Jandák v Radě ČRo? Mohl bych být politikům oponentem, tvrdí poslanec

Praha – Současný poslanec ČSSD Vítězslav Jandák se uchází o post v Radě Českého rozhlasu. Pokud by byl zvolen, bylo by jeho prioritou posílit odolnost rady vůči politickým tlakům a být v ní oponentem politikům. Jandák to dnes při slyšení řekl sněmovnímu volebnímu výboru.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Vítězslav Jandák /ČSSD/ - 37. sjezd ČSSD, Kongresové centrum GONG Ostrava

Zájemci o post v radě dnes nabízeli především své odborné znalosti z oblastí, v nichž působí. Poslanci na dnešní veřejné slyšení pozvali 22 kandidátů do rozhlasové rady a na odpoledne osm kandidátů do Rady České televize. Zbývající kandidáty do televizní rady vyslechnou ve středu. Členy rady volí Sněmovna.

Rada ČRo je devítičlenná, Rada ČT má 15 členů. Do obou rad budou poslanci volit po třech nových členech jako náhradu za nynější radní, kterým skončí jejich volební období v červnu. Mandát v rozhlasové radě obhajují historik Michal Stehlík, kazatel Ervín Kukuczka a mediální analytik Ivan Tesař. V Radě ČT skončí v červnu mandát Reného Kühna, Jiřího Závozdy a Michala Jankovce.

Úřednice ministerstva kultury Dana Francová poslancům řekla, že se chce jako ekonomka podílet na řešení zásadního problému ČRo, kterým je podle ní financování dalšího rozvoje rozhlasu. V minulosti v ČRo pracovala jako ředitelka odboru vysílacích poplatků.

Katolický kněz Zbigniew Czendlik se nemohl veřejného slyšení zúčastnit, protože je v USA. Jeho dopis přečetl předseda výboru Martin Komárek (ANO). „Poslání rozhlasu vidím v budování světa kolem," napsal. „Rád bych v roli člena rady vedl horizontální komunikaci na úrovni rady a také vertikální komunikaci, která směřuje od posluchače přes zaměstnance Českého rozhlasu až ke generálnímu řediteli a zpět," uvedl.

Dlouholetý poslanec Jandák, který byl i ministrem kultury, z politiky odchází a svůj poslanecký mandát na podzim obhajovat nebude. Pokud by ve volbě do rady uspěl, mandát v dolní komoře by mu zanikl kvůli neslučitelnosti funkcí.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda zřejmě odmítne návrh ODS na zrušení starých zákonů

22.07.2018 12:29 Praha - Na nesouhlas vlády zřejmě narazí další návrh poslanců ODS na zrušení 150 zákonů a nařízení…

Zeman jmenuje Maláčovou 30. července

21.07.2018 19:07 Praha - Prezident Miloš Zeman jmenuje Janou Maláčovou (ČSSD) ministryní práce a sociálních věcí v…

Otřes u Pospíšila. Kvůli koupi bytu budou padat hlavy

21.07.2018 17:43 Praha - Předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil je připravený propustit svého asistenta v…

Vyšší platy? Ani náhodou, shodli se Zeman a Babiš

21.07.2018 16:50 Lány/Praha - Prezident Zeman se shodl s premiérem Andrejem Babišem a ministryní financí Alenou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama