Členy úřadu pro dohled nad stranami vybere Senát až v lednu, poslanci se opozdili

Praha – Senátoři dnes zahájili volbu jen svého adepta do čela Úřadu pro dohled nad hospodařením stran. O kandidátech na členy úřadu se však bude rozhodovat až na schůzi, která začne 18. ledna. 

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Jaroslav Kubera

Šéf horní komory Milan Štěch (ČSSD) uvedl, že musí dostát zákonným lhůtám pro projednání jejich nominací, které mu ke zvolení nabídly kromě senátorů ještě Sněmovna a prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala.

Místopředseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) později dodal, že důvodem je to, že Sněmovna poslala své návrhy pozdě. Poslanci o svých čtyřech kandidátech na členy úřadu rozhodli teprve minulý pátek. Senát z nich má zvolit dva, dalšího na návrh senátorů a posledního na návrh Kaly.

Úřad má začít pracovat od začátku příštího roku, sídlit bude v Brně. Na starosti bude mít kontrolu financování politických stran, což dosud náleželo sněmovnímu kontrolnímu výboru, i dodržování přijatých finančních limitů pro volební kampaně.

Poslanecká sněmovna na dva členy úřadu navrhla exposlance ODS Františka Siveru, daňovou poradkyni Lenku Maštálkovou na popud KSČM a na návrh ANO ekonoma Jiřího Navrátila z Masarykovy univerzity a Zdeňka Varhaníka z NKÚ, který za vládní hnutí neúspěšně kandidoval v pardubických komunálních volbách.

Psali jsme:  

Horní komora má jednoho kandidáta na člena úřadu vybrat mezi tajemníkem jihlavského magistrátu Lubomírem Dohnalem, někdejší senátorkou za STAN Janou Juřenčákovou, brněnským úředníkem Tomášem Hudečkem, Petrem Andrášim, kterého nominoval předseda Strany práv občanů Jan Veleba, a bývalým náměstkem ministryně práce Janem Markem. Ten podle organizace Transparency International čelil podezření z korupce, což senátor ČSSD Radko Martínek odmítl. Kala doporučil senátorům zbývajícího člena úřadu vybrat mezi svým tajemníkem Michalem Pletichou a předsedou sdružení Oživení Martinem Kameníkem.

Sněmovna a Senát posílají jména svých kandidátů přímo prezidentu republiky. Sněmovna nabídla Miloši Zemanovi bývalého náměstka šéfa Státního pozemkového úřadu Vojtěcha Weise, kterého navrhla ČSSD. Senátní kandidát by měl vzejít z trojice adeptů, k nimž vedle Marka patří politologové Jan Outlý a Vladimíra Dvořáková.

Senátorka Eliška Wagnerová (za SZ) nejprve navrhovala i tento výběr odložit na leden tak, aby se mohli adepti senátorům představit na schůzi. Návrh ale po debatě stáhla s tím, že nechce Miloši Zemanovi umožnit, aby předsedou úřadu jmenoval nominanta Sněmovny kvůli tomu, že Senát svého kandidáta nedodal.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman chce, aby si Poche rozmyslel kandidaturu na ministra zahraničí

17.06.2018 18:22 Aktualizováno Lány - Prezident Miloš Zeman požádá europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD), aby zvážil svoji…

Babiš představil Zemanovi ministry, Koníček mezi nimi není

17.06.2018 17:37 Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes v Lánech představil prezidentu Miloši Zemanovi jména všech…

KSČM vládu s Pochem tolerovat nebude, Hamáček je překvapen

17.06.2018 13:57 Aktualizováno Praha - KSČM odmítá europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD) v pozici ministra zahraničí. V pořadu…

Krach vlády? Hamáček neustoupí, připustil konec jednání

17.06.2018 12:30 Praha - ČSSD v jednáních o menšinové vládě s hnutím ANO neustoupí. V souvislosti se sporem o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama