Kalousek: Kontroverzní operace PGRLF je prasárna

Praha - Tajně chystanou transakci státního Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) hodnotí exministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) ostrými slovy: nesystémová prasárna. Uvedl to v úterý Český rozhlas Rádio Česko.

Přidejte svůj názor

Miroslav Kalousek

Fond chce totiž z peněz daňových poplatníků zachránit soukromou firmu. Vedení fondu minulý týden potají odsouhlasilo, že nakoupí dluhopisy společnosti Oleofin za 300 milionů korun. Oleofin je součástí kontroverzní skupiny kolem ústecké Setuzy, kterou dříve ovládal uprchlík Tomáš Pitr.

Podpůrným a garančním rolnickým a lesnickým fondem (PGRLF), jehož stoprocentním akcionářem je ministerstvo zemědělství, protečou ročně miliardy korun. Teď by měla část státních peněz - konkrétně 300 miliónů korun - skončit na účtech kolabujícího potravinářsko-drogistického uskupení, které kontroluje kontroverzní podnikatel Petr Sisák. Tomu patří i sousední ústecký Spolek pro chemickou a hutní výrobu.

Dobrým známým byznysmena je dnes už bývalý ministr zemědělství Petr Gandalovič. Ten se pro Sisákovu firmu snažil zajistit státní pomoc delší dobu. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, který se může pyšnit cenou za nejlepšího šéfa resortu financí z 31 evropských zemí označovaných za rozvíjející se ekonomiky, zmiňovanou transakci považuje za neoprávněnou veřejnou podporu soukromému subjektu: "Já pevně doufám, že to je jenom spekulace, že k ničemu takovému nedojde. Byla by to nemravnost gigantického rozměru. Jednak naprosto neoprávněná veřejná podpora, protože PGRLF je veřejný rozpočet, a byla by to naprosto neoprávněná veřejná podpora privátnímu subjektu. Za druhé: všechny podpůrné programy, které jsme nastartovali ještě ve vládě Mirka Topolánka, mají být programy systémové - pro podporu pro všechny, nikoliv pro jednoho na úkor všech ostatních. Je to prostě nemravnost a já s tím zásadním způsobem nesouhlasím."

S tím nesouhlasí Petr Gandalovič, pod jehož vedením se garanční fond na operaci připravoval: "Smysl té transakce byl takový, že PGRLF v rámci určité své, řekněme, politiky z části investiční, z části podpůrné, připravuje odkoupení dluhopisového programu společnosti Oleofin. Já jsem k tomu zaujal takové stanovisko, že pokud to bude mít kladný posudek nějakého nezávislého investičního konzultanta, pokud to bude dostatečně zajištěné, tak z hlediska významu té firmy pro zpracování řepky, oni zpracovávají asi dvě třetiny řepky v České republice, tak je potřebné, aby Setuza fungovala."

Pokud státní fond dluhopisy skutečně nakoupí, mělo by se vedení podle Kalouska obávat, aby se za ně podařilo následně získat celou sumu zpátky: "Mohu jenom říct, že z hlediska veřejné podpory a systému veřejných rozpočtů je to neskutečná prasárna. Nicméně orgány PGRLF, pokud by se rozhodly takovéto dluhopisy koupit, tak členové těch orgánů nechť se pak celou dobu modlí, aby se jim podařilo získat za ně celou sumu zpátky, protože kdyby se jim to nepodařilo, pak je zcela na místě zamyslet se nad tím, zda neporušili povinnost při správě cizího majetku, a na to již paragrafy trestního zákoníku pamatují. Ale především je to nesystémová prasárna."

Podle Gandaloviče nemá Kalousek dostatek informací. „Teda jaksi takhle rychlý soud já bych si v případě některých věcí, které dělá ministerstvo financí, zcela určitě jaksi nedovolil, a beru to jako nedorozumění."

Bývalý ministr zemědělství si na druhou stranou nemůže vzpomenout na to, kdo byl oním nezávislým konzultantem, který vedení fondu, ale i Petra Gandaloviče, přesvědčil o výhodnosti zakoupit dluhopisy společnosti s kontroverzním vlastníkem. Tajemník Vladimír Suchý nezvedal telefon. Rádio Česko proto o informace požádalo ministra úřednické vlády Jakuba Šebestu. Ten byl ale zaneprázdněný jednáním vlády.

Šebestův mluvčí Petr Vorlíček na otázky Českého rozhlasu řekl, že ministr si musí o záležitosti nejdříve pohovořit se šéfem fondu Martinem Karbanem: "Ministr zemědělství Jakub Šebesta vzhledem k tomu, že je velmi krátkou dobu ve funkci, tak se s celou tou záležitostí musí seznámit."

Ministerstvo zemědělství a PGRLF patří mezi státní instituce, o které jeví velký zájem takzvaná šedá zóna. Podle Rádia Česko je to tím, že všemi institucemi sdruženými pod ministerstvem protékají miliardové částky a nebo vlastní zajímavé majetky.

Rozhlas připomněl například tajnou opční smlouvu PGRLF na prodej akcií Setuzy z roku 2002. Ta pak skončila v rukou uprchlého obchodníka Tomáše Pitra a později zavražděného Františka Mrázka. Nebo spekulace s pozemky na Pozemkovém fondu z roku 2005, který pod ministerstvo spadá. Nemovitý majetek v miliardových hodnotách tak skončil v rukou spekulantů.

V poslední době se objevily kauzy kolem Lesů České republiky, kterými se zabývá policie. Nejnovější případ kolem PGRLF se chystá s ministrem Jakubem Šebestou řešit šéf Agrární komory Jan Veleba. Před jednáním ale odmítl k celé kauze cokoli sdělit. Podstatné je ale, proč jde Veleba za ministrem. Oleofin, jehož dluhopisy, které mají být emitovány na Slovensku a které se chystá státní fond koupit, totiž dluží stovky miliónů producentům řepky.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Okamurova SPD dostala pokutu 100 tisíc za chyby v kampaních, podá odpor

20.06.2018 20:36 Aktualizováno Praha - Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil hnutí SPD…

Čeští politici nadávají Merkelové kvůli výroku o odsunu Němců: To se máme…

20.06.2018 19:22 Aktualizováno Praha - Výrok německé kancléřky Angely Merkelové o tom, že pro poválečný odsun Němců ze zemí…

Zeman trvá na svém: Pocheho v čele české diplomacie nechce

20.06.2018 19:19 Lišany - Prezident Miloš Zeman dnes zopakoval, že by Miroslav Poche (ČSSD) neměl být ministrem…

Odsun Němců? Zemanovy výroky budily pozornost už před lety

20.06.2018 18:34 Praha - Miloš Zeman se ještě jako premiér v letech 1998 až 2002 k problematice poválečného odsunu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama