Zeman se chce ptát ÚS, zda musí odvolávat ministry. Demonstranty nazval kraválisty

Doksy - Prezident Miloš Zeman podá podnět k Ústavnímu soudu (ÚS). Chce požádat o výklad, zda je hlava státu za všech okolností povinna odvolat ministra, pokud o to požádá premiér. Mezi politiky se nyní hovoří o ústavní či kompetenční žalobě na Zemana. ÚS má podle mluvčí Miroslavy Sedláčkové informace zatím jen zprostředkovaně z médií.

Přidejte svůj názor 39 komentářů

Desítky tisíc lidí demonstrovaly na Václavském náměstí proti Miloši Zemanovi a Andreji Babišovi

Na Ústavní soud se chce s kompetenční žalobou obrátit i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), a to v případě, že Zeman vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO) neodvolá po svém návratu z cesty do Číny, na které bude do 18. května.

"Nebudu to nazývat kompetenční žalobou, ale budu to nazývat podnět Ústavnímu soudu, aby sám vyložil ústavu, zda odvolání ministra je obligatorní v tom smyslu, že prezident je tomuto návrhu povinen vyhovět," řekl Zeman. "Ponechme tedy, ať už podnětem jedné nebo druhé strany, Ústavnímu soudu, jak se rozhodne, a já jeho rozhodnutí samozřejmě budu respektovat," řekl.

Ústavní právník Jan Kysela předpokládá, že Ústavní soud odpoví v řádu dní tak, že na otázky k výkladu ústavy není kompetentní odpovídat, protože je místem pro řešení právních sporů. Podle něj není možné se na Ústavní soud obracet s dotazem, co které ustanovení ústavy znamená, protože je místem, kde se řeší spory o výklad práva.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský ČTK sdělil, že kdyby něco takového soud z Hradu dostal, věnoval by se tomu přednostně. Rychetský se prostřednictvím mluvčí vyjádřil ve smyslu, že pokud by soud od prezidenta něco takového obdržel, rozhodl by rychle a přednostně. V tuto chvíli se ale k tomu žádný ústavní soudce vyjadřovat nemůže, dodal. Informace má soud jen zprostředkovaně z médií, řekla ČTK Sedláčková, nezná ani formu, ani obsah případného návrhu.

Prezident se stěží může před Ústavním soudem přít sám se sebou, zda má, nebo nemá kompetenci v některých případech nevyhovět návrhu premiéra na odvolání ministra, řekl Kysela v České televizi. "Žádný proces, žádný druh řízení, kterým by se prezident republiky k Ústavnímu soudu ve věci výkladu svých vlastních kompetencí mohl dostat, já žádné takové řízení nevidím," dodal. 

U případné Sobotkovy kompetenční žaloby Kysela očekává rozhodnutí soudu kratší než dva měsíce, protože jde o právně nespornou záležitost.

Podle mluvčí Miroslavy Sedláčkové má US informace zatím jen zprostředkovaně z médií. Dokud nebude jasné, o jaký typ podnětu či návrhu půjde, nelze předjímat, za jak dlouho by o něm soud mohl rozhodnout, řekla ČTK Sedláčková. Dokud Ústavní soud nezná ani formu, ani obsah případného návrhu, byl by jakýkoliv komentář pouhou spekulací, proto se Ústavní soud v tuto chvíli nebude nijak mediálně vyjadřovat, vzkázal prostřednictvím mluvčí generální sekretář soudu Ivo Pospíšil.

Zeman dnes zopakoval, že považuje za překážku pro odvolání Babiše koaliční smlouvu. Jako další překážku pro odvolání Babiše Zeman vidí to, že by měl premiér současně s návrhem na odvolání Babiše představit i jeho nástupce. Podle něj by bylo nezodpovědné vůči finanční stabilitě Česka ponechat ministerstvo financí bez vedení v době, kdy se začíná připravovat státní rozpočet na příští rok.

Za odvolání Babiše demonstrovaly ve středu v několika městech tisíce lidí, na nichž zaznívaly i výzvy, aby Zeman odstoupil. Prezident dnes oznámil, že se úřadu rozhodně nevzdá. Připomněl, že už zažil víc demonstrací proti sobě a všechny protesty časem vymizely.

Zeman také kritizoval lidi, kteří proti němu protestovali při návštěvě Libereckého kraje a používali vůči němu ostrá vyjádření. "Já tyto demonstranty právě kvůli těmto výrazům pokládám za ty, kterým Tomáš Masaryk říkal patologická sedlina české společnosti. Můžeme jim také, chcete-li říkat kraválisté. Ale na druhé straně mají svaté právo demonstrovat, jenomže ve svobodné společnosti se tyto věci řeší volbami a nikoli pouličními výkřiky," řekl.

Vstupte do diskuze (39)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští politici nadávají Merkelové kvůli výroku o odsunu Němců: To se máme…

20.06.2018 23:28 Aktualizováno Praha - Výrok německé kancléřky Angely Merkelové o tom, že pro poválečný odsun Němců ze zemí…

Okamurova SPD dostala pokutu 100 tisíc za chyby v kampaních, podá odpor

20.06.2018 20:36 Aktualizováno Praha - Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil hnutí SPD…

Zeman trvá na svém: Pocheho v čele české diplomacie nechce

20.06.2018 19:19 Lišany - Prezident Miloš Zeman dnes zopakoval, že by Miroslav Poche (ČSSD) neměl být ministrem…

Odsun Němců? Zemanovy výroky budily pozornost už před lety

20.06.2018 18:34 Praha - Miloš Zeman se ještě jako premiér v letech 1998 až 2002 k problematice poválečného odsunu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama