Pranýřování ČR v Bruselu? Zdechovský udává a Grässleová má připravený kýbl s*aček, křičí Babiš

Praha/Brusel - Europoslanci za KDU-ČSL nehlasovali pro zařazení bodu, který se má 1. června věnovat riziku politického zneužití médií v ČR, na program schůze Evropského parlamentu. Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) návrh programu označil za součást kampaně proti sobě.

Přidejte svůj názor 69 komentářů

Tomáš Zdechovský

"My se domníváme, že takové věci si máme vyřešit v České republice a že špinavé prádlo se má prát doma," řekl dnes předseda lidovců a místopředseda vlády Pavel Bělobrádek novinářům v Brně.

Podobně zdrženlivě se vyjádřil i předseda opoziční ODS Petr Fiala. "Své problémy musíme řešit doma, nikdo jiný to za nás neudělá. Vynášet je ven je možná lákavé, ale zcela neprozíravé," napsal na twitteru.

TOP 09 má vůči europoslancům větší pochopení. "Je to obrovská ostuda Andreje Babiše. Těžko se divit některým poslancům Evropského parlamentu, že se tomu chtějí věnovat. Koneckonců poslanci českého Parlamentu se tomu chtěli věnovat," řekl ČTK předseda strany Miroslav Kalousek. Dodal, že europoslanci TOP 09 žádnou stranickou direktivu nedostávají a je to věc jejich svobodného rozhodnutí.

Místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek považuje za ostudu, že se českými médii má zabývat europarlament. "Možná někomu připadá, co je mu do toho, ale žijeme v Evropě, to je jednotný prostor," uvedl ve čtvrtek v České televizi.

Babiš záležitost ostře kritizoval a za její iniciátory označil europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) a Ingeborg Grässleovou z německé Křesťanskodemokratické unie (CDU). "Pan Zdechovský mě udává permanentně v Bruselu. Poškozuje naši zemi, tento člověk. A paní Grässleová je také najatá, která o mně mluví negativně," řekl Babiš novinářům. "Vždycky je připravená na mě vyhodit kýbl sraček. V tomhle je velice aktivní a tím se zviditelňuje v Bruselu," doplnil později na adresu Grässleové na živě přenášené tiskové konferenci.

Zdechovský se ohradil. "Vyjádření pana Babiše je lživé. Je doložitelné, že jsem vystupoval proti tomuto bodu," řekl ČTK. "Odmítám tyto estébácké metody pana Babiše, kdy označuje své protivníky jako udavače," řekl.

Babišovy dnešní výroky popřela i Grässleová. "Ráda bych mu doporučila, aby zmírnil agresivní rétoriku a upustil od urážky svobodně zvoleného poslance," sdělila na webu poslaneckého klubu Evropské lidové strany (Křesťanských demokratů). Doplnila, že je už 13 let členkou výboru pro rozpočtovou kontrolu v Evropském parlamentu a že Babišovi úlohu výboru a svou roli při ochraně peněz daňových poplatníků v EU vysvětlila. "Byla bych velmi ráda, kdyby si mohl konečně vyřešit problém, který závisí jen na něm, a nikoliv na České republice," uvedla.

Babiš dnes znovu odmítl, že by ovlivňoval média v době, kdy je vlastnil. "Je to samozřejmě nesmysl, ať si někdo udělá analýzu, kdo u nás vlastní média a jak ta média se chovají," řekl. Redaktoři deníků Lidové noviny a Mladá fronta dnes podle něj měli v době, kdy mu listy patřily, největší svobodu v tom, jak mohou psát.

Vstupte do diskuze (69)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Malá jako šéfka spravedlnosti? Politici jsou zděšení. Nemá kvalifikaci, je…

22.06.2018 22:05 Aktualizováno Praha - Poslankyně ANO Taťána Malá vystřídá ve funkci ministra spravedlnosti Roberta Pelikána.…

Dočkají se Češi rychlejších soudů? Malá si dala nelehký úkol

22.06.2018 21:47 Praha/Brno - Zrychlit soudní řízení a vymahatelnost práva. To chce poslankyně Taťána Malá (ANO),…

Fiala se pustil do Zemana: Nechce se mi věřit, že by nad tím někdo mohl…

22.06.2018 20:00 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman by souhlasil s variantou, aby v nové vládě zůstala funkce ministra…

Babiš zveřejnil jména nových ministrů. Ve vládě zasednou v ní Malá a…

22.06.2018 19:49 Aktualizováno Praha - Kromě odchodu pětice ministrů, kteří uvolní místa sociálním demokratům, dozná druhý kabinet…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama