Česko se vzpouzí směrnici EU o zbraních. Žaloba je ve finální fázi, spor může trvat roky

Praha - Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) chce přinést na vládu žalobu proti směrnici EU ke zbraním v červnu. V tento měsíci by měla být zapsána ve věstníku EU a začne platit. Podle Chovance existuje i možnost, že evropská směrnice nebude zavedena do českého práva. Řekl to dnes na dotaz ČTK na tiskové konferenci ve Sněmovně, která bude v prvním čtení projednávat novelu ústavního zákona, jež má umožnit majitelům legálně držených zbraní zasáhnout k zajištění bezpečnosti v Česku.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Milan Chovanec v Poslanecké sněmovně

Směrnici zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi schválil Evropský parlament v polovině března. Cílem směrnice bylo zabránit teroristům ve vyzbrojování, podle kritiků ale hlavně omezuje trh s legálně drženými zbraněmi a výrazně zasahuje do vnitřních záležitostí státu, což je v rozporu s právem EU.

V Česku se proti ní vzedmula vlna odporu. Podle Chovance není například známý jediný případ, kdy by teroristé k útoku použili legálně drženou zbraň. Žaloba je ve finální fázi, v současné době to konzultujeme s pracovníky ministerstva zahraničí, kteří by zastupovali Českou republiku u Evropského soudního dvoru v této věci, řekl Chovanec.

Problém je podle něj v tom, že po zapsání směrnice do věstníku EU začne běžet lhůta 15 měsíců, do kterých jednotlivé státy musí směrnici zavést do svých zákonů. "Přijdeme i s návrhem nějakým způsobem tu implementaci nerealizovat," řekl ČTK Chovanec.

Podle něj se totiž nemůže čekat až na výsledkem soudního sporu, který může trvat několik let a mezitím směrnici zavést do tuzemských zákonů. Poukázal například na případ žaloby Slovenska směřující proti kvótám na přerozdělování uprchlíků, o které dosud nebylo rozhodnuto.

Za novelou ústavního zákona vedle Chovance dalších 34 poslanců. Vedle sociálních demokratů jde o členy klubů ANO, KSČM a ODS. Cílem novely podle autorů není zakotvit držení zbraní jako základní právo. Lidé by ale mohli převzít bezpečnostní povinnosti ve větším rozsahu. Česko by uznalo, že držení a nošení zbraní, pokud je v souladu se zákonem, je součástí zajišťování bezpečnosti země.

"Nemáme zájem jakýmkoliv způsobem usnadňovat cestu ke zbraním," zdůraznil Chovanec. Podle něj má země jedny z nejpřísnějších zákonů, které se měnit nebudou. Předseda bezpečnostního výboru Roman Váňa (ČSSD) uvedl, že změna ústavního zákona není namířena proti směrnici. "V České republice je jiný trend než v Evropě. Evropa říká: Odzbrojme obyvatelstvo, pak bude bezpečněji. My naopak říkáme, že obyvatelé by se měli podílet i na obraně své země," řekl Váňa.

Aby novela ústavního zákona prošla, musí jí schválit obě komory třípětinovou většinou hlasů. Ve Sněmovně podle Chovance všechny kluby s výjimkou TOP 09 zvažují, že zákon podpoří. "Není to pouhé plácnutí do vody. Naší ambicí je ten zákon prosadit a zakotvit do ústavního pořádku," řekl Chovanec.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemanův nástupce prozrazen? Prezident řekl, kdo by ho měl na Hradě nahradit

19.06.2018 17:20 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman je sice na začátku svého druhého volebního období, už nyní ale…

Poche má smůlu? ČSSD by ho mohla nahradit Zaorálkem, tvrdí Zimola

19.06.2018 17:17 Praha - Statutární místopředseda ČSSD Jiří Zimola se domnívá, že by se sociální demokracie měla…

Babiš o Agrofertu všem lhal? TI přišla s vážným obviněním

19.06.2018 16:50 Aktualizováno Praha – Skupina Transparency International Česká republika (TI) ve slovenském rejstříku zjistila,…

Největší problém je nelegální migrace, zopakoval Babiš v projevu o EU

19.06.2018 15:42 Praha - V Praze dnes začala třídenní mezinárodní konference s názvem Pražský evropský summit …

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama