Aktualizujeme: Poslanci schválili omezení plateb poplatků ve zdravotnictví i jejich úplné zrušení

Praha - Zákonodárci na páteční mimořádné schůzi dolní parlamentní komory výrazně omezili placení zdravotnických poplatků a současně schválili i návrh zákona poslanců KSČM, který poplatky ve zdravotnictví ruší úplně.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

První norma, navržená ČSSD, ruší poplatky pro děti a mladé do 19 let, důchodce, lidé, kteří za poslední rok byli dárci krve, kostní dřeně, jsou nositelé Janského plakety, lidé pobírající plný invalidní důchod a ti, jejichž příjmy jsou nižší než dvojnásobek životního minima. Regulační poplatek se neplatí též při ústavní péči o pojištěnce, který zemřel před propuštěním ze zdravotnického zařízení ústavní péče, ve kterém mu byla tato péče poskytována. Pro tento návrh hlasovalo 90 poslanců ze 174 přítomných.

Pro úplné zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví zvedlo ruku 90 zákonodárců ze 173 přítomných. Mezi nimi byli i nezařazení poslanci Evžen Snítilý, Věra Jakubková či Olga Zubová.

"Jsem opravdu zvědavý, co se bude dít, když se tímto zákonem nebude zabývat ani Senát, ani prezident," řekl poslanec Marek Benda (ODS). Ten se totiž obává toho, že v jeden den začnou platit dva zákony o poplatcích.

Oba návrhy zákonů nyní míří do Senátu. Sami předkladatelé počítají s tím, že normy horní parlamentní komora zamítne a vrátí je zpět do Poslanecké sněmovny. "Podle skladby Senátu počítám s tím, že jedna či druhá bude vrácena nebo budou vráceny obě sem do Poslanecké sněmovny. Předpokládám, že aspoň pro naši variantu se najde 101 hlasů," řekl hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas.
Pokud totiž Senát zákon zamítne, norma se vrátí do Poslanecké sněmovny, kde ji musí zákonodárci přehlasovat 101 hlasy.

Poslanec ODS Boris Šťastný označil výsledek pátečního hlasování za opoziční "šlendriánství". "Je to důkaz nezodpovědnosti a arogance ze strany levice, protože ve svých populistických snahách poslala do Senátu dva návrhy upravující stejnou, totožnou věc se stejnou dobou účinnosti," uvedl Šťastný. Podle jeho názoru něco takového "nemá obdoby v historii České republiky a českého legislativního procesu". "Je velmi pravděpodobné, že to bude legislativní problém," uzavřel Šťastný. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková tvrdí, že zrušení či omezení regulačních poplatků omezí kvalitu a dostupnost péče pro pacienty. "Hrozí omezení specializované léčby pro vážně nemocné, omezení dostupnosti léčby ve specializovaných centrech, omezení počtu náročných operativních zákroků, prodlouží se čekací doby na některé typy operací," vyjmenovala Jurásková.

Sociální demokraté ani komunisté se právních pastí a problémů neobávají. "Toto není procedurální past. Je legitimním právem sněmovny poslat návrhy do Senátu," řekl šéf KSČM Vojtěch Filip s tím, že horní komora parlamentu si s oběma zákony jistě poradí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kontroverze kolem Malé? Měla by naslouchat a nic nekomentovat, vzkázal jí…

23.06.2018 18:20 Praha – Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek oznámil, že ministra spravedlnosti Roberta Pelikána v…

Babiš: Žádný bojkot, prostě se nezúčastníme. Minisummit k migraci byl prý…

23.06.2018 17:29 Aktualizováno Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) se dnes ohradil proti slovům o bojkotu nedělního minisummitu EU…

V ČSSD vypukly nové rozbroje a je tu Pocheho plán B: Zahraničí povede…

23.06.2018 17:03 Aktualizováno Praha - Návrh, že by předseda ČSSD Jan Hamáček mohl dočasně vést i diplomacii, vyvolal mezi…

Rychetský to Ovčáčkovi spočítal: Měl by složit funkci, takhle se úředník…

23.06.2018 13:41 Aktualizováno Praha - Předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského a prezidenta Miloše Zemana roky pojilo přátelské…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama