš Zeman při slavnostním ceremoniálu jmenování nového ministra financí Ivana Pilného (ANO). "Byl to člověk, který vykonal v čele ministerstva práci, kterou nedokázal nikdo předtím," uvedl Zeman. "Možná proto ho provázela závist, která v české kotlině doprovází každého, kdo je úspěšný. Ze strany těch, kdo jsou méně úspěšní, nebo dokonce neúspěšní," řekl ještě prezident.

Vstupte do diskuze (16)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemanovi věří nadpoloviční většina lidí, vládě mnohem méně

18.06.2018 20:16 Praha - Vládě v demisi premiéra Andreje Babiše důvěřuje třetina obyvatel ČR. Největší důvěře se…

Ostravská ČSSD trvá na Paroubkovi, jiného kandidáta do voleb nepošle

18.06.2018 19:19 Ostrava - Ostravská sociální demokracie trvá na kandidatuře Jiřího Paroubka do Senátu a kritizuje…

Ukazuje se, jak moc je ČSSD v háji. Je to guláš vařený Zemanem a Babišem.…

18.06.2018 15:58 Aktualizováno Praha - Ke sporům o europoslance Miroslava Pocheho se vyjadřují nejen sociální demokraté, ale i…

ČSSD se rozpadá? Vlivný straník prozradil, co se u sociální demokratů děje…

18.06.2018 15:47 Aktualizováno Praha - Většina sociálních demokratů podpořila vstup ČSSD do vlády s hnutím ANO. Přesto se ozývají…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama