Zeman a Gašparovič jsou prvními nositeli ceny M. R. Štefánika

Praha - Český prezident Miloš Zeman a bývalý slovenský prezident Ivan Gašparovič dnes v Praze převzali Cenu Milana Rastislava Štefánika za zásluhy o založení Slovenského domu. Světové sdružení Slováků toto ocenění udělilo vůbec poprvé.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Miloš Zeman, prezident České repubilky

Dobře naladění prezidenti při slavnostním aktu vtipkovali o kvalitě slovenského piva a českého vína. Při převzetí ceny, na níž byla podobizna Štefánika, Zeman poznamenal, že státník si vůbec není podobný. Chyběla mu totiž typická vojenská čepice.

Pak ale přišla na řadu vážnější témata. Zeman si postěžoval, že zatímco Slovenský dům v Praze už funguje, jeho česká obdoba v Bratislavě ne. "Chtěl bych smutně konstatovat, že na rozdíl od našich slovenských přátel, kterým ještě jednou děkuji za úspěšné ukončení akce Slovenský dům, akce Český dům je teprve v počátcích, a že si za to můžeme sami naší pomalostí, naší neschopností a naší leností," řekl český prezident.

Oba prezidenti připomněli význam Štefánika pro společné dějiny Čechů a Slováků a zdůraznili přátelství obou národů. "Možná je paradox, že z Československa jsou dnes dva státy, ale to je důkaz úspěchu obou národů," uvedl Gašparovič.

"Pokud si někdo myslel, že rozdělení států rozdělí i občany, vidí, že to není pravda. Za sebe jako politika mohu říci, že tak blízký vztahy mezi českými a slovenskými politiky nebyl," prohlásil.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak je na tom Kalousek po operaci? Jeho kolega prozradil detaily z…

17.08.2018 22:22 Aktualizováno Praha - Šéfovi poslaneckého klubu TOP 09 Miroslavu Kalouskovi už je po operaci lépe. Informoval o…

Zeman nezvládá výkon funkce? Politici naznačují, že by měl skončit. To…

17.08.2018 22:22 Aktualizováno Praha – Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na sociálních sítích oznámil, že prezident Miloš Zeman nepřednese…

Slovenský policejní exprezident Gašpar je poradcem Hamáčka

17.08.2018 19:48 Praha - Bývalý slovenský policejní prezident Tibor Gašpar, který kvůli vyšetřování vraždy reportéra…

K volbám do zastupitelstva Prahy se zaregistrovalo 29 uskupení

17.08.2018 19:31 Praha - Magistrát zaregistroval k volbám do zastupitelstva hlavního města 29 kandidátních listin,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama