Babiš za nic nemůže? Podle Hradu je na vině Sobotka, drží zemi jako rukojmí

Praha - Kdo je viníkem současné vládní krize? Tato otázka zásadně rozděluje nejvyšší politické špičky země. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil za příčinu pádu vlády osobu ministra financí Andreje Babiše (ANO), ten naopak klade vinu za rozvrat vlády premiérovi. Miloš Zeman vnímá jako jasného viníka situace pouze Bohuslava Sobotku. Vyjádření Hradu poskytl pro EuroZprávy.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Přidejte svůj názor 38 komentářů

Prezident Miloš Zeman a jeho mluvčí Jiří Ovčáček

"Jednoznačným a jediným viníkem krize je Bohuslav Sobotka," tlumočil stanovisko Hradu pro EuroZprávy.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. "Krizi nejenom osobně vyvolal, ale svým lavírováním a nerozhodností ji nepřijatelně prodlužuje," dodal.

Podle Bohuslava Sobotky však za krizi způsobenou neuskutečněným pádem vlády, který měl nastat po demisi kabinetu, kterou Sobotka zrušil, nese zejména ministr financí Andrej Babiš (ANO). Včera na schůzi s prezidentem Zemana také informoval o závažných obviněných a o kauze s nahrávkami, na nichž Babiš úkoluje redaktora tehdy svého deníku MF DNES. 

Nařčení, že by snad za krizi mohl Andrej Babiš a jeho nevysvětlené podnikatelské aktivity a další kauzy, Hrad odmítá. "Útoky na ministra financí jsou klasickým předvolebním bojem," napsal pro EuroZprávy.cz mluvčí Ovčáček. Hrad vážná obvinění, kterým v poslední době Babiš čelí, zřejmě nevnímá jako vážnou věc.

"Česká republika nesmí být rukojmí krachujícího předsedy ČSSD," sdělil Ovčáček stanovisko prezidenta k věci. Prezident Miloš Zeman se už včera podobně vyjádřil v pořadu TV Barrandov Týden s prezidentem. Upřednostňoval by odchod premiéra Bohuslava Sobotky a zachování stávající vládní koalice i s ministrem financí Andrejem Babiše.

"Tuto demisi pokládám za akt zoufalství," vyjádřil se v pořadu o ohlášené Sobotkově demisi prezident. O podnikatelské činnosti Babiše se prý vědělo už několik let a Sobotka tímto krokem řeší klesající preference ČSSD. Jako možného nového premiéra by Zeman preferoval někoho z ČSSD - zmínil ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka a ministra vnitra Milana Chovance. Jako třetí variantu prezident vzpomněl předsedu lidovců Pavla Bělobrádka.

Vstupte do diskuze (38)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie chce, aby i Česko přijalo uprchlíky. Babiš poslal ostrou reakci

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Praha - Česká republika nebude přijímat žádné migranty. Uvedl to dnes premiér Andrej Babiš (ANO) s…

ČSSD chce přidat na mzdy, rodičovskou či výbavu policie

15.07.2018 20:41 Praha - Sociální demokraté budou při jednáních o rozpočtu na příští rok podporovat desetiprocentní…

Oficiální postoj Česka k migraci? Tady je

14.07.2018 22:26 Aktualizováno Praha - Česká vláda nemůže a nebude dávat souhlas s nelegální migrací, reagovalo dnes ministerstvo…

Kouřící Zeman zablokoval vchod do NATO? Hrad musí vysvětlovat spoustu věcí

14.07.2018 22:26 Aktualizováno Praha – O tom, co se dělo a nedělo na summitu Severoatlantické aliance se na sociálních sítích…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama