ANKETA: Nechápu, jak to může prezident říct. Je to nesmysl, všichni to věděli. Zeman svými slovy vyvolal bouři

ANKETA – Prezident Miloš Zeman při návštěvě Královehradeckého kraje kritizoval zrušení stokorunového poplatku za hospitalizaci v nemocnici. Vybrané peníze by podle něj mohly jít na zvýšení platů pečovatelek a zdravotních sester. Doslova uvedl, že „Stovka denně za hospitalizační poplatek přece nikoho nezabije.  Českých politiků jsme se zeptali, zda s takovými slovy souhlasí.

Přidejte svůj názor 214 komentářů

Miloš Zeman, prezident České repubilky

Zeman už v minulosti poukazoval, že regulační poplatky ve zdravotnictví podle něj porušují základní listinu práv a svobod. Výjimkou podle něj byl právě pouze poplatek za pobyt v nemocnici, který jde na úhradu nemocniční stravy.

„Sociální demokracie měla ve svém volebním programu zachování hospitalizačních poplatků, naprosto zbytečně tento bod pustila, a tím zdravotnictví přišlo o dvě miliardy korun ročně, které by se mohly věnovat na zlepšení platové úrovně, ne lékařů, ti mají podle mého názoru už více než dost, především sester a pečovatelek v této oblasti," kritizoval ČSSD Zeman.

Psali jsme:  

Na jeho slova obratem zareagoval premiér Bohuslav Sobotka za zrušením platby za pobyt v nemocnici stojí. „Myslím, že pan prezident si neumí představit, s jakými penězi musí mnozí důchodci vyžít. Jsem rád, že jsem prosadil zrušení poplatků," napsal premiér na twitteru.

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek pro server EuroZprávy.cz připomněl, ž jeho strana měla poplatek v nemocnici v programu – ovšem časově omezený.

Jeho stranický kolega a europoslanec Tomáš Zdechovský pak dodal, že se Zemanem naprosto souhlasí. „Zrušení byl nesmysl,“ uvedl v SMS zprávě pro naši redakci.

Psali jsme:  

„Že je zrušení poplatků za pobyt v nemocnici úplný nesmysl, věděli úplně všichni. Byl to od počátku jen splněný předvolební slib ČSSD, kde i oni tušili, že jeho splnění je špatné. A jak říká pan prezident, jen hlupák neuzná, že se mýlil. Jen mě překvapuje, jak často se mýlí,“ uvedl pro EuroZprávy.cz poslanec ODS Marek Benda.

„Nechápu, jak může prezident říci, že 100 Kč/den - hospitalizační poplatek si můžou dovolit např.nemocní důchodci s průměrným duchodem?! To není levicová politika," uvedl na twitteru ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). 

„Zdravotnictví je bohužel podfinancované a osobně se domnívám, že vzhledem k tomu, že člověk má třikrát denně stravu, kterou by stejně musel kupovat, je poplatek za hospitalizaci akceptovatelný. Osobodil bych od něj děti, ženy na mateřské/rodičovské dovolené a důchodce,“ řekl nám Marek Černoch (Úsvit).

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura připomněl, že Zeman nekritizoval zrušení všech poplatků. „Jen poukázal na fakt, že zrušení jednoho z nich – hospitalizačního poplatku – jednak oslabilo příjmy nemocnic a vede také k tomu, že senioři v rámci úspor leží v nemocnici místo v domově s placenou pečovatelskou službou. Takže neobrátil, pouze vydělil z balíčku poplatků jediný typ, který by podle něj mohl být zachován. Pokud jde o mě, tak určitě nesouhlasím s tím, aby poplatky platili nízkopříjmoví důchodci. Nízkopříjmové důchodce bych netrestal za to, že třeba nemají kam jít. Je třeba najít komplexnější řešení – nejlépe těm nízkopříjmovým přidat adekvátně na důchodu – a to paušální částkou, nikoliv procenty, aby se dostali alespoň nad úroveň, kdy by si mohli dovolit přispívat na sociální služby sami,“ uvedl pro EuroZprávy.cz.

Podle současného ministra zdravotnictví Miroslava Ludvíka (ČSSD) byl však stokorunový poplatek za hospitalizaci byl podle ministra zdravotnictví asociální a pro některé pacienty až likvidační. „Problém byl v tom, že poplatky se musely ze zákona vymáhat. Bylo dost lidí, kteří je opravdu nezaplatili a náklady na vymáhání šly do vysokých částek,“ řekl České televizi ministr Ludvík. „Přesto musely nemocnice poplatky vymáhat vlastními silami. Takže výsledný efekt nebyl zdaleka tak velký.“

S tím, že „stovka nikoho nezabije“, nesouhlasí ani předseda Rady seniorů České republiky Zdeněk Pernes. „Největším problémem by to bylo zejména pro osamocené seniorky, které mají nízkou penzi a drahé náklady na bydlení. V případě, že by se znovu zavedl poplatek za hospitalizaci, a tito lidé by museli v nemocnici zůstat třeba měsíc, zaplatili by k nájmu ještě navíc tři tisíce korun," uvedl Pernes pro Týden.

Vstupte do diskuze (214)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš překopává vládu: Končí i ministr Hüner, rošády na další postech

22.06.2018 10:30 Praha - Kromě odchodu pětice ministrů, kteří uvolní místa sociálním demokratům, by měl druhý…

Hnutí Slušní lidé bude v Brně kandidovat se Soukromníky, útočí na projekty…

22.06.2018 10:18 Brno - Hnutí Slušní lidé, které dle odborníků patří ke krajní pravici, bude v podzimních…

Fiala se pustil do Zemana: Nechce se mi věřit, že by nad tím někdo mohl…

22.06.2018 09:48 Praha - Prezident Miloš Zeman by souhlasil s variantou, aby v nové vládě zůstala funkce ministra…

Babiš už Šlechtovou ve vládě nechce. Jsem ráda, že jsem na obraně nepřišla…

22.06.2018 09:12 Aktualizováno Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) měl by dnes odpoledne zveřejnit kandidáty hnutí ANO do menšinové…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama